Jak ušetřit

Jak ušetřit

Přinášíme Vám inspirativní devatero kde a na čem ušetřit, aniž by to výrazně zhoršilo kvalitu vašeho současného života.


 

1. Plánujte

V prvé řadě je důležité ujasnit si priority a stanovit si dlouhodobější cíle, kterých chcete dosáhnout, např. vlastní bydlení. Z plánu pak uvidíte, jaké kroky je nutné učinit. Ideální je samozřejmě začít co nejdříve spořit a získat tak alespoň část potřebných peněz pro výstavbu. Teprve zbytek můžete financovat hypotékou nebo jiným úvěrem. Plánujte však i krátkodobě – např. při větších nákupech přemýšlejte nad výběrem surovin, udělejte si doma seznam a podle něj nakupujte.

 

2. Veďte si finanční deník

Alespoň jeden měsíc si pište všechny rodinné výdaje - na konci měsíce získáte přehled, kam všechny vaše peníze putují. Uvidíte, kolik zbytečností jste si pořídili a naleznete rezervy k úsporám. Kromě pravidelných výdajů nezapomeňte zohlednit také mimořádné (ale očekávané) platby, které hradíte jenom jednou za čas - například výdaje za dálniční známku, povinné ručení, roční kupon na městskou dopravu, školné, dovolenou, pojistné, permanentku do fitness atd.

 

3. Spořte

Peníze, které každý měsíc ušetříte, dejte zhodnotit na termínovaný vklad nebo na spořicí účet. Vhodným produktem je např. Era červené konto, jehož provoz nic nestojí, peníze máte vždy k dispozici a přesto se uspořené prostředky výhodně úročí. Zároveň je dobré odložit část úspor "na horší časy". Peníze uložte třeba na termínovaný vklad – například Era od Poštovní spořitelny má výhodu předčasného výběru až 20 % vkladu bez sankce.  Odborníci doporučují nastřádat jako finanční jistotu až šestinásobek měsíčního příjmu pro případ nenadálých životních situací.

 

4. Porovnávejte

Ani ve světě financí byste neměli dát na první lákavou nabídku, na kterou narazíte v reklamě. Vždy porovnávejte. Když si zřizujete účet, berete úvěr nebo hypotéku, projděte si několik bank a zvažte nabídky. Porovnání v současnosti ulehčují srovnávače nabídek, kterých lze na internetu najít několik.

 

5. Zřiďte si internetbanking

Místo placení složenek na poště nebo zadávání papírových příkazů v bance si zařiďte internetbanking. Ušetříte nejen čas, ale i peníze. Existují dokonce i účty, jako například Era osobní účet, které nabízejí poplatkovou odměnu za aktivní využívání internetového bankovnictví.

 

6. Minimalizujte bankovní poplatky

Pokud chcete na poplatcích zaplatit co nejméně, pak byste si měli nejprve ujasnit kolik a za co vlastně platíte. Ruku na srdce – kolik z Vás ví, jaké služby může v rámci svého bankovního účtu využívat a kolik stojí? Využíváte opravdu všechny služby, za něž platíte? Poštovní spořitelna nabízí přehledný sazebník, kdy si každý může zjisti kolik za co platí.

 

7. Plaťte kartou

Při placení kartou totiž neplatíte žádné poplatky. Ale pozor - častým používáním karty člověk ztrácí přehled o provedených transakcích, proto se snažte průběžně kontrolovat stav svého účtu. Potřebujete-li hotovost, vyzkoušejte službu CashBack, tedy výběr hotovosti na pokladně v obchodě. Funguje všude, kde najdete označení „CashBack“ a je zcela zdarma.

8. Nakupujte výhodně

Výhodou internetových nákupů je určitě výběr a koupě z pohodlí domova. Zboží je navíc zpravidla mnohem levnější než v kamenných obchodech. Ušetřit můžete i za způsob platby, pokud totiž využijete místo platby na dobírku některý z platebních systémů typu PaySec, můžete ušetřit u jednoho nákupu až stokorunu. I mezi internetovými obchody jsou ale rozdíly, a proto vždy porovnejte cenu.

9. Vybírejte, od koho si půjčit

Možná si ani nedokážete představit, jak obrovské rozdíly v cemách jsou mezi půjčkami od bankovních a nebankovních poskytovatelů. Nebankovní se většinou „chlubí“ tím, že peníze půjčí okamžitě a na cokoliv. Takové půjčky jsou však velice rizikové a kvůli přehnaně vysokým úrokovým sazbám také značně nevýhodné. Celkově vzato se nedá využívání takových půjček doporučit. Naproti tomu půjčky, které poskytuje banka, patří k nejběžnějším a velmi výhodným formám úvěrů. Nesou s sebou minimální míru rizika a stejně tak i úrokové sazby jsou velmi příznivé.