Migréna ve vztazích Čechů

Migréna ve vztazích Čechů

Život s chronickým onemocněním, jako je migréna, může být výzva. A to dlouhodobá. Dle výzkumu STEM/MARK si více než 8 z 10 Čechů uvědomuje, že migréna ovlivňuje pracovní výkon. Jak je to ale s dopadem migrény na vztahy v rodině a k přátelům a na partnerské radosti? Dokáže zničit důležitou pracovní schůzku, ale i odpočinkové večery, dovolené, zážitky z promoce syna nebo jubilea sestry. 


Pro přibližně 40 % Čechů trpících migrénou* je nemoc psychickou zátěží, protože nikdy nevědí, který moment překazí. Situaci nepomáhají ani mylné představy, že migréna je jen „lehké boleníčko hlavy“ a údajná výmluva, proč nemít sex. Důležitým faktem zůstává, že lidé s migrénou potřebují především porozumění okolí a správně nastavenou léčbu. Využít mohou systém odborné péče v ČR. Ten nabízí řadu akutních i preventivních léčebných možností, které dokáží život s migrénou zlepšit.

 

Chronická onemocnění dlouhodobě ovlivňují život pacientů, jejich psychickou pohodu nevyjímaje. O to více
u onemocnění, jako je migréna, která mají lidé tendenci zlehčovat i navzdory jejich závažnosti. „Dlouhodobá onemocnění ovlivňují psychiku pacientů ve všech ohledech – v partnerském životě, v práci i při péči o děti. Narušují odpočinek a prožívání radosti, bez kterých se v životě neobejdeme. Vyrovnat se s tím, že musíte svoje denní aktivity často a znenadání přizpůsobovat vaší nemoci, je nelehký úkol. Pokud vás navíc vaše okolí nepodporuje a nemoc zlehčuje, není divu, že se i u pacientů s migrénou setkáváme s beznadějí a depresí, kterým lze předejít. Přístup okolí a celé společnosti je v tomto klíčový. Mnohdy stačí trocha empatie, pochopení
a podpory,“
říká psychiatr MUDr. Taťána Suchánková Kočí.

 

Pravá tvář migrény ve vztazích

Pro více než polovinu dotazovaných Čechů s migrénou* je toto onemocnění psychickou zátěží. Důvodů může být hned několik. Třetina z nich přiznává, že je migréna okrádá o společné chvíle s partnerem nebo partnerkou, na které zároveň klade vyšší nároky. Přitom se stále jeden ze čtyř Čechů prožívajících migrénu setkává
s nepochopením od ostatních, přibližně jeden z deseti dokonce někdy mívá pocit, že si jejich partner/ka myslí, že se na migrénu vymlouvají. Pozitivní ale je, že pro 40 % dotazovaných Čechů s migrénou mají jejich partneři pochopení, protože jim vše o migréně vysvětlili. „S pochopením u partnera jsem se setkala pokaždé, ze začátku. Časem bohužel nedokázali přijmout, že když mám migrénu, nejsem schopná se postarat o domácnost nebo vyjet na domluvený výlet. Můj současný přítel to už ale šest let zvládá naprosto skvěle, takže mám o stres míň. To u mě také přispělo ke zmírnění počtu záchvatů,“ říká Jana S., pacientka s migrénou.

 

 

Sex? Dnes ne miláčku, mám migrénu

Notoricky známé filmové scénky, kdy žena odmítá sex kvůli bolesti hlavy anebo kvůli migréně, která vůbec není migrénou, se mohou nevhodně promítat i do leckterého partnerského vztahu. Takovéto stereotypně představované situace přispívají k bagatelizování závažné nemoci a mohou znepříjemňovat život nejednomu migrenikovi. Migréna totiž není jen bolest hlavy, za kterou bývá někdy zaměňována. Projevuje se příznaky, které jen tak nerozchodíte – nevolností, zvracením, silnou pulzující nebo jednostrannou bolestí hlavy, citlivostí na zvuky, pachy a světlo a extrémní únavou. Zajímavostí je, že sexuální aktivity mohou u některých lidí záchvat migrény zmírnit. Endorfiny vylučované při sexu mohou pomáhat
s tlumením bolesti. Ale pozor, u jiných pacientů může sex záchvat migrény naopak zhoršit nebo vyvolat. Každý reaguje jinak a zobecňování na všechny migreniky není na místě. Více k projevům a spouštěčům migrény na www.omigrene.cz.

 

Vhodný režim a léčba pro lepší život s migrénou

Velkou změnu v životě lidí s migrénou může znamenat správný životní styl a lékařská péče. „Lehčí případy migrény může řešit praktický lékař. Těžší pacienty pak neurolog, případně neurolog ve specializovaném centru pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy. Běžně využíváme léčbu akutní, která tlumí záchvat migrény v jeho počátku. Jsou-li záchvaty častější, doplňujeme léčbou preventivní, tu je nutné užívat déle (ideálně měsíce). Potenciál preventivní léčby je počet a intenzitu záchvatů snížit. Ve specializovaných centrech je navíc možnost využít první cílené léčby migrény, tzv. biologické léčby. Ta má určitá pravidla a je určena pacientům se závažnějším průběhem onemocnění,“ zdůrazňuje prim. MUDr. Svatopluk Ostrý, Ph.D., ze specializovaného centra z Nemocnice České Budějovice, a.s. Vedle léků se doporučuje také úprava životosprávy – kvalitní spánek, zdravá strava a přiměřený pohyb. Mluvte o migréně se svým okolím a lékařem a společně najděte způsob, jak ji zkrotit. Více informací o migréně na www.omigrene.cz.

 

 

*Jedná se o 20 % z celkového počtu respondentů, kteří ve výzkumu odpověděli, že trpí migrénou, a to při následujícím rozložení: 11,9 % zvolilo odpověď „trpívám migrénami, ale s lékařem jsem je neřešil/a“; 8,1 % zvolilo odpověď „trpívám migrénami a řeším je s lékařem“.