Co v zimě posílí tělo

Co v zimě posílí tělo

Rozhodně nezačněte s nadměrným příjmem kalorií. Pokud se dlouhodobě pohybujete na mrazu, pak můžete denní dávku mírně navýšit, jinak se ale naopak hlídejte, abyste nepřibrali nepříjemná kila navíc. 


Nejde totiž rozhodně o množství, ale o skladbu stravy. Málo slunce a světla si žádá zvýšené dávky vitaminu D, boj s viry a bakteriemi zase spoustu vitaminu C a vitaminů řady B. Pokud na vás „leze chřipka“, nevystačíte
s množstvím vitaminů obsaženým v potravinách – je třeba doplnit ho pilulkami, případně injekcemi namíchaného vitaminového koktejlu.

V případě vitaminu C si dopřejte raději Cetebe s postupným uvolňováním, nepřekyselíte si tolik žaludek a stačí si vzít dvakrát denně. Vitaminy řady B nejsnáze tělo vstřebá v kúře injekcí, kterou vám předepíše a aplikuje lékař. Pokud si chcete dopřát velmi účinnou béčkovou prevenci sami, pořiďte si pivovarské kvasnice neboli Pangamin – budete po něm mimo jiné mít pěknou pleť. A jak známo, kůže je největší vstupní branou infekcí, takže zdravá a elastická pleť chrání dobře celý organismus.

Příroda nám poskytuje řadu pomocníků pro posílení imunity. Když se zamyslíte nad svým zimním jídelníčkem, určitě ho sestavíte tak, že se budete cítit svěží, odpočinutí a tím mnohem odolnější proti infekcím. Co jíst, pít
a čím doplnit stravu?

Jogurt – bakterie kyseliny mléčné podporují tvorbu střevní mikroflóry a to je jeden z nejdůležitějších faktorů dobrého stavu imunitního systému. Jezte jogurty denně, nejlépe ráno nalačno – ale musí to být jogurt co možná čerstvý, bez nadbytečných konzervačních látek, které účinné laktobakterie ničí.

Zelí – obsahuje glukosináty, které působí jako přírodní antibiotika, hojivý hořčičný olej a vitamin C. Kromě toho je zelí i jiné košťálové zeleniny zdrojem vlákniny a zásobárnou energie, kterou tělo využije, ale neukládá. Jezte saláty z čerstvého i kyselého zelí. V kyselém jsou navíc přítomné vitaminy řady B, vzniklé kvasným procesem.

Zázvor, skořice, hřebíček – právě tato koření obsahují silice, které prohřívají organismus a navíc v nich jsou látky, které pomáhají léčit záněty horních cest dýchacích. Zázvorový čaj nebo čaj se skořicí a hřebíčkem stimulují imunitní systém, pomáhají snižovat horečku a uvolňují dýchací cesty.

Zelený a bílý čaj – popíjení lahodných čajů (méně ale černého, spíše zmíněných dvou) pomáhá chránit organismus před viry, bakteriemi a plísněmi. Látky v čaji obsažené navíc vyplavují z jater škodlivé toxiny, takže celkově tělo očišťují.

Hlíva ústřičná – je přírodní koktejl vitaminů, stopových prvků i enzymů, aminokyselin a sterolů. Dlouhým vařením a dušením se ovšem ztrácejí – takže hlívu tepelně upravujte velice rychle, případně vyzkoušejte houbový výtažek jako doplněk výživy.

Česnek – přírodní antibiotikum, silice obsahuje látky, likvidující bakterie vyvolávající záněty, je výborný i jako prevence, posiluje imunitu. Topinky s česnekem ovšem konzumujte ve velkém pouze pokud se druhý den nechystáte mezi lidi. Jinak jsou vám k dispozici kapsle s výtažkem.

Echinacea – česky se rostlina jmenuje třapatka nachová a dobře ji znají bylinkáři už stovky let. Výtažek pomáhá hojit rány, afty, pomáhá při infekcích horních cest dýchacích. Odborníci tvrdí, že jako prevence příliš účinný není, ale když kapky nebo kapsle nasadíte v začátku virózy, zaručeně ji zaženou. Preventivním braním ale nic nezkazíte – zejména pokud cestujete hromadnou dopravou, pracujete ve velkém kolektivu, chodíte do školy – všude tam se totiž s viry vaše tělo potkává prakticky denně a echinacea mu pomůže se s nimi vypořádat, aniž by nemoc u vás vůbec propukla.

 

 

 

 

Text: Gabriela Koulová