Myomy a riziko neplodnosti
Myomy postihují až 40% žen mladších 50 let, někdy jsou bezpříznakové, jindy narostou podstatné velikosti, znetvoří dělohu a způsobí řadu obtíží. Typickým příznakem výskytu myomů je silné, eventuelně prodloužené menstruační krvácení a pocit plného podbřišku. Důsledkem tohoto onemocnění pak může být neplodnost, potraty, komplikace v těhotenství a při porodu.
Léčba a neplodnost spojená s pooperačními srůsty
Myomy se odstraňují operativně. Odstranění dělohy, které nelze provést u pacientek plánujících graviditu, umějí všechna gynekologická pracoviště. Méně rozsáhlé nálezy se odstraňují laparoskopicky. Nejnovější metodou pak jsou specializované zákroky, kdy se zamezí přívodu krve do myomu, a ten sám odumře. Tyto zákroky, které se provádějí např. v Praze U Apolináře, jsou nadějí na zachování dělohy u vybraných případů žen, které z různých důvodů nemohou podstoupit standardní operaci.
Jednou z nejčastějších pooperačních komplikací jsou srůsty, které vznikají přilepením hladkých tkání jednotlivých orgánů k sobě během 3-5 dnů po operaci. Po otevřené operaci jsou srůsty přítomny téměř u všech pacientek, po laparoskopii pak u většiny z nich. Nemusí se projevit, anebo s nimi mohou být spojeny obtíže, jako bolesti v podbřišku, neprůchodnost střev, komplikace při následných operacích a neplodnost (srůsty změní anatomii vejcovodů a ty nejsou schopny plnit svou transportní funkci). Nejnovější nadějí pro pacientky podstupující gynekologickou operaci je protisrůstový prostředek Hyalobarrier gel, který se nanáší na závěr operace na srůsty ohrožená místa, kde mechanicky zabrání jejich vzniku a po 7 dnech se bez následků vstřebá.
Poraďte se se svým operatérem o možnosti jeho využití, další dotazy na toto téma zodpoví web www.srusty.cz.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)