Triky pro krásný účes aneb Umíte to s fénem?

Triky pro krásný účes aneb Umíte to s fénem?

Chcete dodat svému účesu profesionální šmrnc? Aby měl správnou vzdušnost a dynamiku, je potřeba zvládnout techniku fénování a vědět, jakou vlasovou kosmetiku používat.


 

Z dobrého kadeřnického salonu odcházíte příjemně odpočatá, sebevědomá, upravená – s účesem, o který se pak doma marně pokoušíte. A to i přesto, že jste si pozorně všímala, jak se ruce kadeřníka míhají kolem vaší hlavy a jak zachází s kartáčem i fénem.

 

Doma je úprava účesu složitější

Je to pochopitelné. Kadeřník stojí nad vámi, má tudíž o tvarování vlasů lepší přehled, drží ruce v jiném úhlu a pracuje s odlišným tahem a silou. Obvykle je i přesnější, vytrvalejší a trpělivější než vy. Hodně záleží také na použitých stylingových přípravcích a zásobě kartáčů, hřebenů, skřipců a sponek. Jenže dovolit si kadeřníka minimálně jednou týdně bývá nad naše možnosti finanční i časové, a tak se musíme naučit zvládnout úpravu účesu samy. Měla by nám na to stačit půlhodinka. Na salon pak zbude pravidelná měsíční až dvouměsíční údržba účesu, stříhání a barvení vlasů.

Jakou potřebujete výbavu?

Především kvalitní fén se širokou hubicí, výkonem nad 1200 W a možností nastavit různé teploty a rychlosti foukání.Dále hřeben se širokými mezerami, dva kartáče (plochý a kulatý) s přírodními štětinami, skřipec, ochranný přípravek ve spreji proti poškození horkým fénem a lak, který vlasy zafixuje, neslepí a dobře se vyčesává.

Deset kroků ke krásnému účesu

1. Vlasy umyjte (šamponem s pH 4–6), vetřete do nich kvalitní balzám nebo masku a na 10–15 minut zabalte do teplého ručníku. Poté spláchněte vlažnou a na závěr úplně studenou vodou. Tím se vlas uzavře a bude lesklejší.

2. Z mokrých vlasů opatrně vymačkejte vodu, znovu je zabalte do suchého ručníku a nechte vlhkost vstřebat. V žádném případě vlasy ručníkem netřete, aby se nepolámaly.

3. Použijte pomocné přípravky ve spreji na uhlazení vlasů a ochranu před poškozením při fénování. Rovnoměrně je rozčešte řídkým hřebenem po celé délce vlasů. Udržíte tím své vlasy v kondici.

4. Ošetřené vlasy předsušte fénem nastaveným na nízkou teplotu. Neustále jím pohybujte, držte ho v přiměřené vzdálenosti a za pomoci prstů přitom vlasy nadzvedávejte a provětrávejte. Pro vytvoření nadýchaného účesu se při tomto fénování předkloňte.

5. Plochým kartáčem s přírodními štětinami předsušené vlasy uhlaďte. Plochým hřebenem oddělte vrchní partie vlasů a zafixujte je na temeni skřipcem.

6. Nastává proces fénování přes kulatý kartáč. Postupujte od krku zleva doprava po pramenech, použijte střední proudění vzduchu a do vlasů foukejte shora, aby se uhladily, nerozfoukaly a neměly sklon ke krepatění.

7. Mějte trpělivost a zejména zadní partie nenechávejte vlhké – tím by se ztratil efekt vytváření tvaru a objemu foukaných vlasů. Postupně v podélných pruzích uvolňujte další vlasy ze skřipce (asi pět „pater“ vlasů), až se dostanete k temeni hlavy.

8. Horní vlasové partie se foukají táhlým pohybem směrem dozadu k zátylku. Postupujte po několika pruzích až k čelu a snažte se vlasy foukat dohladka vždy po směru růstu vlasů. Nadzvedávejte je od hlavy, abyste vytvořila nadýchaný objem.

9. Ofinu táhněte kulatým kartáčem v doprovodu fénu nahoru a dohladka, zbytečně ji nepodtáčejte. Pro vytvoření jemné vlny podél obličeje táhněte na závěr kartáč otočený obráceným směrem (ven) od středu čela do obou stran k uším.

10. Opět se předkloňte, zafixujte vlasy výživným lakem, vytvarujte je prsty, uhlaďte plochým kartáčem a na závěr ještě přestříkejte lakem.