Svatojánské slunce – Třezalka tečkovaná

Svatojánské slunce – Třezalka tečkovaná


 

Účinné léčivé byliny už od nepaměti máme kolem sebe a často o nich ani nevíme. Opravdovou královnou bylin je ale Třezalka tečkovaná. Pomáhá zejména při depresích a stresu, účinně hojí rány a je osvědčeným pomocníkem při potížích s trávením. Česká rodinná firma Dr. Dudek z ní vyrábí Svatojánský třezalkový olej, který by neměl chybět v žádné domácnosti.

Charakteristickým znakem Třezalky tečkované je drobné, na okraji zlatožlutých květů patrné jemné černé tečkování. Velmi dobře je tečkování vidět proti světlu. Typická je i krvavě červená šťáva, která z květů vytéká po promnutí. Díky tomu bude i jakýkoliv dotyk s ní pro vás nezapomenutelný, posléze totiž zbarvený do fialova. Třezalka roste na suchých mezích, stráních, na loukách, pastvinách, na lesních pasekách ale i podél cest.

Za účelem vnějšího použití vyrábí oleje z třezalky mnoho firem, ale skutečně kvalitní třezalkový olej se pozná podle sytě rudé barvy. V české firmě Dr. Dudek si třezalku na výrobu oleje vybírají a sbírají sami v době letního slunovratu a olej následně vyrábí tradičně bez použití chemických přísad. Jen správně nakvetlá a čerstvě naložená třezalka zbarví olej krásně do karmínova.

Svatojánský třezalkový olej je díky příznivému vlivu na psychiku často považován za přírodní antidepresivum. Malá masáž olejem na spáncích může pomoci zmírnit nespavost nebo se zbavit stresu a úzkostí. Celková masáž třezalkovým olejem uvolňuje ztuhlé svaly a zlepšuje krevní oběh. Využívá se i pro své silně protizánětlivě a dezinfekční účinky na různá poranění kůže a drobné odřeniny. Hojně se aplikuje i na další kožní problémy, například jizvy a proleženiny.

Olej je vhodný pro celou rodinu. Přípravek zjemňuje a zklidňuje citlivou a podrážděnou pokožku a regeneruje ji i při opruzeninách.  Při použití do koupele suchou pokožku příjemně promastí, krásně se vstřebá a zanechá kůži plně hydratovanou. Svatojánský Třezalkový olej od Dr. Dudka je velmi oblíbený také u profesionálních masérů. Ti na něm oceňují dlouhotrvající prokrvující účinky, které nastanou již do 5 minut a trvají až 2 hodiny. Nezastupitelný je zejména při speciální Breussově masáži. Účinky oleje jsou blahodárné i v případě spálení od sluníčka nebo při popáleninách.