Češi při opalování stále chybují, ochranu podceňují

Češi při opalování stále chybují, ochranu podceňují

Přestože osvěta škodlivosti nadměrného slunění každým rokem roste, a používání ochranných přípravků na opalování se stalo téměř samozřejmostí, Češi se stále dopouští mnoha chyb. Zásadní prohřešky při opalování shrnuje Petra Ročková z BENU lékáren.


 

Nízký faktor, prošlé datum spotřeby a nedostatečné množství

Sluneční paprsky mají na naši pokožku pozitivní i velmi negativní vliv. Bohužel negativní dopad je velice zásadní a může nám trvale poškodit pokožku. Proto bychom se měli vystavovat slunečnímu záření s největší opatrností
a s ohledem na typ pokožky, fototyp a také užívání léků, které mění citlivost pleti při léčbě různých kožních problémů
,“ vysvětluje Petra Ročková, dermoporadkyně z lékáren BENU. Podle jejích zkušeností se bohužel ještě spousta lidí bojí vysokých ochranných faktorů, protože se chtějí opálit. S použitím vyššího ochranného faktoru pokožka sice nezhnědne tak rychle, ale zato se opálíme kvalitně a bez nežádoucího poškození kůže.

Dalším prohřeškem, kterého se Češi podle Petry Ročkové dopouští, je používání přípravků, které jsou otevřené déle, než je doporučeno od výrobce. Kvalita filtrů v ochranném krému či mléce se s časem snižuje a ochranný produkt nemá takovou účinnost. Obecně se také mažeme méně, resp. menším množstvím krému, než je doporučováno. „Správné množství jsou dva gramy na jeden cm čtvereční kůže. Přibližně jde o 30 ml na jedno použití pro dospělého člověka. Vždy doporučuji nanášet raději větší vrstvu a nechat vstřebat, čímž také apeluji na aplikaci krému v předstihu, a ne až na pláži na plném slunci,“ dodává Petra Ročková.

 

Chraňte pokožku miminek a malých dětí

Výčet chyb ještě nekončí. Naopak jednou z těch zásadních je vystavení miminek přímému slunci a používání ochranných produktů s nízkým SPF. „Miminka by se neměla na přímé slunce vůbec dostat a děti bychom měli chránit co nejvyšším ochranným filtrem s SPF 50+, protože nemají dostatečně vyvinutou imunitu pokožky a jejich pokožka je velmi citlivá,“ varuje lékárnice.

 

Česko vs. cizina

I když některé z nás doma spolehlivě ochrání krém s faktorem 20, neznamená to, že si s ním vystačíme v cizině. „Lokalita, kde se vystavujeme slunci, hraje významnou roli. Obecně lze říct, že například u moře bychom měli používat třikrát silnější ochranu než v Česku. Záleží nejen na vzdálenosti od rovníku a nadmořské výšce, ale i na ročním období,“ vysvětluje Petra Ročková. Jako příklad uvádí alpské lyžaře, nebo cyklisty.

 

I voděodolný krém je třeba po koupání aplikovat znovu

Rozšířený mýtus pozorují lékárníci i v kategorii voděodolných produktů. „Jsou tu pro to, aby nám vydržely při plavání či koupání. Když však vyjdeme z vody, je třeba se hned natřít. Žádný produkt na pokožce nevydrží v dostatečném množství po koupeli a utření ručníkem tak, aby nás dostatečně chránil,“ dodává dermoporadkyně.

 

 

O společnosti BENU:

Společnost BENU Česká republika s.r.o., provozovatel sítě lékáren pod značkou BENU s 250 pobočkami v České republice, je dceřinou společností PHOENIX lékárenský velkoobchod, s.r.o., která je leaderem českého farmaceutického distribučního trhu. Společnost BENU nabízí svým pacientům a zákazníkům nový a moderní přístup k medicínské i preventivní péči. Řídíme se mottem „Vaše zdraví si bereme na starost.“  V něm se odráží filozofie celé značky a příslib našim zákazníkům.

Více informací naleznete na www.benu.cz.