Také chodíte kroksy krokem?

Americká značka Crocs se poprvé objevila na trhu v roce 2002. Jediný model tehdy představovaly právě nazouvací „dřeváky“ se svrškem perforovaným velkými dírkami. Na první pohled upoutaly zejména mladé lidi kvůli své netradiční pestré barevnosti – ne že by neexistovaly v


Americká značka Crocs se poprvé objevila na trhu v roce 2002. Jediný model tehdy představovaly právě nazouvací „dřeváky“ se svrškem perforovaným velkými dírkami. Na první pohled upoutaly zejména mladé lidi kvůli své netradiční pestré barevnosti – ne že by neexistovaly v černé a bílé, daleko větší díru do světa ovšem udělaly Crocs růžové, žluté, zelené nebo světle modré. Kdo zpočátku kroutil hlavou nad podivným ne zrovna nožkám lichotícím výstřelkem, změnil názor, když v prvním létě, kdy model doputoval k nám, poprvé takové pantofle nazul.

 

Nejde jen o módní výstřelek

Pravé Crocs si ovšem zpočátku dopřál u nás málokdo, trh totiž zaplavily levné čínské napodobeniny. Éra ortodoxních kroksařů ale přišla záhy. Začalo se totiž porovnávat a tady prokázal originál nezastupitelné vlastnosti. Podstatou totiž není jen pohodlná široká bota, do které vklouznete a noha naboso i v ponožce se pohodlně usalaší na anatomicky tvarované stélce. Vlastně nejdůležitější je materiál. Značkou chráněný Croslite není umělá hmota ani guma, ale speciálně extrudovaná pryskyřice. Její buněčná struktura si zachovává vlastnosti přírodního materiálu. Tady stačí připomenout, že pryskyřice funguje jako přírodní anitseptikum – když se dřevorubci v lese poranili, místo náplasti ránu ochránili pryskyřicí – jednak ji pokryla a jednak zamezila šíření infekce. Pryskyřičné silice se přidávají také třeba do krémů omezujících pocení nohou a především likvidujících nepříjemný odér. Obojí umí i Croslite, což je zejména v létě, kdy se snadno chodidlo dostane do kontaktu s všudypřítomnými úpornými plísněmi a snadno se zapotí, velice vítané. Originální výrobce dbá i o to, aby použité barvy byly nezávadné a nepouštěly. Pružnost pryskyřice pak pomáhá tlumit otřesy, takže v těchto poněkud humpolácky působících pantoflích kupodivu našlapujete lehce a bez bolesti lýtkových svalů se v nich dá i delší dobu stát. Materiál má navíc tvarovou paměť, takže se přizpůsobí tvaru vašeho chodidla. Po nošení se nemusíte bát boty opláchnout vodou a mýdlem nebo dokonce vyprat v pračce na 30 °C. Pokud ovšem chcete, aby vaše barevné pantofle splňovaly všechny tyhle předpoklady, pak nezbývá než sáhnout do peněženky trochu hlouběji a připojit se k rozrůstající se populaci pravověrných kroksařů.

 

Kroksujte v létě, v zimě i do společnosti

S oblibou začalo přibývat i nářků uživatelů. Na podzim je prostě museli odložit a nechat čekat zase na teplé dny. Na sportování, turistiku ani ke společenským šatům se navíc opravdu základní model nehodil. To už ale není pravda. Dnes můžete z tohoto nohám přívětivého materiálu pořídit pantofle pěkně vystlané kožešinkou, dokonce i pánské kotníkové a dámské vysoké zimní boty. Tady se osvědčila další dobrá vlastnost Croslite materiálu – je totiž zcela nepromokavý. Výrobce dnes ovšem doplňuje pohodlnou podrážku také kvalitní kůží nebo plátnem, takže vzniknou vkusné pánské mokasíny, sportovní boty a pro letošní sezónu přibyly i barevné elegantní dámské střevíčky na klínu, které můžete klidně obout i ke společenským šatům do divadla. Crocs je zkrátka dnes už plnohodnotná alternativa pro ty, kdo se chtějí zdravě obouvat, pohodlně si to vyšlapovat a přitom neztratit míru dobrého vkusu. Navíc ty „příšerné nevkusné boty“, jak jim zpočátku říkali vyznavači klasické módy, mají i svůj vlastní styl zdobení – jsou to malé figurky, kytičky, stromečky či domečky značky Jibbitz. Zdaleka se po nich neshánějí jen děti. A kdo si chce pořídit na léto nejnovější kroksácké dírovaté pantofle a být skutečně in, sáhne po průsvitných modelech. Dámy – to chce také pěkně upravené a nalakované nehtíky, takže napřed vzhůru na pedikúru!

Text: Gabriela Koulová

Foto: CROCS