Kojení není prevence před otěhotněním

Kojení není prevence před otěhotněním


Naše babičky věřily, že když žena kojí, nemůže otěhotnět. Svým způsobem měly pravdu. Žena se po porodu nachází ve stádiu dočasné neplodnosti, a to díky hormonálnímu koktejlu, který tělo v šestinedělí namíchá. Do krve se vyplaví hormon prolaktin, který podporuje laktaci, zároveň ale brání dozrávání a uvolňování vajíček. Proto žena těsně po porodu nemenstruuje. Toto období trvá různě dlouho, pokud maminka vůbec nezačne kojit, může se menstruace objevit už na konci šestinedělí.

A jsme u kojení: příroda to chytře zařídila, čím více matka kojí, tím více se do těla vstřikuje prolaktin, který zase podporuje kojení a oddaluje menstruaci.  Jenže aby tělo mělo prolaktinu tolik, aby se neobnovila menstruace, musí žena kojit minimálně šestkrát až osmkrát denně. Mezi kojeními nesmí být přestávka delší než čtyři hodiny. Není ani tak důležité, kolik toho miminko vypije, ale aby se dodržovala daná frekvence. Pokud by to žena přesně takto dodržovala, šest měsíců po porodu by nemusela otěhotnět. Kde ale máte jistotu, že každé kojení vyplaví do krve dostatečnou dávku prolaktinu. Pokud už jste po porodu menstruaci dostala, na kojení se spolehnout nemůžete.

Sama nepřítomnost menstruace ale také neznamená, že nemůžete otěhotnět. K ovulaci, tedy uvolnění zralého vajíčka může dojít ještě před nástupem menstruace. Ale jelikož je příroda mocná čarodějka, může vám stejně kojení pomoci neotěhotnět: prolaktin uvolňující se během sání miminka může snížit chuť na sex a tak třeba ani žádnou jinou antikoncepci nebudete potřebovat.

 

 

 

Text: (mž)