Několik rad, jak se vyrovnat s úmrtím blízké osoby

Několik rad, jak se vyrovnat s úmrtím blízké osoby

Každý člověk se ve svém životě setká s úmrtím blízké osoby. A právě bolest ze ztráty milovaného člověka je to nejtěžší, co vás může potkat. Vy však musíte jít dál a postupně
se s úmrtím vyrovnat.


Projděte procesem vyrovnání

Procesem vyrovnání se ztrátou osoby postupně projde každý. Je proto dobré se s jeho průběhem seznámit.
Je postupný a má tři stádia:

1.   Stadium zmatenosti

V tomto prvotním stadiu nejprve nedokážete pochopit, co a proč se stalo. Hledáte odpovědi na otázku, proč se to muselo stát a bolestivou skutečnost potlačujete. Jen těžko zvládáte běžné denní povinnosti a jejich plnění pro vás znamená velkou námahu. Doufáte, že blízká osoba se k vám vrátí.


2.   Stadium vyjádření emocí

V tomto stádiu už si úmrtí uvědomujete, přesto se s ním nedokážete smířit. Začnou se ve vás množit všechny emoce včetně nenávisti, zlosti a pocitu beznaděje a zoufalství. Toto období může trvat až rok, je ovšem přirozené.


3.   Stadium smíření

Zhruba po roce začnete přijímat fakt, že jste zůstali sami. Musíte ovšem sami chtít a sami stav přijmout.
Bude to bolestivé, ale postupně dojde k úplnému vyrovnání.

 


Zdroj obrázku:  Smireni.jpg

 

Tip: Když procházíte procesem truchlení, může pro vás být zařizování pohřbu blízké osoby velmi obtížnou situací. Využijte proto služeb Pohřební služby Praha, která vše zajistí za vás.

 

Poraďte se s odborníkem

Truchlit je normální a přirozené. Nejčastější emoce, které při ztrátě prožijete, jsou smutek, zármutek, žal, pocit sklíčenosti, vymizení radosti, šok trvající až několik dní.

 Některé vaše pocity však mohou přejít do chorobných projevů. Velmi silný a dlouhotrvající zármutek, kde mimo žal a bolest nejste schopni prožívat žádné pozitivní pocity, nedokážete se těšit vůbec z ničeho, ale i to, že žal zcela chybí. Takový žal se může poté objevit opožděně o několik týdnů, případně i let. Dalšími patologickými reakcemi na ztrátu může být i tělesné onemocnění a další chorobné projevy.

 

Pokud se u vás projeví známky:

  • alkoholismu
  • fóbie a silných záchvatů paniky
  • silné a dlouhodobě trvající deprese
  • pocity viny a myšlenky na sebevraždu

 

V těchto případech se neváhejte obrátit na odborníky z řad psychologů a psychiatrů, sami to totiž jen těžko zvládnete. Nechejte si pomoct.