Co dělat, když vám zaměstnavatel nemá z čeho vyplatit mzdu?

Co dělat, když vám zaměstnavatel nemá z čeho vyplatit mzdu?


 

Žijeme v době koronavirové, v (zatím) poměrně přísných opatřeních a čelíme velkému propadu ekonomiky, který bude ještě několik měsíců pokračovat. I proto se stále častěji stává, že se zaměstnavatel dostane do druhotné platební neschopnosti, dokonce nemá jak vyplatit svým zaměstnancům mzdu. Doposud s takovými situacemi pomáhal Úřad práce, který pomocí institutu insolvence zajistil zaměstnancům alespoň základní peníze. Jenže s novými opatřeními, která chrání podniky před úpadkem (insolvencí), se vymáhání značně zkomplikovalo.
Co tedy dělat, když vám zaměstnavatel nemá z čeho vyplatit mzdu?

Březnová novela insolvenčního zákona

Podle březnové novely insolvenčního zákona bude do konce srpna 2020 platit specifické období, kdy firmy nebudou muset do insolvence neprodleně poté, co jim dojde hotovost. Obchody, továrny a další provozy jsou ještě mnohde zavřené nebo jedou jen z části své běžné kapacity, takže peněz se teď v ekonomice „točí“ mnohem méně, cash flow podniků je ve špatné kondici.

A jak pro iHned.cz vysvětlil Petr Smutný, šéf restrukturalizací v poradenské firmě PwC: „Firem, které jsou dnes
v úpadku, je minimum vzhledem k počtu těch, kter
é se tam dostanou za měsíc za dva. Tu situaci je potřeba řešit.“ Řešení přišlo ve třech hlavních krocích:

  • do konce srpna 2020 plošný zákaz podávání insolvenčních návrhů věřiteli
  • do konce srpna 2020 možnost vstoupit do mimořádného moratoria pro společnosti postižené nemocí Covid-19
  • do února 2021 odložení povinnosti managementu poslat firmu do insolvence, pokud splňuje kritéria úpadku

 

Na zaměstnance se zapomnělo

Nemožnost vyhlásit úpadek však komplikuje zaměstnancům postup při vymáhání dlužných mezd. Mnoho z nich se již muselo obrátit na poskytovatele půjček ihned, díky kterým získali rychlé peníze pro zaplacení povinných výdajů, než se jim podaří získat s pomocí Úřadu práce dlužné mzdy.

Naštěstí bylo volání veřejnosti o pomoc těmto zaměstnancům dostatečně hlasité, a tak se mohou těšit na snazší řešení svých nároků. Přestože pravidla pro podniky změněna nebyla, změnily se pravomoci, kterými disponuje Úřad práce.

 

Co tedy dělat, když vám zaměstnavatel nemá z čeho vyplatit mzdu?

Tuto dost nepříjemně zamotanou situaci nedávno napravila vláda tím, že schválila návrh Ministerstva práce
a sociálních věcí v oblasti ochrany zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele. Návrh musí ještě projít parlamentem a být podepsán prezidentem, ale komplikace se v procesu schvalování neočekávají.

Podstatou opatření je umožnění Úřadu práce, aby zajistil uspokojení mzdových nároků na straně zaměstnanců, a to dokonce za stejných podmínek, které platily před přijetím podpůrných programů pro podniky (tedy před 24.4.2020).

I nadále proto platí, že o pomoc v situaci, kdy vám zaměstnavatel nemá z čeho vyplatit mzdu, je nutné požádat přímo pobočku Úřadu práce, respektive jeho kontaktní pracoviště ve městě, kam vaše bydliště územně spadá. Tento postup je pro zaměstnance jednoduchý a rychlý, Úřad práce bude moci uvolnit státní finance k alespoň částečnému vyplacení mzdových nároků.

 

 

Zdroj obrázku: nd3000 / Shutterstock.com