Za zpoždění letadla můžete dostat tisíce. Víte, kdy máte nárok na kompenzaci?

Za zpoždění letadla můžete dostat tisíce. Víte, kdy máte nárok na kompenzaci?

Cestování letadlem patří mezi nejrychlejší a nejbezpečnější způsoby dopravy do zahraničí. Odlety však mohou být občas hektické a stejně tak může působit i letiště. Cestující musí najít místo odbavení, projít kontrolou a nakonec trefit správný gate. Většinou jde vše hladce.

Co ale dělat, když se let opozdí, zruší, nebo nestihnete navazující letadlo?


Pokud nastanou komplikace s letem, je důležité zachovat klid a nebát se říct si o kompenzaci. Málokdo z cestujících ale ví, za jakých podmínek má na odškodnění nárok. „Náhradu můžete požadovat, pokud se let zpozdí o více než 3 hodiny, je zrušen, ale vy jste o tom nebyli včas informováni nebo v případě, že byl váš let přesměrován. Nastat může i situace, kdy počet prodaných letenek překročí kapacitu pasažérů v letadle. Samozřejmě, že i v této situaci máte právo na nápravu. Pokud vám tedy nebude zařízen jiný let, adekvátní vašemu původnímu,“ radí Josef Trejbal, ředitel letenkového portálu Letuška.cz.

Pro letecké společnosti jsou finanční kompenzace samozřejmě nemalým nákladem, proto je ve většině případů samy nenabídnout. V případě žádosti o kompenzaci, musíte zdůvodnit, že se chyba stala na straně letecké společnosti. Ta odpovědnost ale nenese, pokud bylo zpoždění zapříčiněno například špatným počasím, živelnou pohromou či stávkou.

Pokud letecká společnost zruší let a oznámí tuto skutečnost více než 2 týdny před odletem, měla by zajistit náhradní spojení nebo vrátit peníze v plné výši. Dojde-li ke zrušení 14 dní a méně musí navíc vyplatit paušální finanční kompenzaci. Stejný postup platí i v případě, že je vám odepřen nástup na palubu letadla z důvodu překročení kapacity, ačkoliv máte platnou letenku.

Požadovat náhradu také můžete, v případě zpožděného letu. „Jestliže je zpoždění delší než 3 hodiny, vzniká opět právo na kompenzaci. Podobně to funguje i v případě, že nestihnete navazující let. Musí vám být zajištěn let v co nejbližším termínu,“ říká Trejbal.

Málokterý cestující ví, že kompenzace se neodvíjí pouze od délky zpoždění a ceny letenky, ale také od letové vzdálenosti. Pokud je váš let vzdálen do 1500 km, kompenzace bude činit maximálně 250 euro. Při vzdálenosti 1500 – 3500 km se pohybuje do 400 eur. Maximální finanční odškodnění dosahuje až 600 euro. Nárok na odškodnění nevzniká v okamžiku, kdy letíte s jiným než evropským dopravcem mezi dvěma letišti, která neleží v Evropské unii, nebo z letiště mimo EU do země EU.

 

 

O společnosti ASIANA a portálu Letuška.cz

Společnost ASIANA byla založena v roce 1993. Její portál Letuška.cz byl spuštěn v roce 2001 jako první online prodejce letenek v České republice a střední a východní Evropě. Letuška.cz se stala prvním úspěšným start-upem ve svém oboru v ČR, naučila Čechy nakupovat letenky přes internet. ASIANA patří rovněž mezi nejvýznamnější poskytovatele cestovních služeb pro korporátní klienty. Divize Europea.Travel se věnuje oblasti MICE. Organizuje eventy, konference, teambuildingové aktivity pro tuzemské firmy, nadnárodní korporace i zahraniční subjekty. Jazykové pobyty a studium v zahraničí ASIANA nabízí prostřednictvím portálu Study.cz.