Co dělat když...spíte vedle živé sbíječky

S chrápajícím mužem se setkala už asi každá žena, některé chudinky mají hlučného golema ve své posteli dodnes. A čím déle ho mají, tím vychytralejší jsou při vymýšlení ofenzivní strategie. Než se natrvalo odstěhujete do dětského pokoje (popřípadě zpátky k mamince,


S chrápajícím mužem se setkala už asi každá žena, některé chudinky mají hlučného golema ve své posteli dodnes. A čím déle ho mají, tím vychytralejší jsou při vymýšlení ofenzivní strategie. Než se natrvalo odstěhujete do dětského pokoje (popřípadě zpátky k mamince, k hezčímu sousedovi atd.) či vystěhujete partnera z bytu, dejte na jejich rady. Třeba to zabere…

Co dělat když...spíte vedle živé sbíječky

Jak poznat „chrapouna“?

Ještě než se ale dostaneme k samotným radám jednotlivých dam, zůstaneme chvíli u chrápání a u toho, jak a jestli lze vůbec odhadnout muže, rušitele. Muže, který bude chrápat, většinou poznáte až po první společné noci. I tak ale existuje řada ukazatelů, které mohou na chrapouna upozornit. Krom toho, že chrápající osobu poznáte už jen podle toho, že má penis, vás může upozornit také mužova nadváha, záliba v nikotinu, alergie, ochablý krk, zduřelé mandle či problémy se štítnou žlázou. Před tím, než se tedy k nějakému vztahu s mužem, který by mohl do vaší ložnice přinést falešnou filharmonii, vůbec uchýlíte, podrobte ho zdravotnímu výslechu.

Čtěte také: Zbavte se bezesných nocí

Proč ti chlapi, chrápou?

Podle průzkumů chrápe šest mužů z deseti. Riziko, že za život budete mít hned několik, v noci nesnesitelných partnerů, je tedy obrovské. Chrápání způsobuje jakákoli překážka při dýchání. Na vině často bývá anomálie v nose nebo v krku, častěji však uvolněné tkanivo v krku. Krční průchod je tak zúžen, vzduch tak do dutin hůře prochází. Tím, že člověk potřebuje stejnoměrné množství vzduchu v plicích, rychlost přívodu vzduchu se zvyšuje. Tlak v krku se zvýší a čep i měkké podnebí začne vibrovat.

Zásada číslo jedna: Mlaskat nestačí! Kopejte a dloubejte ho

Muži chrápou nejčastěji v pozici na zádech, kdy vzduch krčním průchodem prochází nejobtížněji. Přimět muže, aby se přesunul do jiné polohy, můžete mlaskáním. To ho ze spánku vyruší, cosi zamumlá a většinou se otočí na bok. Mlaskání, zabírá bohužel jen ve fázi usínání. Jakmile tvrdě usne, nezbudíte ho, ani kdybyste vedle něj vrtala, natož mlaskala. „Když začne můj manžel chrápat, lehce (anebo méně lehce) do něj kopnu. Většinou neví, co ho probralo, otočí se na bok a spí poklidně dál. Občas to musím opakovat několikrát za noc. Když nereaguje ani na kopance, sama ho přetočím…tedy strčím pod něj ruce a dloubu ho do žeber tak dlouho, dokud se neotočí,“ říká dvaatřicetiletá barmanka Renata.

Čtěte také: Kdo spí málo, tloustne, kdo spí dobře, hubne

Zásada číslo dvě: Usněte dřív, než on

Zařezávající pila vás přirozeně nejvíce ruší ve fázi usínání. Je ale dokázáno, že muži usínají rychleji než ženy. Navíc ženy byly obdařeny slabším spánkem, aby je vzbudilo brečící dítě, takže pokud půjdou spát později, než muž, zvyšují šanci, že jim chrápání nedovolí ani usnout. Obdobně to vyřešila maminka tříleté Elišky Lenka. „Můj partner zpočátku nechrápal vůbec. Pak ale začal znova kouřit a kolečko zařezávání se opět rozjelo. Po prvním měsíci, kdy jsem s ním nevydržela v jedné ložnici, jsem přišla na to, že když usnu dřív, většinou mě jeho chrapot už nevzbudí. Naštěstí jsem z celodenního lítání kolem naší tříleté dcery tak unavená, že už jsem dlouho problém neměla.“

Co dělat když...spíte vedle živé sbíječky

Zásada číslo tři: Vyzkoušejte „protichrápací“ pomůcky

Starou osvědčenou babskou radou, je nakapat na vlhký hadřík pár kapek eukalyptového oleje a dát ho na topení. Stejně by mělo zafungovat také důkladné vyvětrání místnosti, ve které se spí. Někdy je ale i to málo. Webová designérka Tereza proto radí: „Na trhu jsou k dostání také různé preparáty (Adenol, Asonor, Volný dech aj.), které by měly chrápání eliminovat. Od olejíčků na pokapání polštáře, přes pásky nalepující se na nos až ke sprejům, které se aplikují do krku. Jsem ve fázi, kdy zkouším všechno, co jde. Kolikrát kombinuji i více produktů najednou a počet nocí, které spím se, díky bohu, zvyšuje.“

Zásada číslo čtyři: Vystrašte ho

Manžel mi neustále tvrdil, že vůbec nechrápe a vždycky argumentoval slovy: Teď jsem se poslouchal a nechrápal jsem. Ve chvíli, kdy už bylo naše soužití skoro nemožné, protože se moje únava přirozeně odrazila ve zvyšujícím se počtu hádek a mé celkové podrážděnosti a nebojím se říct až nenávisti, mi kamarádka poradila, že mám manžela vystrašit nemocí, že to u jejího přítele pomohlo. Jednoho dne, když jsem měla v práci více času, jsem si vygooglovala všechno o nebezpečí chrápání, ke kterému samozřejmě dochází ve zvláštních případech, a manželovi naposílala do mailu články s titulky Chrápání může zabíjet apod. Naštěstí ho to vyděsilo a přimělo jít k lékaři, který mu doporučil operativní přitažení volné tkáně. V prosinci se chystá na zákrok a já se chystám na to, že se konečně vyspím.

Zásada číslo pět: Odveďte ho k odborníkovi

Krom přitažení volné tkáně, která brání v průchodu vzduchu, existují i jiné alternativy. Poradit vám mohou například v centrech pro poruchy spánku či ve spánkových laboratořích, které jsou součástí neurologických, plicních, psychiatrických nebo ORL pracovišť. Na odstranění vad, které lékař uzná jako nebezpečné, přispívá zdravotní pojišťovna. Chrápání je možné odstranit i laserově. „Přítele jsem skoro rok nedokázala přinutit, aby si zašel k lékaři. Tak jsem ho objednala sama. Už po prvním laserovém zákroku se chrápání eliminovalo. Po druhém už nemá obtíže téměř vůbec,“ doporučuje manažerka prodeje Gábina.

Čtěte také: Proč muži radši jí, než sexují

Výzva:

Také máte doma muže, „chrapouna“? A jak proti vyluzování jeho zvuků bojujete vy? Pište nám do diskuse!

Text: Jana Tobrmanová