Rakovina děložního čípku: Dámy, chraňme se!!!

Rakovina děložního čípku je druhou nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu u žen. Napadá je v tom nejaktivnějším období života, kdy musí skloubit práci s péčí o rodinu. Nejčastěji ve věku okolo 35 až 45 roky. Existují však metody, jak vzniku onemocnění předcházet


Rakovina děložního čípku je druhou nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu u žen. Napadá je v tom nejaktivnějším období života, kdy musí skloubit práci s péčí o rodinu. Nejčastěji ve věku okolo 35 až 45 roky. Existují však metody, jak vzniku onemocnění předcházet či způsoby, pomocí kterých lze odhalit případné onemocnění ve stadiu, kdy je možné jej úspěšně vyléčit.

Čtěte také: HPV Virus: Nebezpečí, které se rozhodně netýká jen žen!

Rakovina děložního čípku: Dámy, chraňme se!!!

Karcinom děložního hrdla způsobuje HPV virus

Za vznikem rakoviny děložního čípku stojí setkání organismu s HPV virem. Jedná se o nejčastěji přenášený virus pohlavním stykem, ale i ostatními nekoitálními sexuálními projevy. Virus může být přenesen na pohlavní orgány i rukou či ústy, tedy při orálním sexu i mazlení. Poměrně důležitou a opomíjenou roli hrají genetické předpoklady. Pokud se vyskytuje tento typ karcinomu v rodině, zvyšuje se i pravděpodobnost, že se může projevit u další generace. Významnou úlohu má pak samotný životní styl.

Prezervativ eliminuje nebezpečí

Přestože používání kondomu při milování, ale i orálním sexu, není stoprocentní ochranou, může výrazně přispět k eliminaci rizika nákazy. Používat byste jej měla s každým novým sexuálním partnerem!

Čtěte také: Odhalili jsme: Tereza Kostková se schází s doktorem!

Pravidelné prohlídky u gynekologa mohou zachránit život

Přestože se jedná o onemocnění velmi vážné, dnešní medicína jej umí léčit s poměrně vysokou mírou úspěšnosti. Důležité však je odhalit jej včas. Proto je nezbytné chodit každý rok na gynekologické prohlídky, kdy lékař odebere vzorek tkáně z děložního hrdla, který následně pošle do laboratoře na přezkoumání. Bohužel ne každá žena této možnosti bezplatného vyšetření využije. Stále je v Čechách ještě 50 % žen, které pravidelné gynekologické prohlídky podceňují.

Očkování snižuje pravděpodobnost nákazy

Alternativou, jak snížit další rizika vzniku karcinomu, je očkování. Provádí se u dívek (ale i chlapců) ještě před započetím sexuálního života, kdy je nejúčinnější. Obecně však na něj není pozdě nikdy! Na trhu jsou k dostání dvě vakcíny, které vás mohou částečně ochránit. Vakcína SILGARD chrání proti čtyřem typům lidských papilomavirů. Dvěma nejčastějším vysoce rizikovým (16, 18, vyvolávají nádorové bujení) a dvěma tzv. nízkorizikovým (6,11). I tyto tzv. nízkorizikové typy způsobují řadu nepříjemných či nebezpečných chorob. Vakcína CERVARIX je namířena proti dvěma nejčastějším vysoce rizikovým typům (16, 18). Nezapomeňte ani na očkování sexuálního partnera. Očkovaný muž snižuje riziko, že bude přenašečem HPV infekce a sobě výrazně sníží riziko mnoha nepříjemných i nebezpečných onemocnění, která lidské papilomaviry způsobují. Tzv. nízcerizikové typy HPV u obou pohlaví způsobují např. genitální bradavice – patrně nejčastější sexuálně přenosnou chorobou, která je vysoce infekční a jejíž léčba je obtížná a nepříjemná. Vysoko rizikové typy způsobují u muže např. vzácné zhoubné nádory penisu a konečníku.

Více na: www.hpv-college.cz

Text: Jana Tobrmanová