Antikoncepce zabíjí chuť na sex

Antikoncepce zabíjí chuť na sex


Možná to znáte z vlastní zkušenosti nebo od kamarádek: najednou nemáte na milování chuť. Změnilo se jediné: začala jste brát antikoncepci nebo jste změnila její značku. Vaše zkušenosti teď potvrzuje studie, která vyšla v Journal of Sexual Medicine. Vědci se ptali více jak tisícovky německých studentek a z jejich odpovědí vyplynulo, že ženy, které berou hormonální antikoncepci, pociťovaly nižší sexuální touhu a vzrušivost než ty ženy, které tyto pilulky neužívaly. Dotazník byl tak propracovaný, že se nemohly projevit faktory jako je stres, hádka s partnerem, onemocnění, prostě okolnosti, které by mohly přispět k snížení sexuálního apetitu.

Vědci se snaží objasnit, jak by to mohla antikoncepce způsobovat. Zatím je jisté, že snižuje u žen hladinu hormonu testosteronu v krvi, a to by mohlo být příčinou sníženého libida.

Vedle toho žena, která nebere antikoncepci, zažívá během menstruačního cyklu stoupání a poklesy hladiny hormonů a spolu s tím ji i roste a naopak zase klesá chuť na sex. V době, kdy je největší pravděpodobnost, že otěhotní, má také největší chuť na sex. Naproti tomu žena, která užívá antikoncepci, nemá ovulaci a její hormonální hladina je stále na stejné úrovni. A spolu s tím si i udržuje stálou hladinku sexuálního apetitu.

Hormonální antikoncepce se ženám většinou doporučuje nejenom jako prevence otěhotnění, ale i jako prostředek k zlepšení pleti, úpravy menstruačního cyklu a k prevenci osteroporózy. Dále se uvádí, že snižuje pravděpodobnost onemocněním některými chorobami jako je zánět vnitřních rodidel, rakovina vaječníků, děložního čípku, tlustého střeva.

Na druhou stranu se ale dodnes podceňuje fakt, že antikoncepce zvyšuje srážlivost krve a tím pádem zvyšuje riziko trombózy, a proto může být pro některé skupiny žen až životu nebezpečná. Ohrožené jsou zejména ženy s vrozenou poruchou srážlivosti krve a kuřačky starší 35 let.

 

 

 

 

 

Text: milenka
Foto: pixabay.com