Jak v životě ani v práci nevyhořet

Jak v životě ani v práci nevyhořet

Občas se začteme do zkušeností slavných, známých nebo něčím zajímavých lidí. A občas bychom si z nich měli vzít veliký příklad. Jak pracovat na plné obrátky ale nevyhořet? Člověk se v první řadě musí naučit organizovat svůj čas. Není to snadné, ale to nikdo an


Občas se začteme do zkušeností slavných, známých nebo něčím zajímavých lidí. A občas bychom si z nich měli vzít veliký příklad. Jak pracovat na plné obrátky ale nevyhořet?

Člověk se v první řadě musí naučit organizovat svůj čas. Není to snadné, ale to nikdo ani netvrdí. Musíte se naučit říkat „Ne“ a také lidem vysvětlit, že se teď potřebujete soustředit, ať vás neruší a přijdou později. Jestliže se vám kancelář otevře každých pět minut a někdo vás vyruší, zaručeně práci nikdy nedotáhnete do konce tak úspěšně, jako by tomu bylo při plném soustředění.

Stanovte si na vše časové limity

Stejně tak musíte časovým úsekem ohraničit vaše pracovní meetingy, schůzky i telefonáty. Je dokázané, že plného soustředění při takovém jednání, je člověk schopen po dobu asi půl hodiny. Následně přichází různé tlachání kolem i mimo téma a vzájemná ztráta času. Naučte se asertivně kolegům či obchodním partnerům vysvětlit, že pokud chtějí schůzku protáhnout, raději si sjednáte nové datum, kdy se potkáte, ale nyní, že už musíte pokračovat ve své práci.

 Buďte většinu dne offline!

Co nás v práci brzdí a zpomaluje naši produktivitu je i to, že jsme se naučili být stále online. Jakmile zapípá zpráva na telefonu nebo skypu, okamžitě reagujeme. Stejně jako na příchozí e-maily. Jenomže tím svou pozornost rovněž odvádíte od zadaného úkolu a jeho vyřízení tak zbytečně protahujete. Stanovte si limity, deadliny a snažte se práci v daném termínu vyřídit. Nemáte na vše neomezeně času a to si musíte uvědomit. Zkraťte své zprávy i e-maily na minimum. Zdvořile, avšak stručně a jasně. Zkuste si tohle motto nastavit hned od zítřka, uvidíte změnu k lepšímu!

Odpočívejte aktivně, nenechte se vtáhnout do pasivního lenošení

Když si najdete čas (a ten si rozhodně rovněž vymezte!) na odpočívání, zkuste místo nic nedělání a obyčejného ležení u televize zvolit aktivnější činnost. Odpočívat přece neznamená pasivně ležet. Odpočívat můžete i u činnosti, kterou máte rádi a je zdraví prospěšná. Například procházkou v lese. Tělo i mysl si tak pročistíte mnohem lépe, než sledováním televizních programů. Nezapomeňte ani na pořádnou dovolenou. I když si myslíte, že vás po návratu do práce nečeká nic jiného, než zajeté koleje, není tomu pravda. Nejenom že si na dovolené odpočinete, ale rovněž načerpáte nové síly, myšlenky a kdo ví, jaký nápad přijde právě zítra… Třeba to bude něco, co změní váš život.

foto: pinterest.com