Smějte se pro zdraví!

Smějte se pro zdraví!


Proč se rádi smějeme ?

Smích nás zbavuje strachu a úzkosti a dokáže prolomit ledy v napjatých situacích. Při smíchu se uvolňují hormony, které podporují tvorbu látek zvaných endorfiny. Ty působí jako sedativa. a antidepresiva.

Kromě psychického uvolnění smích také:
- zbavuje úzkosti
- posiluje imunitu
- uvolňuje svalové napětí
- snižuje únavu
- pročišťuje plíce
- zvyšuje sexuální potenci
- zbavuje migrén

Smích je projev duševního zdraví

Co když ale nepřichází? Mudr. Karel Nešpor z bohnické psychiatrické léčebny ve své knize "Léčivá moc smíchu" doporučuje, smát se preventivně. Pokud totiž budete čekat na nějaký podnět, nemusí vůbec přijít. Zkuste si několikrát denně naordinovat chvíli smíchu. Pokud jste ale na veřejnosti, okolí to vždy nemusí přijmout
s pochopením. proto si před sebe dejte třeba noviny nebo do uší sluchátka. Zkuste se také smát v situacích, které vás dříve spíš rozčilovali. Nebudete si zvyšovat tlak zůstanete v psychické pohodě. Měl by to ale být smích upřímný a srdečný.

Co jsou pokoje smíchu?
Smích má dokonce svou historii. Zabývá se jím gelotologie od řeckého slova gelos - smích. Smích nás provádí už od našeho zrodu, dokonce působí příznivě už na plod v děloze. V americe nebo anglii se využívá smíchu např. u pacientů s chronickými bolestmi, depresemi a pod. Jsou umístěni do pokojů, kde vystupují klauni, pouští se komedie nebo vypráví humorné příběhy.

Určitě také rádi potkáváte lidi s úsměvem ve tváři. Smích není nutné závidět, je dostupný všem. Proto dobrou náladu nezáviďte a zkuste se naladit na stejnou notu. A když to zrovna nejde, pusťte si dobrou komedii nebo přečtěte oblíbenou knihu anekdot nebo si vyražte s kamarády.