Jak ušetřit
Přinášíme Vám inspirativní devatero kde a na čem ušetřit, aniž by to výrazně zhoršilo kvalitu vašeho současného života.
1. Plánujte
V prvé řadě je důležité ujasnit si priority a stanovit si dlouhodobější cíle, kterých chcete dosáhnout, např. vlastní bydlení. Z plánu pak uvidíte, jaké kroky je nutné učinit. Ideální je samozřejmě začít co nejdříve spořit a získat tak alespoň část potřebných peněz pro výstavbu. Teprve zbytek můžete financovat hypotékou nebo jiným úvěrem. Plánujte však i krátkodobě – např. při větších nákupech přemýšlejte nad výběrem surovin, udělejte si doma seznam a podle něj nakupujte.
2. Veďte si finanční deník
Alespoň jeden měsíc si pište všechny rodinné výdaje - na konci měsíce získáte přehled, kam všechny vaše peníze putují. Uvidíte, kolik zbytečností jste si pořídili a naleznete rezervy k úsporám. Kromě pravidelných výdajů nezapomeňte zohlednit také mimořádné (ale očekávané) platby, které hradíte jenom jednou za čas - například výdaje za dálniční známku, povinné ručení, roční kupon na městskou dopravu, školné, dovolenou, pojistné, permanentku do fitness atd.
3. Spořte
Peníze, které každý měsíc ušetříte, dejte zhodnotit na termínovaný vklad nebo na spořicí účet. Vhodným produktem je např. Era červené konto, jehož provoz nic nestojí, peníze máte vždy k dispozici a přesto se uspořené prostředky výhodně úročí. Zároveň je dobré odložit část úspor "na horší časy". Peníze uložte třeba na termínovaný vklad – například Era od Poštovní spořitelny má výhodu předčasného výběru až 20 % vkladu bez sankce. Odborníci doporučují nastřádat jako finanční jistotu až šestinásobek měsíčního příjmu pro případ nenadálých životních situací.
4. Porovnávejte
Ani ve světě financí byste neměli dát na první lákavou nabídku, na kterou narazíte v reklamě. Vždy porovnávejte. Když si zřizujete účet, berete úvěr nebo hypotéku, projděte si několik bank a zvažte nabídky. Porovnání v současnosti ulehčují srovnávače nabídek, kterých lze na internetu najít několik.
5. Zřiďte si internetbanking
Místo placení složenek na poště nebo zadávání papírových příkazů v bance si zařiďte internetbanking. Ušetříte nejen čas, ale i peníze. Existují dokonce i účty, jako například Era osobní účet, které nabízejí poplatkovou odměnu za aktivní využívání internetového bankovnictví.
6. Minimalizujte bankovní poplatky
Pokud chcete na poplatcích zaplatit co nejméně, pak byste si měli nejprve ujasnit kolik a za co vlastně platíte. Ruku na srdce – kolik z Vás ví, jaké služby může v rámci svého bankovního účtu využívat a kolik stojí? Využíváte opravdu všechny služby, za něž platíte? Poštovní spořitelna nabízí přehledný sazebník, kdy si každý může zjisti kolik za co platí.
7. Plaťte kartou
Při placení kartou totiž neplatíte žádné poplatky. Ale pozor - častým používáním karty člověk ztrácí přehled o provedených transakcích, proto se snažte průběžně kontrolovat stav svého účtu. Potřebujete-li hotovost, vyzkoušejte službu CashBack, tedy výběr hotovosti na pokladně v obchodě. Funguje všude, kde najdete označení „CashBack“ a je zcela zdarma.
8. Nakupujte výhodně
Výhodou internetových nákupů je určitě výběr a koupě z pohodlí domova. Zboží je navíc zpravidla mnohem levnější než v kamenných obchodech. Ušetřit můžete i za způsob platby, pokud totiž využijete místo platby na dobírku některý z platebních systémů typu PaySec, můžete ušetřit u jednoho nákupu až stokorunu. I mezi internetovými obchody jsou ale rozdíly, a proto vždy porovnejte cenu.
9. Vybírejte, od koho si půjčit
Možná si ani nedokážete představit, jak obrovské rozdíly v cemách jsou mezi půjčkami od bankovních a nebankovních poskytovatelů. Nebankovní se většinou „chlubí“ tím, že peníze půjčí okamžitě a na cokoliv. Takové půjčky jsou však velice rizikové a kvůli přehnaně vysokým úrokovým sazbám také značně nevýhodné. Celkově vzato se nedá využívání takových půjček doporučit. Naproti tomu půjčky, které poskytuje banka, patří k nejběžnějším a velmi výhodným formám úvěrů. Nesou s sebou minimální míru rizika a stejně tak i úrokové sazby jsou velmi příznivé.
Re: Jak ušetřit
Daniela Kopřivová (host) / před 5 lety 27.02.2020 20:03
Nejvíce se mi asi podařilo ušetřit na povinném ručení. Dlouho jsem ho neřešila, takže mi jej pojišťovna každým rokem nenápadně zdražovala. Když jsem však zadala mpje údaje ke srovnání na https://www.top-pojisteni.cz/povinne-ruceni , tak jsem se nestačila divit, protože jsem získala nabídky s pojistkou téměř za polovinu ceny. Ihned jsem proto pojišťovnu změnila.
Re: Jak ušetřit
DALIBOR888 (host) / před 4 lety 13.06.2020 21:50
To já jsem dříve platil dokonce i za vedení účtu. Naštětí jsem si přes https://www.duofinance.cz/bonusy-za-zalozeni-uctu založil účet u mBank, který je zdarma a navíc jsem jako bonus dostal peněžní bonus, takže se dá říct, že banka zaplatila mě.
Re: Jak ušetřit
Martina (host) / před rokem 29.11.2022 13:26
Já jsem nejvíce ušetřila, když jsem si nechala refinancovat svou hypotéku, kterou jsem si na internetových stránkách https://finuance.eu/ našla v sekci kalkulačka hypotéky a zjistila, kolik mohu ušetřit na měsíčních splátkách. Za ušetřené peníze jsem mohla jet na dovolenou k moři, kterou bych si jinak letos odpustila a zůstala doma.
Re: Jak ušetřit
Taťána (host) / před rokem 18.12.2022 13:37
Nevíte někdo jestli když přes https://www.mycoiner.cz směnárnu kryptoměn nakoupím nějaké ty virtuální coiny jestli mám potom nárok na osvobození od daně z příjmu při dosažení hodnoty 1 milionu korun? A nebo jestli je tady aspoň nějaký časový test jestli mi rozumíte..