Pozor, opět se očekává suché léto, jak se na něj připravit?

Pozor, opět se očekává suché léto, jak se na něj připravit?

Pamatujete na loňské extrémní výkyvy počasí, kdy především zemědělce a zahradníky potrápila dlouhá sucha? Meteorologové předpovídají podobné léto i pro tento rok. Poradíme vám proto, jak na suché léto připravit vaši zahradu. Není čas zahálet, začněte už nyní.


Na zahradě čeká spousta nejistot včetně počasí. Loňský rok meteorologové zaznamenali největší sucha za posledních dvanáct let, což se samozřejmě projevilo na zemědělské úrodě, která byla až o třetinu menší. Sucha ale zaznamenali i drobní zahradníci a lidé starající se o své zahrádky a trávníky. Letošní dlouhodobé předpovědi počasí se poměrně shodují, léto by mělo být opět teplé a suché, dešťových srážek po málu.

Zahrada bez vody? Není

Rostliny vodu potřebují a pokud již nyní meteorologové hlásí, že hladiny řek po zimě nejsou tak vysoké jako v minulosti a že srážek bude méně, je dobré se na to připravit, vodu uchovávat a efektivně s ní pracovat. K tomu pomůže mulčování, sběr vody, zakládání dešťových zahrad, úprava členitosti zahrady, zastínění, ale třeba i užití šedé vody v domácnosti.

Hlavní cíl: minimalizace odparu

Hlavním cílem by mělo být v období sucha minimalizovat ztráty vody odparem a udržet její maximum v půdě. Jak na to? Velkými pomocníky vám budou stromy a stín, který vrhají. Pomůže i členitost povrchu. V případě, že se chystáte na úpravu zahrady, a právě její členitosti, nezapomeňte zohlednit profil zahrady, tedy k čemu ji primárně užíváte, i její polohu vůči světovým stranám. Členitost můžete podpořit terasovitými záhonky, svažitými partiemi, zmíněnými stinnými místy i skalkami, avšak u nich pozor, fungují jako akumulátor, kdy přes den nasávají teplo a v noci jej uvolňují To vše bude mít vliv na míru odpařené vody z půdy, kterou bude minimalizovat.  

 Eliminujte nenasyty

Sucho automaticky neznamená, že vaše zahrada bude bez květin a bude připomínat spíš poušť, jen je třeba dobře vybírat. Ano, i mezi okrasnými rostlinami jsou takové, které dělají velkou parádu i bez vysokých nároků na vodu. V čem je jejich trik? Většinou v tom, že mají buď dlouhé kořeny a vláhu tak mohou čerpat z hlubší půdy, kde se voda drží déle, nebo dužinaté a tlusté kořeny, které umožní postupné zásobování vodou. Tyto rostliny poznáte i podle jejich listů, které jsou často potaženy voskem či vrstvou jemných chloupků. A pozor, nemusí se vždy jednat jen o exotické rostliny, ačkoliv taková juka s krémovými bílými zvonky je opravdu krásná. Výborně poslouží i dvouletka divizna velkokvětá dosahující výšky až dvou metrů, kontryhel, trvalka, která bohatě kvete i semenní, častec vlnatý, stříbřitá trvalka, která vás bude těšit po celý rok nebo třeba fialová šuta kvetoucí dvakrát za sezónu.

Zalévat, ale..!

Rostliny i trávník jsou na závlahu náročné, ale déšť zastoupit nelze. Dobré je proto být na sucho připraven a postupně si dešťovou vodu střádat do různých barelů, sudů, kontejnerů nebo plastových nádrží pod zemí, které mimo jiné oceníte po celý rok. Zalévejte jen tehdy, kdy je to opravdu třeba. A pokud zaléváte, dělejte to pořádně a intenzivně. Zapomeňte na pravidelnost, pokud totiž budete rostliny zalévat pravidelně, zvyknou si a nebudou se kořeny snažit dosáhnout hlouběji pro tady ukrytou vláhu. A zalévejte rostliny, nikoliv půdu okolo, ideálně ráno, kdy teploty ještě nejsou tak vysoké nebo naopak večer, kdy horko pomalu ustupuje.

I trávník ocení vaši pozornost

Velkým žíznivcem je také trávník. V době horka sečení trávy trochu omezte, zastřižené anglické trávníky úplně nedoporučujeme. Pokud se chystáte teď na jaře ještě na dosev trávníku, volte takové směsi, které zvýší kořenovou hloubku substrátu. Pokud se budete o trávník dobře starat průběžně, ocení to a vy to poznáte právě tak, že bude déle odolávat extrémnímu počasí. Ruku ale na srdce, sečení trávníku nepatří mezi oblíbené. Přenechte proto tuto činnost robotickým sekačkám. Ty od společnosti Robomow jsou zárukou kvality. „Neustále pracujeme na vylepšování našich modelů. Moderní technologie jsou pro nás alfa a omega,“ říká Aleš Chrobok ze společnosti Robomow. „Modely lze ovládat skrze webové a mobilní aplikace, vybrané produkty zareagují i na váš slovní pokyn. Model RS630 Pro SV je vybaven i technologií RobovisionTM, tedy kamerovým systémem, který rozpozná a okamžitě zareaguje na přítomnosti lidí, dětí i zvířat,“ dodává.    

 

Odborník Aleš Chrobok (Robomow) radí:

  • Vláhové poměry na záhonech vám pomůže zlepšit mulčování například stromovou kůrou.
  • Při sekání trávy nesbírejte posekanou trávu do sběrných košů, nechte ji na trávníku. Dodá mu živiny a vrátí vláhu. Při tomto způsobu sečení sekejte 1/3 výšky trávy, například při výšce trávníku 6 cm sekejte 2 cm. Tráva nesmí přerůst.