Osahejte si prsa!

Osahejte si prsa!

Vznik nemocí zpravidla nelze předvídat. Některé neduhy však lze odhalit v jejich počátcích, kdy jsou ještě dobře léčitelné. Jednou z nemocí, u které je nezbytná a velmi důležitá prevence, je rakovina prsu. Jak prevence proti ní probíhá? Rakovina prsu trápí stále větš


Vznik nemocí zpravidla nelze předvídat. Některé neduhy však lze odhalit v jejich počátcích, kdy jsou ještě dobře léčitelné. Jednou z nemocí, u které je nezbytná a velmi důležitá prevence, je rakovina prsu. Jak prevence proti ní probíhá?

фиброаденома-молочной-железы

Rakovina prsu trápí stále větší procento žen. Po dosažení 45 let má kžadá žena právo na opakované preventivní vyšetření speciálním přístrojem, tzv. mamografem. Období mezi vyšetřeními je však dvouleté. Jak se o sebe v tomto období starat? Pomůže samovyšetření! Jak na to?

Jak poznat rakovinu prsu?

Nejčastějším projevem rakoviny prsu je bulka s nepravidelným okrajem či zduření kdekoliv v prsu, které není nijak bolestivé. Dále příznakem může být zarudnutí s pomerančovou kůží, důlky v prsu, otoky kůže, vtažení bradavky, výtoky z bradavek či vředy. Stejně tak na rakovinu může upozornit bulka v podpaží nebo v jamce nad klíční kostí, v tzv. nadklíčku.

Co je samovyšetření?

Jak již z názvu vyplývá, samovyšetření je prováděno samo ženou, v pohodě domácího prostředí. Pokud se na samovyšetření chystáte poprvé, provádět byste jej měla každý den po dobu čtyř týdnů. Celý měsíc proto, abyste se dobře naučila znát svá prsa a věděla, jakou mají anatomii. Díky tomu pak snadněji odhalíte případné potíže. Po uplynutí jednoho měsíce pak samovyšetření provádějte každý měsíc, ideálně dva až tři dny po skončení menstruace. Pokud již nemáte menstruaci, vyberte si jakýkoliv den, který je pro vás lehce zapamatovatelný, např. první den v měsíci.

Krok první: Začínáme!

Samovyšetření prsou je ideální provádět po osprchování teplou vodou, pokožka je totiž uvolněná a vláčná. Postavte se svlečená před zrcadlo a oběma rukama volně připažte k tělu. Hledejte problémy viditelné na první pohled, např. svraštělou kůži, zduřeniny či změny tvaru nebo velikosti poprsí. Pozor nesouměrně velká prsa nejsou problém, jde o zcela normální jev! Prohlížejte se zepředu i z boku. Poté zvedněte ruce, založte je za hlavu a tlačte dozadu a znovu se pozorujte.

Krok druhý: Otočit a pozorovat!

Zdvihněte obě ramena a pozorujte znovu svá prsa. Pomalu se před zrcadlem otáčejte zprava doleva a zleva doprava. Poté uchopte levé prso dlaněmi a klouzavým pohybem (nejdříve svislým a poté vodorovným) jej prohmatejte. Pozorujte, zda neucítíte nějakou hrčku či ztvrdlé místo. Zopakujte totéž s prsem pravým.

Krok třetí: Nezapomínáme na bradavky!

Levé rameno spusťte dolů a pravou rukou dokola prohmatejte levou bradavku uprostřed dvorce. Poté ji jemně stlačte, zda z ní nevytéká výtok či krev. Stejně vyšetřete také pravdou bradavku.

Krok čtvrtý: Na lopatky

Lehněte si na záda a hlavu si podložte malým polštářkem. Pod levou lopatku si přeložte ručník, aby prso bylo ve vyvýšené poloze. Poté si prso i jeho okolí pravou rukou prohmatejte. Znovu stejným způsobem opakujte také u pravého prsa.

Jak správně prsa prohmatávat?

Prsa prohmatávejte jemným tlakem vnitřní strany třech prostředních prstů, nikoliv jejich konečky! Začněte ze spodní vnější strany krouživými pohyby blíže k střední bradavce. Tento postup zopakujte dvakrát. zvenčí zespodu, krouživými pohyby kolem, vždy blíže k střední bradavce. To udělejte dvakrát – jednou s rukou volně připaženou a po druhé s rukou založenou pod hlavou.

Krok pátý: kontrola podpaží

Ruku si založte pod hlavu a obdobně jako prsa si prohmatejte také podpaží, zda v něm není hrčka či bulka. Poté ruku připažte a rukou prohmatejte jamku nad klíční kostí. Stejným způsobem si pak vyšetřete i pravou stranu.

Hlavně nic nevynechat!

Při samovyšetření prsu nevynechejte žádnou polohu. Některé změny vašich prsou můžete objevit pouze v některé z poloh. Pokud máte nějaké pochybnosti, bez odkládání navštivte lékaře!

A co vy? Provádíte samovyšetření, nebo prevenci zanedbáváte?