Proč v noci nemůžu spát?

Proč v noci nemůžu spát?


Taky občas večer nemůžete usnout a hlavou se vám honí všechno možné? To je v podstatě normální. Ale pokud máte s nespavostí problém trvalejší, a trápíte se pravidelně noc co noc víc než dva týdny, tělo vám dává signál, že s vámi něco není v pořádku.

 

Dejte si život do latě

Nejdřív si položte otázku, jestli si toho v poslední době neberete na sebe příliš, zda nejste v permanentním stresu. Ten bývá nejčastější příčinou spánkové poruchy. Mohou to být i černé můry, tedy strach, že něco nezvládnete, že se někomu z vašich blízkých něco stane, že zítra nestihnete splnit náročný pracovní úkol. Vaši nespavost může mít na svědomí i partner, s nímž nejste spokojená a vztah s ním vám přináší víc strasti než radosti. Nervy vám pak jedou na plné obrátky, a vítězí nad spánkem. My ženské jsme prostě emotivnější
a všechno si víc bereme. Proto máme také častější problémy s usínáním než muži. V takovém případě stačí se řídit starou, ale pro mnohé pracovně vytížené ženy těžko realizovatelnou radou. Dejte si celkový relax, změňte životní styl, zbavte se všeho, co vás stresuje, vyřešte starosti nebo je naopak hoďte za hlavu. Až se zase začnete těšit ze života a nebudete se cítit jako štvaná zvěř, problémy se spánkem většinou odezní. Ale chce to opravdu celkový restart.

 

Hypnotika problém nevyřeší

Horší je to s chronickou nespavostí neboli insomnií, která trvá více než měsíc. Projevuje se obtížným usínáním, častým probouzením během noci, předčasným probouzením ráno a spánkem, který nepřináší dostatečné zotavení. K důsledkům pak patří únava během dne, nedostatek energie, obtížné soustředění a podrážděnost. Může jít o následek fyzického onemocnění nebo o projev spojený s depresemi. A tady je už nutná návštěva lékaře. Je zbytečné vyhazovat peníze za různé  „uklidňující“ doplňky stravy, nebo si někde na internetu sehnat prášky na spaní, takzvaná hypnotika. To může být velmi nebezpečné. Pomoci může jen odborník, který vás celkově vyšetří.

 

Rizika

Neléčená nespavost nejenom že snižuje kvalitu života, ale také zvyšuje riziko vzniku závažných komplikací. Pro člověka, kterého trápí úporná nespavost, je důležité najít kvalitního lékaře, který problémy se spánkem nebagatelizuje. Takové podcenění může mít podobu věty: „To víte, dneska špatně spí každý, to musíte nějak přemoci.“ Druhým extrémem může být lékař, který napíše předpis na hypnotikum, aniž by se nějak podrobněji zajímal o charakter pacientových potíží. Takže vyhledejte prověřeného lékaře a nedejte se odbýt. Žádejte pečlivé celkové vyšetření.

 

 

 

Text: eh