Podzim na zahradě: na co nezapomenout?

Podzim na zahradě: na co nezapomenout?

Pro vaši zahradu plavková sezóna skončila, je tedy potřeba sklidit, co se zrodilo a zahradu pořádně zazimovat. Jak a čím? Zkontrolujte si v našem výpisu, jestli jste na něco nezapomněli.


 

Práce na záhonech

Září je obdobím sklizně, budete tedy potřebovat někam uskladnit úrodu. Jablka a hrušky ukládejte do sklepa, ale dbejte na to, aby nebyly hnilé nebo červivé. Se sklizní podzimních plodin přichází potřeba poděkovat půdě za všechno, co nám dala a připravit ji na zimní spánek. Začínáme pletím.

Vyplejeme všechny umírající rostlinky, z nichž jsme sklidili vše potřebné, ale také rostlinky, které v záhonu prostě nechceme. Umírající rajčata nebo jednoleté bylinky není těžké odstranit, většinou jsou vyschlé a pouští se snadno. Půdu proryjeme a pohnojíme koňským hnojem, máme-li (nepoužíváme však na políčka, kde bude další rok vysazená mrkev). Pokud jste ještě nesklidili květák, zakryjte ho netkanou textilií, aby do sklizně neumrzl.

Na podzim také sázíme cibuloviny, a to nejen zeleninu, ale i okrasné květiny (tulipány, ladoňky). Můžete také založit nové skalky a zasadit jahodník. Některé druhy zeleniny můžete zasít pro jarní sklizeň: polníček, ředkvičky, mrkev, špenát, kopr a petržel.

Stříhání růží

V tomto období se stříhají růže, a to jako ochrana proti černé skvrnitosti, která se nejvíce šíří právě na podzim, kdy je chladněji a vlhko. Jako prevence proti rozbujení této nemoci se používá postřik; je velice důležité před skvrnitostí růže ochránit, protože způsobují oslabení rostliny a ta pak snadněji umrzá, načež pokud přežije, rodí se na ní méně květů. Jako tak či tak se růže na podzim stříhají.

Zastříhávají se keře a stromkové růže, poprvé na podzim cca na 7 oček. Očkem se rozumí místo, odkud roste větvička s lístky a počítají se ve směru od kořene vzhůru. Očko se zastříhává v místě, odkud směřuje do středu růžového keře, protože jinak by keř houstnul a větvičky se motaly do sebe. Podzimní střih probíhá do konce října. Ostříhané růže se zakrývají chvojím nebo prodyšnou geotextilií. Pokud pod nimi máte mulčovací kůru, je nutné ji nejdříve odstranit.

Sázení stromků

Na podzim je dobré už nasadit ovocné a jiné stromky či keře (například růže). V září si na ně zatím připravte díry v zemi a prolejte je pořádně vodou. Dno zasypejte pomalu rozpustným hnojivem.

Až v říjnu a listopadu stromky zasadíte, nezapomínejte je pořádně zalévat, protože schopnost brát vodu ze země je v této době těžší a mladé stromky potřebují vody spoustu. Vybírejte vhodné odrůdy pro vaši půdu a podnebí. Pokud nechcete trávit čas hubením škůdců a ošetřováním, vybírejte si odrůdy rezistentní proti napadání. Při výběru si dávejte pozor na kořeny a kmínek stromků. Uschlé stromky, které se na pozemku neujaly, vykopejte a odstraňte suché větvoví křovisek.

Vyčistěte zahradní domek

Pokud máte zahradní domek, využijte poslední teplé dny a věnujte se úklidu domečku. Zameťte jeho podlahu, zkontrolujte, zda není poškozený lak a zda dovnitř nějakým způsobem nezatéká. V zimě byste takové problémy řešili ztěžka. Dávejte si také pozor na okapy, protože v září už mohou být plné napadaného listí a voda pak přeteče do domku. Vlhkost pak může zavinit bujení různých plísní a hub.

Trávník potřebuje provzdušnit

Sekačku sice můžete ještě v září použít, důležitější je však tzv. vertikulace. Vertikulačním nožem vyřízněte trávníkovou plsť, a to tak, že se zaříznete vertikulačním nožem přibližně 3 cm hluboko pod povrch a plsť vytrhnete. Případně můžete použít tzv. vertikulátor. Vertikulace odstraní z trávníku odumřelé části, které napomáhají tvorbě plísní a hniloby v trávníku. Po vertikulačním procesu mohou vzniknout na ploše lysá místa, na která můžete zasadit travní semínko, aby na jaře vyrašilo. Ačkoli se v tuto dobu trávník obvykle nehojí, můžete použít speciální přípravek na vertikulaci, který napomáhá tomu, aby holá místa zarostla novým travním porostem.