Bylinky a zelenina jako domácí pomocníci díl I.
Příroda nám poskytuje mnoho drobností, které již naše prababičky v domácnosti i pro své zdraví v hojném množství používaly. Pojďme se vrátit k rodinným kořenům a naučme se dary přírody využívat.
Levandule inspirující i hojící
Nejenom, že se hojně používá v aromaterapii, ale i v lékařství. Zaženete díky ní moli v šatníku, uvolníte svou mysl a dodáte ji dostatek inspirace, ale také levanduli využijete v kuchyni při grilování masa a ryb. Levandule navíc dokáže zklidňovat, uleví od svalových křečí, utiší menstruační bolesti a pomůže s poruchami oběhu. Má hojivé účinky při různých řezných poraněních i při popáleninách. Přijdete si ji do koupele a vychutnejte všechnu její krásu.
Vychutnejte si sladké spaní
Nedaří se vám pořádně usnout? Nebo se v noci budíte a nemáte tak potřebný, plnohodnotný odpočinek? Vyzkoušejte čaj z meduňky nebo například z chmele otáčivého. Meduňku si můžete na zimu usušit nebo zamrazit. Budete jí mít tak po celou zimu vždy po ruce.
S nachlazením zatočí cibule a med
Je to tak, nakrájejte cibuli na kolečka a zalijte lžičkou medu. Po několika hodinách pustí cibule šťávu a tu pak vypijte. Sníst můžete i cibuli, účinek tak jen kladně posílíte.
Citron a ocet nejenom jako potraviny
Umí i bezvadně čistit a nezanechá žádné stopy po chemii. Stejně je tak je skvělým pomocníkem ocet. Ten se kromě klasické údržby kuchyně a koupelny doporučuje také do pračky místo aviváže. Zneutralizuje tak veškeré pozůstatky pracího prášku, což je pro lidi s citlivou pokožkou k nezaplacení.
Skladujte zeleninu po celou zimu
Jestliže se vám nechce většinu zeleniny usušit, nebo zamrazit, můžete ji uložit do sklepa na studené místo v bedýnce s hlínou či pískem. Tak vám vydrží po celou zimu.
Šípky jsou na podzim k nezaplacení
Šípky jsou skvělým zdrojem vitamínu C, jsou protizánětlivé a také dokáží snížit bolest. Jsou tedy vhodné například při nachlazení.
Česnek pro blaho svého zdraví
Kdo by to nevěděl… Česnek je to nejlepší přírodní antibiotikum. Doporučuje se jeho zvýšená konzumace pro očištění střev od začervení, ale také pro udržení těla v rovnováze. Česnek je skutečně blahodárný dar přírody, nemáte-li po něm zažívací problémy, pak se mu rozhodně nevyhýbejte.
O dalším využití a skladování přírodních produktů si řekneme v příštím díle.
Re: Bylinky a zelenina jako domácí pomocníci díl I.
Ester (host) / před 3 lety 29.04.2022 23:17
Taková jídla vypadají naprosto dokonale, jen co je pravda! Ale to by se mi s tím teda vůbec nechtělo takhle speciálně dělat. Když si člověk uvědomí že to jídlo se připravuje třeba 3 hodiny a je zbaštěné za pár minut? Tak to určitě, to byste mě v kuchyni tak dlouho držet nedokázali.
Re: Bylinky a zelenina jako domácí pomocníci díl I.
Renata (host) / před 3 lety 30.04.2022 10:51
Ester, a jak se jako asi chceš naučit vařit? Myslíš si že přijdeš někam do obchodu, tam si koupíš 3D tiskárnu, stáhneš na githubu program a prostě si natiskneš jídlo stejně chutné jako v restauraci z prvotřídních surovin? Takhle to holka prostě nefunguje, vzpamatuj se.
Re: Bylinky a zelenina jako domácí pomocníci díl I.
Uršula (host) / před 3 lety 30.04.2022 10:52
Já si třeba myslím že tady slečna Ester je jenom hodně pohodová. Taková žena by se do kuchyně vůbec hrnou neměla. A pokud by náhodou měla ty choutky, tak ať tam dělá něco s manželem. Ke plotně ji nepouštějte, ještě by ublížila okolí.
Re: Bylinky a zelenina jako domácí pomocníci díl I.
Natálie (host) / před 3 lety 30.04.2022 10:54
Hele jako neshazujte ji hned ne? Vůbec nevíte co za tím je. Třeba ta holka nemá tak pohodový život jako vy. Jednou jsem byla u spolužačky ze střední školy a ta mně říkala, že si na zgastro .cz nemohla koupit ani titanový hrnec protože na něj prostě neměla peníze. Na každá domácnost má příje 320 tisíc měsíčně jako my.