Je perfektní pořádek nejlepší devizou pro život?

Je perfektní pořádek nejlepší devizou pro život?

Spokojenost v životě je většinou dávána do souvislosti s pořádkem ve věcech, myšlenkách, vztazích i citech. Je ale perfektní pořádek pro život opravdu tak důležitý? 


Časem ke svému překvapení zjišťujeme, že ani ideální pořádek v pokoji nezaručuje spokojené a šťastné manželství a pečlivost a přesnost v zaměstnání nevyvolává nadšený příval pochval, ale naopak snahu svalit na takového člověka co nejvíc drobných a nudných úkolů.

Kdo zvládá chaos?

Jsou lidé, kteří se od jakéhokoliv chaosu distancují. Psychologové je většinou charakterizují jako zranitelné, lehce vystrašitelné jedince, kteří potřebují svět „uhladit“, aby se v něm cítili dobře. Jejich protipólem jsou pak ti, kteří si ve vytváření chaosu přímo libují. Přitom to často bývají silné osobnosti, jisté si svou existencí, které nepotřebují žádný řád, žádné záchytné body, aby se v životě orientovali. Jenže i v tomhle případě platí pořekadlo o zlaté střední cestě. Všichni většinou toužíme znát věci předem, toužíme po kontrole nad světem aspoň v rozměrech svého osobního života, ale přitom chřadneme, když toho víme příliš mnoho. Je proto třeba najít ve všem, co děláme, vyváženost.

5 rad jak docílit harmonie

  • Vychovávejte své děti k pořádkumilovnosti a spolehlivosti, ale nechte jim zároveň prostor pro názor a vůli. Kdo totiž byl velmi přísně vychováván bez možnosti vlastního rozhodování, mezi úzkými mantinely zákazů a příkazů, má sice v sobě přesně zakódované normy, ale velmi rád by se z nich vymanil. Nebo je rovnou porušuje, kde může.
  • Naučte se říkat ne. Je až s podivem, kolik lidí si dobrovolně nabírá co nejvíc úkolů, z nichž je ani jeden nebaví, zamotává se do jejich plnění a nepřestává se při tom mučit výčitkami, že nic nestíhá.
  • Spořte s mírou. Rozumné nakládání s finančními prostředky znamená, že si určitou část vydělaných peněz dlouhodobě uložíte (odborníci doporučují asi 10 až 15 procent měsíčního příjmu) a ze zbytku pokryjete běžné rodinné výdaje, včetně příležitostných dárků pro sebe.
  • Naordinujte si dobrodružství. Občas zcela změňte zaběhnuté stereotypy a rituály. Je známo, že když je fáze klidu v životě příliš dlouhá, toužíme po změně. Mnoho lidí se pak nekontrolovatelně vrhá do nepřehledných dobrodružství, která už zdálky zavánějí katastrofou.
  • Stanovte si priority. Vnesou vám do života řád. Přílišný chaos totiž vyčerpává i ty nejodolnější z nás.

 

A jak to máte vy?

Jste chaotičtí, nepořádní nebo si s tím jen nelámete hlavu nebo máte raději pořádek a vše na svém místě?

 

 

(mk) Foto: www.pixmac.cz