Blížící se jaro probouzí i drobné upíry
První teplé sluneční paprsky rozpouští sníh, z něhož vykukují sněženky a zelená tráva. Jaro už klepe na dveře a s ní i klíšťata. Malá, nenápadná krvelačná stvoření, která na člověka číhají na každém kroku. S ukončením zimního období přichází jejich téměř desetiměsíční sezóna.
Na procházky s pejskem - domů s klíštětem
Po dlouhých zimních měsících konečně přichází teplejší a slunečnější jaro. Komu by se nechtělo vytáhnout svého čtyřnohého kamaráda a trávit svůj volný čas procházkami v parku či v lese. Teplejší vzduch, slunečné počasí a rašení květin si doslova žádá, aby člověk zůstával v přírodě co nejdéle. Avšak po návratu domů si můžete s sebou nebo se svým pejskem přinést také nechtěné černé pasažéry. Klíšťata! Drobní paraziti, které najdeme na celém území naší země - v lesích, na loukách, v parcích, ale i v zahradách. Kvůli sezónním změnám a teplejšímu počasí se jejich počet v našem okolí stále zvyšuje. Kousnutí klíštětem je v mnoha případech neškodné, avšak až 25 % klíšťat je infekčních a jejich kousnutí může mít fatální následky!
Co způsobují?
Klíšťata jsou paraziti, kteří se živí krví. Na přežití potřebují hostitele, na kterého se přisají. Jejich nejnebezpečnější schopností je přenášení závažných chorob. Každé čtvrté klíště je infekční a může nakazit svého hostitele. Nejznámější nemoci přenášené klíšťaty na psy jsou lymská borelióza, babesióza, anaplasmóza a v některých sousedních zemích už i ehrlichióza. Lymská borelióza je způsobována bakteriemi, které útočí na nervový a svalový systém. Babesióza, jinak nazývaná i psí malárie, je velmi vážné onemocnění, které postihuje červené krvinky. Příznaky se projevují nechutí k jídlu, malátností a ospalostí a tmavě zabarvenou močí. Pro pejska může být toto onemocnění smrtelné, proto je důležité nezanedbat prevenci! Psům i kočkám je proto třeba aplikovat antiparazitární přípravky jako ochranu nejen před klíšťaty, ale i dalšími parazity.
Jak správně a bezpečně odstranit klíště
Dobrou zprávou ale je, že většina nemocí přenášených klíšťaty se nepřenáší okamžitě. Pokud vytáhnete klíště do 24 až 36 hodin po napadení, je pravděpodobné, že se pejsek nenakazí. Je skutečně důležité kontrolovat psa po každé procházce a po nalezení klíštěte toto rychle a bezpečně odstranit. Klíšťata mohou být nebezpečná pro všechna plemena psů v kterémkoliv věku (dlouhosrstá plemena jsou náchylnější k jejich zachycení), proto je důležité vědět co dělat, pokud ho na zvířeti (či sobě) zaznamenáte. "Při jeho odstraňování doporučuji použít pinzetu nebo různé typy háčků, smyček a podběráků vyrobených pro tento účel. Důležité je klíště uchytit co nejblíže kůži zvířete, za tvrdou základnu hlavičky. Následně za souběžného jemného tahu provádíme kývavý rotační pohyb pinzetou ze strany na stranu, jako bychom kružítkem chtěli nakreslit půlkruh. Po vyjmutí klíštěte ranku dezinfikujeme, ideálně jodovým preparátem," vysvětluje Prof. David Modrý z Veterinární univerzity v Brně. Je důležité zkontrolovat, zda po odstranění klíštěte nezůstala v kůži jeho hlavička. Čím dříve se klíštěte zbavíte, tím více snížíte riziko nakažení.
Klíštěcí skrýše
U lidí |
U psů |
okolí uší |
uvnitř a okolí uší |
na hlavě |
kolem očí |
mezi vlasy |
v oblasti tlamy a čenichu |
krk a záda |
na krku pod obojkem |
slabiny a tříslo |
slabiny a mezi zadníma nohama |
podpaží |
pod předníma nohama |
zápěstí |
tlapky a mezi prsty |
břicho |
kolem ocasu |
8 tipů pro vás a vašeho pejska jak se vyhnout klíšťatům
- Na procházky noste vhodné oblečení - šortky přímo vyzývají klíšťata na kousnutí
- Některé repelenty proti hmyzu je možné nastříkat i na oblečení (vždy se řiďte pokyny výrobce)
- Vezměte si s sebou pinzetu a antiseptické ubrousky
- Kráčejte středem chodníku, vyhýbejte se vysokým porostům trávy, křoví a okrajům lesů
- Vždy si po procházce zkontrolujte sebe i svého pejska
- Odstraňte klíšťata ze své zahrady - udržujte trávu krátkou a rostliny ořezané
- Pořiďte svému pejskovi kvalitní antiparazitní nu ochranu, ideálně u veterináře
- Nenoste si klíšťata domů - před příchodem do interiéru odložte svrchní oděv
Ochrana proti parazitům - TIP
Pro zdraví vašeho domácího miláčka a je nutná kvalitní ochrana. Paraziti mohou zaútočit nejen zevnitř, ale i zvenku. S příchodem jara a se stoupajícími teplotami se aktivizují krvelačná klíšťata i komáři, kteří představují pro pejsky a kočky nebezpečí. Nejvhodnějším způsobem, jak zabránit napadení parazity, je včasná a správná prevence a příprava. Ta se dá použitím vhodných antiparazitárních přípravků aplikovat různými způsoby. Účinným prostředkem na ochranu proti klíšťatům komárům a koutulím rodu Phlebotomus je např. repelentní obojek Scalibor . Při nonstop nošení chrání psy až po dobu 5 -6 měsíců. Při otírání obojku o srst a kůži se uvolňuje účinná látka, která se vstřebává do tukové vrstvy kůže, kde setrvává a chrání pejska před útokem parazitů. Je bez zápachu a neztrácí svou účinnost ani po kontaktu s vodou. Osvědčené jsou i ochucené tablety, jejichž účinek trvá až 3 měsíce a jejich podání je jednoduché a rychlé. Aplikovat se dají i spot-on přípravky, které se kapou v oblasti krku a vstřebají přímo do kůže psa nebo kočky s účinkem až 3 měsíce.
Více informací získáte u vašeho veterináře nebo na www.zdrave-zvire.cz.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)