Jak na focení v zimě?

Jak na focení v zimě?

Zima v přírodě krásně maluje. Jistě to znáte, vidíte krásnou zasněženou krajinu a chcete ji zachytit na svůj fotoaparát, jenomže výsledek je úplně jiný, než jste čekali. K tomu, abyste zachytili krásné fotky zimní krajiny, potřebujete vhodné vybavení.


Vedle vybavení budete potřebovat i jisté zkušenosti a trochu cviku. Než se pustíte do focení v zimě, je potřeba se nejdříve naučit rozeznávat objekty, které budou vypadat na fotkách pěkně, využívat denní světlo i zlatou hodinku.

Focení zimní krajiny

Kvalitní fotoaparát je samozřejmostí, na ten nejspíš nezapomene ani největší popleta. Na co se však často zapomíná, jsou drobnosti, které k focení sice nepotřebujete, ale bez nich by to nebylo ono. Každý amatérský
a
poloprofesionální fotograf
by u sebe měl při focení venku mít následující vybavení:

 

Stativ a obal na stativ

Stativ oceníte při focení v létě i v zimě, jen málokdo dokáže udělat ostré fotky bez něj. V zimě se navíc budete asi třást i zimou, proto je stativ nezbytností. Vybírejte si vždy stativ, který bude stabilní i ve větru a především udrží bezpečně fotoaparát. Ideální jsou pro účely venkovního focení stativy z karbonu. Bývají sice trochu dražší než hliníkové, ale jsou lehčí, a to jistě oceníte při delších cestách. Když se vypravíte na focení v zimě, vyberte si modely s hroty, které zapíchnete do zmrzlé země nebo sněhu.

 

Většina stativů se dá rozložit a dodávají se i s nepromokavými obaly, které vám pomohou udržet techniku v suchu a pohromadě.

 

Pláštěnka na fotobrašnu

Kontrola počasí je jistě důležitá, ale i ta nejpřesnější předpověď nemusí vždy vyjít. Pro všechny případy byste si měli pořídit pláštěnku. Textilní fotobrašny jsou sice vyrobené ze silných a nárazuvzdorných materiálů, větší průtrž mračen nebo delší pobyt ve vlhku jim ale rozhodně neprospěje.

 

Náhradní baterie

Mít v kapse vesty nebo v brašně náhradní baterii nebo dvě je pro fotografa v terénu zkrátka povinnost. Bez nich se ven ani nevydávejte, v zimě se totiž baterie vybíjí mnohem rychleji a snadno by se mohlo stát, že až dorazíte na místo, kde chcete fotit, budete bez šťávy.

 

Objektiv a jeho ochrana

Na začátku vám sice bude základní objektiv stačit, ale postupně budete potřebovat víc. Zauvažujte proto nad koupením přídavných objektivů, hodit se vám bude širokoúhlý nebo rybí oko. Na detaily nebo focení zvířat se vám bude hodit i teleobjektiv. Čočky v objektivech jsou citlivé na zašpinění i nešetrné zacházení, proto objektiv vždy uchovávejte v obalu a fotobrašně.

 

Termoska, rukavice a čelovka

Vedle vybavení na focení, budete potřebovat na výletě zimní krajinou i vybavení, které vás udrží v teple. Do termosky si nalijte horký čaj nebo kávu, čelovka se bude hodit na zpáteční cestě a bez rukavic byste udělali jen pár záběrů, a pak by vám mrzly prsty. Nejlépe uděláte, když si přes prstové rukavice natáhnete palčáky. Při focení si druhou vrstvu sundáte a přes to budete mít ruce v teple.

 

Zimní focení není pohodlné, ale výsledky jsou naprosto fantastické. Stojí za to, překonat trochu toho nepohodlí a získat záběry, které nikdo jiný nemá. Se správným vybavením navíc nemusí být focení v zimě tak nepříjemné, jak se může na první pohled zdát.