Jarní očista: Jak podpořit detoxikaci organismu

Jarní očista: Jak podpořit detoxikaci organismu


Své tělo nemusíte čistit jen správným jídlem a pitím spousty vody. Odplavování toxinů z těla pomůže
i opečovávání zvenčí. Naplánujte si tedy očistný obřad třeba na oslavu příchodu jara, s nímž se snad přiblíží i návrat k běžnému životu.

 

Mysleli jste, že je detox módní výstřelek současnosti? Omyl, je tu už celá staletí, jen se mu dřív říkalo půst.
I naši předkové, kteří navíc mnohem víc vnímali přírodní biorytmy, cítili potřebu se po dlouhé zimě trochu vyčistit a tělu odlehčit. Detox je však skvělý i tehdy, když chcete skoncovat se špatným životním stylem a začít žít trochu zdravěji. Nefunguje jako dieta, ani jako prostředek k hubnutí, ale je výborný v mnoha ohledech. Na jeho konci byste měli mít nejen pocit většího množství energie, ale i lepší imunitu a rychlejší metabolismus. Zbaví vás škodlivých látek, jedů a volných radikálů, které se do těla dostávají se špatnou stravou, znečištěným prostředím i stresem.

 

Začněte čistější stravou

Zatímco před několika lety byly v módě jednostranné diety, během nichž se delší dobu jedla jen jedna potravina, dnes před tím odborníci varují. Vyzkoušet to můžete, ale maximálně na tři dny. Zkuste jeden den pít jen vodu nebo bylinkové čaje. Naordinovat si můžete i čerstvé džusy a smoothie na tři dny. Zeleninové jsou vždy lepší než ovocné, protože neobsahují tolik cukru. Skvělým základem takových šťáv je salátová okurka, celer, brokolice, mrkev a také špenát. Tu samou zeleninu ale zařaďte i na dlouhodobý jídelníček po skončení několikadenního půstu. Její výhodou je, že je skvělá nejen do salátů, ale i jako příloha, která chutná skvěle syrová i tepelně upravená.

 

Náš tip: Mějte vždy po ruce čerstvý listový špenát, který má skvělé využití od zmíněných džusů přes polévky po zeleninová jídla. Se značkou Znojmia máte jistotu, že dostanete na svůj stůl špenát českého původu, který je hluboce zmrazen bezprostředně po sklizni, a tak si uchovává čerstvou a svěží chuť.

 

Zajděte na masáž

Za tímto účelem se doporučuje medová masáž, která ač zní celkem příjemně, ve skutečnosti patří k těm nejintenzivnějším, protože vmasírovat med do kůže nelze žádnými jemnými pohyby. Na druhou stranu med uvolní i hluboko usazené škodlivé látky, což je koneckonců během masáže také vidět - změní totiž barvu ze zlatavé na šedivou. Vynikající detoxikační účinky má také lymfatická masáž, která rozpohybuje lymfatický systém, takže z těla vše, co tam nemá být, odchází rychleji a detoxikační procesy jsou intenzivnější.

 

Vypoťte se

Protože kůže je největším detoxikačním orgánem, saunování je pro tento účel naprosto ideální. Spousty škodlivých látek se zbavíte přímo v sauně díky intenzivnímu pocení. Působení sauny je založeno na teple, které proniká hluboko do tkání a rozšiřuje všechny cévy v těle. Tím dochází k lepší výživě buněk. Zrychluje se metabolismus a snáze se vyplavují nahromaděné toxiny. Externí toxiny i odpad látkové výměny se dostávají do krevního řečiště a jater, kde dochází k jejich odbourávání. Mají sauny stále zavřeno? Naordinujte si pravidelný a intenzivní pohyb, který má na tělo úplně stejně očistný účinek.

 

Nevynechte peeling

Dokonce i obyčejný peeling, který zvládnete doma v koupelně, je skvělá věc. Kromě suché kůže totiž zbaví kůži i dalších nečistot, navíc zlepší prokrvení a činnost lymfy. Doporučuje se také těsně před saunou, případně ho můžete provést i přímo v sauně nebo páře. Doma si potom vystačíte i vlastnoručně vyrobeným peelingem z mořské soli, kterou smícháte s medem, nebo třeba éterickým olejem z bergamotu. Stejně jako peeling pak funguje i klasické kartáčování. Volte kartáč z přírodních vláken, a lepší je samozřejmě dlouhá rukojeť.

 

Bojujte s únavou

Spousta z nás se s příchodem jara musí potýkat s nekončící únavou, která přichází se změnou ročního období. Protože detox má na každého trochu jiný vliv, může někomu energii dodat, ale jinému naopak vezme i její poslední zbytky. Novou dávku energie dodá pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu a paradoxně i pohyb. Soustřeďte se také na potraviny s vysokým obsahem chromu (zmíněná brokolice) a na vitamín D.

   

Náš tip: Vsaďte na rybí olej, který je skvělým zdrojem nejen vitamínu D, ale také A a E a omega 3 mastných kyselin. Pomáhá podporovat správnou funkci imunitního systému, přispívá k udržení normálního stavu kostí a zubů a podporuje správnou činnost srdíčka.

Bojíte se chuti rybího oleje? Pak vyzkoušejte ten od norské značky Möller’s, který každoročně získává prestižní ocenění za „Výjimečnou chuť“ od Mezinárodního institutu chuti a kvality v Bruselu (ITQI). V nabídce je navíc několik příchutí - ovocná, jablečná či citronová.