Česnek, led nebo zubní pasta. Co vás doopravdy zbaví oparů?

Česnek, led nebo zubní pasta. Co vás doopravdy zbaví oparů?

Každého třetího Čecha trápí opary. Právě v podzimním období se objevují nejčastěji, protože souvisí s prudkými změnami počasí a prvním mrazem. Jak se ale proti tomuto kožnímu onemocnění bránit? A jak se ho co nejrychleji zbavit? Pro odpověď často nemusíte chodit ani k lékaři. Existují totiž osvědčené rady, které fungují od pradávna. A pokud nepomůže tip od babiček, jsou na trhu přípravky, které vás nepříjemného onemocnění zbaví.


 

 

Opar neboli herpes je jedno z nejrozšířenějších infekčních onemocnění. Malé, vodnaté puchýřky se nejčastěji objevují v okolí úst a na rtech, nalézt je ale můžete například i na nose, v oku nebo na bradě. Nejčastěji se přenáší přímým kontaktem nebo kapénkovou formou. Infekce se začne projevovat svěděním, po zrudnutí se objeví drobné puchýřky, které se plní vodou. Po prasknutí puchýřků opar vyschne a vytvoří se strup. Tento proces trvá nejčastěji
7 až 10 dní. Jak jej ale co nejvíce zkrátit?

 

Vitamíny, kyseliny…

Odpovědí na opar je vitamín B, podporuje totiž imunitní systém. Opar díky němu rychleji vyschne, a následně se i rychleji zahojí. Proto jezte co nejvíce mořské ryby, banány, droždí nebo třeba brusinky.  Abyste oparu předešli, zařaďte do jídelníčku hlívu ústřičnou. Tato kouzelná houba kromě vitaminů B obsahuje také riboflavin, díky němuž se vyhnete zánětům ústních koutků, rtů a jazyka. Pomoci může i lékořice, která obsahuje kyselinu glycyrhizinovou. Ta zabíjí virové buňky, které opar způsobují.

„Červeň rtů neobsahuje mazové žlázky. Je tedy třeba rty chránit před zevními vlivy jako je mráz, vítr, záření“, radí dermatoložka MUDr. Miloslava Moskalyková. 

                                                                         

 

Babské rady nad zlato

Pokud přijedete s oparem na návštěvu k babičce, určitě vám poradí svůj trik, jak se ho zbavit. Nejčastěji uslyšíte, že si máte opar ledovat. Led opravdu zmírní bolest a zkrátí dobu hojení. Často se k vám také dostane doporučení o vývaru z tymiánu, heřmánku nebo šalvěje. Univerzálním léčivem je česnek a cibule. Obojí je bohaté na allicin, jenž má silný antibakteriální účinek. Pokud vám ale někdo poradí zubní pastu, rozhodně na jeho radu nedávejte. Opar se sice vysuší, ale bude praskat a krvácet. Podobně špatné doporučení je make-up. Opar sice nebude vidět, ale ani dýchat, takže se s ním budete trápit mnohem delší dobu.

                                                                                 

 

Kosmetický vývoj jde mílovými kroky kupředu

Balzámy na rty dnes již nepůsobí pouze hydratačně, ale umí ulevit od bolesti při výskytu oparů či prasklých koutků. Některé, jako například Blistex Lip Balzám, obsahují kafr, který urychluje průběh zánětlivého procesu tak, že zrychlují absorpci zánětu. Působí jako mírné lokální antiseptikum, tedy brání množení mikrobů a snižuje rizika infekce, sepse nebo hnilobných procesů. A zároveň účinkuje jako anestetikum, a činí tak bolest v místě výskytu oparu snesitelnější.

 

Máte-li opar, omezte kávu a čokoládu

Pokud se chcete oparu rychle zbavit, nestačí si jen rty mazat, ale měli byste také omezit potraviny, které opar dráždí. Bohužel jde často o pochoutky, které patří k největším neřestem. Chcete-li se rychle zbavit oparu, neměli byste vůbec pít kávu, jíst čokoládu a minimalizovat příjem cukru. Nevhodné je také kakao, burské oříšky, těstoviny a bílé pečivo. Naopak během „oparového období“ zařaďte do jídelníčku více masa a mléčných výrobků.