Hubneme do plavek: Jak ovlivňuje spánek hubnutí?

Hubneme do plavek: Jak ovlivňuje spánek hubnutí?

S přibývajícím stresem a tlakem na běžné potřeby, práci i osobní život, úměrně klesá kvalita spánku. To však může mít mnoho následků, které si zprvu vůbec neuvědomíme. 


 

spaní2Nejenom únava, podrážděnost, snížená produktivita v zaměstnáni, menší soustředění, větší riziko dopravních nehod, ale nedostatek spánku má vliv například i na deprese, obezitu či mnoho vážných onemocnění.

Nerozházejte si hormony

Během spánku totiž tělo regeneruje všechny buňky, tělesné orgány a snaží se opravit poškozené tkáně. To znamená, že ovlivňuje mnoho hormonů, které se v těle vyskytují, mezi nimi i hormony ghrelin a leptin, jež mají na svědomí pocit sytosti každého z nás. Již vás nejspíš napadá, co se vám snažíme říct…

Máte chuť mlsat? Pak jste málo spali...

Ne nadarmo ve většině návodů, jak správně a zdravě hubnout najdete mimo jiné dostatečné množství spánku. Ten musí být ale opravdu kvalitní, aby tělo zvládlo „opravit“ vše co potřebuje. Při nedostatku spánku začnou zmíněné hormony kolísat a donutí vás tzv. mlsat. Výsledkem tedy je, že už nejspíš tušíte, proč při nedostatku spánku toužíte po sladkém či slaném a nezdravém jídle.

Nezanedbávejte spánek, tělo vám to vrátí

Málo spánku má však za následek i to, že jsme při fyzickém sportování méně aktivní, jsme náchylnější ke zranění, imunita není v plné síle a tak hrozí i různá onemocnění. Své odnáší i psychika, náladovost a emoce. Pokud je to tedy možné, nezanedbávejte spánek a dopřejete si každou noc, alespoň 7-8 hodin spánku.

Kvalita spánku je rovněž důležitá

Tzv. spánková hygiena by měla být samozřejmostí. Na noc si v ložnici vyvětrejte. Do postele už si neberte notebook, telefon ani tablet. Modré světlo, které z nich vyzařuje ruší kvalitu spánku. To stejné televize. Raději si vezměte do rukou knížku a přečtěte si jednu kapitolu. Usínejte ve tmě a tichu. Naučte své tělo rituálům před spánkem, brzy si na ně zvykne a bude se vám usínat i celkově spát lépe...