Můžeme kila navíc svádět na genetiku?

Můžeme kila navíc svádět na genetiku?

Určitě jste tuto výmluvu slyšela už mockrát, nebo jste ji sama někdy použila. Genetika je věc složitá a tak se na ní dá svalit kde co. Za nadváhou stojí ale mnohem více. 


 

geny a hubnutíRozhodně máte částečně pravdu, jestliže „vinu“ kil navíc svádíte na vaše geny. Vaši rodiče taky přeci nebyli nikdy „šlank", tak proč si s tím lámat hlavu. Geny ovlivňují ukládání tuku v těle i výdej energie. Ale pozor, přeci jen z větší části může za vaší váhu něco jiného...

Od pravěku se střídmostí až do součastnosti s přejídáním

Od pravěku se změnilo mnohé. Spousta „vychytaných“ diet se vrací k původnímu jídelníčku osob pravěkých, avšak zapomínáme, že tehdy měli lidé obrovský výdej energie a jedli střídměji. Nemusíme se přeci hned obracet na drastické hladovění, nebo mléčnou, rajčatovou či bezvaječnou dietu.

Za nadváhu mohou geny pouze asi ze 40 %

Vraťme se ale k tématu. Za nadváhu mohou geny, ale jen částečně, asi z 60 % o naší váze a kondici rohoduje právě životní styl, tedy strava a pohyb. To co se tedy v průběhu desítek a stovek let mění nejsou genetické profily, nýbrž úbytek pohybu a nadbytek jídla, které denně zkonzumujeme.

Vynechte diety, běžte se raději projít

Zapomeňte na diety podle genetického profilu, podle krevní skupiny či moderní paleo dietu. Vyzkoušejte pro změnu nejúčinnější „dietu“, která lze. Naordinujte si pohyb a vyvážený jídelníček, který bude obsahovat adekvátní přísun bílkovin, sacharidů a tuků. Uvidíte, že výsledky budou znatelné již brzy a především trvalé…