Pracujete na home office a jde vám z toho hlava kolem? Poradíme vám!

Pracujete na home office a jde vám z toho hlava kolem? Poradíme vám!

Všichni vám závidí, že nemusíte nikam vstávat, můžete řešit fakturace klidně v pyžamu a celkově si organizovat čas, jak se vám to zlíbí? Všechno má své plusy i mínusy a pracovat doma, když tam kromě toho také žijete, není zrovna procházka růžovou zahradou. Jak tedy na to, abyste stihla být nejenom efektivní, ale hlavně neměla dřív či později problém s chronickou prokrastinací?



Plánujte

V hlavě nebo nejlépe i v diáři si sesumírujte, co musíte dnes zvládnout a postupujte podle prioritně nejdůležitějších úkolů, co nesnesou odklad. Jedině tak si pohlídáte termíny, co hoří a neprocitnete do reality, že jste vlivem odkládání a lenosti prošvihla celkem podstatnou uzávěrku. To by se pak vašemu nadřízenému opravdu líbit nemuselo. Pokud však pracujete na volné noze a nikoho kromě svého já nad sebou nemáte, budete mít o to složitější. Ze začátku se budete muset stát maximálně zodpovědnou a přísnou, abyste nad občasnou lenivostí mávli rukou a raději zasedli k televizi, než k počítači a rozdělené práci.

Nepracujte v posteli

Jasně, je to paráda, je to pohodlné, ale tím to hasne. Klasicky dodržujte denní řád, jako byste chodila do práce. Uvařte si čaj, posnídejte, skočte do sprchy, zkulturněte vaši vizáž a pak následně zasedněte do vaší domácí kanceláře, nebo do pracovního koutu. Budete si připadat více profesionálně, než kdybyste podnikala z flanelového pyžama z pod deky. To by se vám mnohem úspěšněji utíkalo k nedokoukaným seriálům, které jsou mnohdy bohužel nekonečné a zcela nahrávají do noty seriálovému maratonu, jež si opravdu nemůžete dovolit.

Jaké budou vaše „ordinační hodiny“?

Samozřejmě záleží na tom, jaký druh práce vykonáváte. Pokud jste k dispozici jako zákaznická podpora, vaše pracovní doba je předem jasně daná. Máte-li úkolovku je potřeba zvážit datum odevzdání a zvláště tehdy, pokud máte rodinu. Nejlépe se vám bude pracovat, když se dům ponoří do ticha, partner odejde do práce a vy dítka zavedete do školky či školy.

Co dál vám pomůže?

Mějte na pracovním stolu vždy organizovaný pořádek. Investujte do nástěnky, kde můžete do detailu promyslet různé zakázky a psát si k nim kreativní popisky. Práce je práce. Vy byste měla ale také žít. Jinak se vám může stát, že vás navštíví syndrom vyhoření. Plánujte si přestávky, neflinkejte oběd a celkově se stravujte pravidelně. Nemůžete se hnout z místa? Jdete se projít, nebo vypadněte na kus řeči za známými. Sociální kontakt vám udělá jasno. Nekontrolujte pořád dokola emaily, vymezte si čas, který budete online a v této době se odpovídání na zprávy budete věnovat.