Jak fungují mikrovlnné trouby a jak vybrat

Jak fungují mikrovlnné trouby a jak vybrat

Náhodné zjištění, že elektromagnetické záření mají schopnost ohřívat věci obsahující vodu, způsobilo převrat v oblasti ohřívání, rozmrazování a přípravy jídla. V padesátých letech 20. století vznikla první mikrovlnná trouba a stala se nesmírně oblíbeným kuchyňským pomocníkem v restauracích a domácnostech. Dnes těžko nalezete kuchyň, kde by se mikrovlnka nenacházela. Jsou však škodlivé nebo fakt užitečné? Podle čeho si vybrat kvalitní mikrovlnku?


Na jakém principu fungují?

 Je to poměrně jednoduché. Mikrovlnná trouba dokáže ohřát či rozmrazit jídlo díky tomu, že jídlo se z velké části skládá z vody. Srdcem mikrovlnky je magnetron, který je zdrojem elektromagnetického záření. To rozkmitá molekuly vody, skládající se ze dvou atomů vodíku napojených na jeden atom kyslíku. Tento pohyb vody vzniká kvůli tomu, že frekvence mikrovln v troubě přesně odpovídá rezonanční frekvenci vody, a ta vytváří energii, která generuje teplo a tím se jídlo ohřeje či rozmrazí.

Umístění

Chcete volně stojící mikrovlnku, anebo vestavnou přímo do kuchyňské linky? Při umístnění je potřeba myslet také na fakt, že mikrovlnka potřebuje dostatečný přísun vzduchu. Je potřebné ponechat na bocích i shora několik centimetrů volného prostoru.

Výkon

Výkon je v případě mikrovlnných troub asi ten nejdůležitější parametr, protože od něho se odvíjí délka a kvalita přípravy jídla, případně jenom jeho ohřevu. Důvodem, proč kupujeme mikrovlnku, je právě její rychlost. Na trhu se střetneme s modely, které mají výkon 600 W. Ten postačí na úplný základ, tedy ohřev. Optimální hranice je 850 až 900 W, což postačí i na vaření. Horní hranice se pohybuje na úrovni 1 100 W. V extrémních případech se můžete setkat i s hodnotou 2 000 W, ale tyto mikrovlnky mají už vyšší spotřebu.

Příkon

Příkon je paradoxně často velmi průhledná hodnota, ale právě od ní se odvíjí celková energetická náročnost mikrovlnné trouby, a tedy její provozní náklady. Jeho hodnota se pohybuje od 1 000 do 3 000 W. Platí zde přímá úměra – čím nižší příkon, tím nižší spotřeba elektrické energie.

Energetická třída

Energetická třída uvádí úspory na energiích v rozpětí od A po G, přičemž A je nejlepší hodnota a G nejhorší. Třída A je ale rozdělená na tři skupiny – A+, A++, A+++. Třída A+ je o 25% úspornější, než třída A, třída A++ o 25% úspornější, než třída A+, a tak dále. Všeobecně platí rovnice, čím lepší energetická hodnota, tím nižší provozní náklady spotřebiče.

Nakonec je potřeba vzít do úvahy její ovládání, které by mělo být co nejjednodušší a ovládací panel co nejpřehlednější. Důležitý je i celkový design. Malou úlohu hraje i její hlučnost. Při koupi doporučujeme vzít do úvahy i různé recenze a testy.