HPV Virus: Nebezpečí, které se rozhodně netýká jen žen!

Human Pappilomavirus. Tak zní celý název jedné z nejrozšířenějších pohlavně přenosných infekcí. Zatím je popsáno okolo stovky typů. Kolem čtyřiceti z nich napadá anogenitální oblast a může způsobit vážná, nesnadno léčitelná onemocnění. Genitální bradavice, rakovi


Human Pappilomavirus. Tak zní celý název jedné z nejrozšířenějších pohlavně přenosných infekcí. Zatím je popsáno okolo stovky typů. Kolem čtyřiceti z nich napadá anogenitální oblast a může způsobit vážná, nesnadno léčitelná onemocnění.

Genitální bradavice, rakovina děložního čípku a zevních rodidel

Statistiky odhadují, že HPV virem je nakaženo zhruba šestsettřicet milionů lidí po celém světě. I když přítomnost viru nemusí v mnoha případech znamenat žádnou pohromu a imunitní systém se s ním vypořádá stejně jako například s virem chřipky, je zde i riziko vážnější nákazy. HPV virus totiž může být spouštěčem rakoviny děložního čípku, rakoviny zevních rodidel u žen, rakoviny penisu u mužů, rakoviny v oblasti konečníku či onemocněním zvaným kondylomata, známým spíše pod názvem genitální bradavice.

Čtěte také: Odhalili jsme: Tereza Kostková se schází s doktorem!

HPV Virus: Nebezpečí, které se rozhodně netýká jen žen!

Čtěte také: Zbavte se bezesných nocí

Nakazíte se i bez pohlavního styku

Přestože je pravdou, že největší pravděpodobnost přenosu vzniká při samotném pohlavním styku, je třeba myslet i na doprovodné projevy sexuálních radovánek jako je mazlení nebo orální sex. HPV virus se může na pohlavní orgány přenést i z rukou.

Doživotní celibát jako řešení?

Jedinou spolehlivou alternativou, jak se před virem ochránit, je žít po celý život v celibátu. To však u většiny z vás nepředpokládáme. Proto je však třeba se snažit případnému ohrožení alespoň zamezit svědomitým sexuálním chováním. Sex bez ochrany by pro vás měl být tabu, rozhodně s partnery, které znáte sotva pár hodin, ale i s těmi stálými - alespoň do doby, než společně zajdete na testy, které přítomnost papilomavirů vyloučí.

HPV Virus: Nebezpečí, které se rozhodně netýká jen žen!

Čtěte také: Vitaminový souboj s chřipkou

Prevence je základ!!!

Velmi účinnou formou ochrany před nákazou HPV viry je očkování, i když ani to nelze považovat za stoprocentní. Doporučuje se naočkovat dívky i chlapce před zahájením sexuálního života, avšak to neznamená, že očkování nemá smysl ani v pozdějším věku. Provádí se dohromady natřikrát s dvěma přeočkováními zhruba po dvou měsících. Informujte se u svého obvodního lékaře, gynekologa či u pediatra.

Více info na www.hpv-college.cz

Text: Jana Tobrmanová