Jak zklidnit pocuchané trávení po slavnostním tláskání?

Jak zklidnit pocuchané trávení po slavnostním tláskání?

Sice jste se dušovali, že o svátcích to s hromadou dobrot nebudete dvakrát přehánět, ale ono se vám to zase nepodařilo? A tak se necítíte dvakrát dobře!  Žaludek jako na vodě, břicho jako pátrací balón, nepříjemné pálení žáhy, nebo snad zácpa? Víme, jak na tyto nepří


Sice jste se dušovali, že o svátcích to s hromadou dobrot nebudete dvakrát přehánět, ale ono se vám to zase nepodařilo? A tak se necítíte dvakrát dobře!  Žaludek jako na vodě, břicho jako pátrací balón, nepříjemné pálení žáhy, nebo snad zácpa? Víme, jak na tyto nepříjemnosti vyzrát.

Trávicí soustava během Vánoc a také dost často i bezprostředně po nich bije na poplach a má plné ruce práce, protože smažené jídla už tak s tučným bramborovým salátem kombinujeme s hromadou cukroví, pak na řadu přijde kačena, chlebíčky, jednohubky a taky více než hodně skleniček alkoholu. Za tento výčet vašeho jídelníčku by vás bohužel žaludek nepochválil, protože dostává na frak.

Jak ulevit zažívání, abyste se opět cítila dobře?

Zapomeňte na dojídání kaloricky náročných mňamek, které vám zůstaly v lednici. Nemá cenu protahovat konzumaci až do aleluja, proto hned po novém roku začněte jíst střídmě a racionálně. Ideální je vsadit na polévku, na nohy vás postaví starý dobrý vývar, nebo třeba ideální rizoto. V případě, že vás opravdu bolí žaludek a máte problém něco pozřít, naordinujte si dietní režim. Vsaďte na krekry, popíjení černého, nebo heřmánkové čaje, kofoly či coly, popřípadě na suchou rýži. Když navíc nastolíte klidový režim, brzy budete opět fit. Pokud cítíte, že jste to přehnali, ale žaludek se tváří v pořádku. Není od věci si dopřát den, kdy budete hodně pít a místo hlavního jídla si dáte zeleninovo-ovocné smoothie.

Trápí vás zácpa?

Nepravidelné vyprazdňování, bolest břicha a pocit plnosti. Ještě než zaskočíte do lékárny pro projímadlo, raději se řádně napijte, omezte čokoládu, jezte ovoce, zeleninu a potraviny bohaté na vlákninu. A tohle všechno prokombinujte s pohybem. Jste na horách a lékárna široko daleko nikde? Vyzkoušet můžete přírodní alternativy jako jsou sušené švestky, agar agar, nadrcené lněné semínko, nebo olivový olej. Naše babičky nedají dopustit také na kysané zelí. Máte opačný problém, tedy průjem? V tomto případě pijte černý čaj, chroupejte suché rohlíky, piškoty, dejte si banán či mango a dostatečně pijte. Neváhejte vsadit na černé uhlí, popřípadě na Endiaron. Průjem i nadále přetrvává? Pak zaskočte k lékaři, ať máte jistotu.

Ach jo, zase ta žáha!

Za nepříjemné pálení vězí žaludeční kyseliny, které se dostanou do jícny, kde zaútočí na jeho citlivou strukturu. Vesměs za to může nevyvážená strava, což je následek svátečního hodování, vše navíc komplikuje horizontální poloha, tedy ta, ve které jste koukali na pohádky a kdy se kyseliny snáze dostaly přes svěrač na místo pálení. Co pomůže? Vsaďte na aloe veru, pochutnejte si na mandlích, na medu, dejte šanci skořici, nebo sáhněte po mentolové žvýkačce či bonbonu.