Čaj s medem vám zvedne náladu a dobije energii

Včelí med vám pomůže dobít ztracenou energii, zatočí se stresem, zahojí drobná poranění a dodá vynikající chuť vybraným pokrmům. V lidovém léčitelství se med hojně uplatňuje na všelijaké neduhy. Na hojení ran Po mnoho staletí se med používal jako antiseptický pros


Včelí med vám pomůže dobít ztracenou energii, zatočí se stresem, zahojí drobná poranění a dodá vynikající chuť vybraným pokrmům.

Čaj s medem vám zvedne náladu a dobije energii1

V lidovém léčitelství se med hojně uplatňuje na všelijaké neduhy.

Na hojení ran

Po mnoho staletí se med používal jako antiseptický prostředek na škrábance i hlubší poranění. Přírodní med je totiž nasycený roztok cukrů v malém množství vody a toto prostředí s vysokou kyselostí (pH 3,2 až 4,5) neumožňuje život žádných mikroorganismů - ty se do medu zanesou jedině při průmyslovém zpracování. Do rány tedy nemůžete přenést žádnou bakteriologickou infekci. Při styku medu s vodou (nebo potem vylučovaným kůží pod obvazem) se navíc tvoří přírodní peroxid vodíku. Na rozdíl od toho chemického má velmi nízkou koncentraci a uvolňuje se postupně, takže med v podobě tekutých obvazů působí jako biologický antiseptický prostředek a přitom nespálí pokožku v okolí rány.

Na kašel a bolení v krku

Čaj s medem působí i jako mírné sedativum - jeho konzumace totiž podporuje tvorbu endorfinů, které v našem těle tiší bolest. Také snižuje překrvení sliznic, které je průvodním jevem zánětů horních cest dýchacích. Proto se vám po něm při nepříjemné rýmě uleví. Nejlepší je kombinovat med s citronovou šťávou bohatou na vitamin C. Dvě lžíce medu a šťávu z půlky citronu rozmíchejte v hrnku teplého čaje (nejlépe bylinného: lipového, šalvějového, zázvorového). Nepřelévejte vařící vodou, abyste nezničila vitamin C. Tak podpoříte účinek bylinného výluhu čerstvou ovocnou šťávou a sladký med vám zvedne náladu - což je při léčení faktor velice důležitý. Při bolení v krku a zánětech nosohltanu potřebuje tělo hodně tekutin. A střídat lahodný lipový čaj s několika šálky zázvorového s medem a citronem můžete klidně celý den.

Jak je to s alergiky?

Třeba pelyňkový med může být pro člověka citlivého na pyl z této rostliny příčinou silné alergické reakce. Pokud tedy jste na některé kvetoucí rostliny alergická, důsledně vyhledávejte jen med, ve kterém váš zdroj potíží není zastoupený. Včelí produkty pro alergiky obecně nejsou moc vhodné, často dráždí postiženého ke kašli a mohou vyvolat i otoky. To platí jak při konzumaci, tak při používání různých kosmetických přípravků s medem nebo mateří kašičkou. Pro alergika totiž může být i nepatrné množství dráždivé látky zdrojem potíží.

Neléčí, ale prospívá

Moderní lékařské výzkumy se shodují v tom, že množství stopových nutričně zajímavých látek je v medu velmi nízké. Nemůžeme ho tedy přímo označit za "léčivou potravinu". Přesto vám lahodný med pomůže dobít ztracenou energii, zatočí se stresem, zahojí ranku a především dodá vynikající chuť vybraným jídlům. (gk) Foto: www.pixmac.cz [clear] [gallery ids="11477,11476"]