JÓGA: Proč byste ji měli začít praktikovat?
Téměř 3000 let stará technika cvičení získává na vážnosti, zejména díky četným výzkumům prokazujícím její zdravotní a terapeutické výhody. Řada institucí zabývajících se zdravím označila jógu za účinnou alternativní či doplňkovou medicínu. Člověk přitom nemusí oplývat žádnými speciálními dovednostmi, aby mohl tuto metodu praktikovat, přesto si některých pozitivních změn může všimnout i za méně než 1 měsíc. Dnes jsme si vzali za cíl shrnout veškeré známé a prokazatelné benefity, které cvičení jógy nabízí. Možná vás donutí přehodnotit zavedený cvičební plán, protože následující seznam výhod zkrátka nelze donekonečna ignorovat.
Historie a fakta o józe
Původní význam slova jóga (jho) znamená spojení, což můžeme chápat také jako sjednocení našeho individuálního Já s Bytím. První zmínky byste našli už ve védách – tj. náboženských spisech starověké Indie – přičemž v každé následující zmínce se trochu mění výklad této techniky, ovšem prvotní záměr spojení zůstává zachován. Pokud definice „převlečeme“ do snáze pochopitelných slov, jedná se o soubor svalových aktivit
a vnitřního soustředění, jehož cílem je udržovat v kondici jak tělo, tak mysl. Známe několik typů jógy, které stojí na 4 základních principech, ovšem naší snahou je zaměřit se na obecné výhody jejího praktikování. Jinými slovy, ať už se budete věnovat jakémukoliv typu, benefity se nemění, proto se na jógu můžeme podívat objektivně a zhodnotit její pozitiva.
Výhody jógy pro vaše tělo
1. Zlepšete pružnost svalů a posilujte zdraví kostí
Všichni víme, že sedavý způsob života a nedostatek fyzické aktivity vede k omezenému rozsahu pohybu
a svalové ztuhlosti či atrofii. Riziko úrazu je v takovém případě daleko vyšší, než u člověka, který pravidelně cvičí. Výzkum z dubna roku 2014 sledoval 9 mladých žen, jež dvakrát týdně po dobu 5 měsíců cvičily hatha jógu. U všech bylo zaznamenáno zvýšení pohyblivosti kloubů, pevnější držení těla a zlepšení pružnosti svalů, hlavně kosterních. Studie naznačují mimo jiné také zpomalení úbytku kostní hmoty v oblasti páteře a stehen
u osob, které praktikují jógu v dlouhodobém rozsahu.
2. Zabraňte obezitě či předčasnému stárnutí
Poměrně nové studie z roku 2019 se zúčastnilo 17 osob, které praktikovaly 3krát týdně jógu v kombinaci
s ajurvédskou medicínou po dobu 3 měsíců. Účastníci ztratili průměrně 3,5 kg hmotnosti, přičemž pokud pokud
v tomto režimu pokračovali stejně dlouho poté, snižování tělesná hmotnost klesala přibližně stejným tempem. Jóga zlepšuje krevní oběh, napomáhá odstraňovat toxiny z těla, zvyšuje všímavost a dále působí na mnoha úrovních, čímž se podílí na zpomalení předčasného stárnutí. Je náročné přesně popsat tento mechanismus, ovšem fenomén dlouhověkosti bývá v mnoha případech alespoň částečně připisován cvičení jógy a meditaci.
3. Krevní oběh, příjem kyslíku a imunitní funkce
Cvičením jógy se zaměřujete především na pohyb a vědomé dýchání, což vede ke zvýšenému průtoku krve bohaté na kyslík. Tímto způsobem můžete efektivně předcházet kardiovaskulárním poruchám. Ve skutečnosti jógové pozice snižují krevní tlak, čímž rovněž podporují zdraví srdce, jak bylo publikováno v časopise Journal of Yoga & Physical Therapy. Dechová technika známá jako pránájáma zlepšuje okysličení a stimuluje imunitní funkce, stejně jako je tomu v případě specifických pozic. Například kurmasana (pozice želvy) pozitivně ovlivňuje brzlík – jeden z primárních orgánů zajišťujících správné imunitní funkce.
Zajímavost: Věděli jste, že CBD (kanabidiol) působí protizánětlivě a reguluje imunitní odpověď organismu vazbou na kanabinoidní receptory nacházející se v těle?
4. Kvalitní spánek, hormonální rovnováha a prevence onemocnění
Nespavost začíná být v moderní době čím dál závažnějším problémem, přičemž jóga, stejně jako jiné cvičební metody, přispívá zkvalitňování spánkového cyklu. Řada poloh, při kterých dochází ke stlačování břišních svalů, stimuluje produkci hormonů pankreatu (slinivky břišní). Tento orgán patří mezi endokrinní žlázy podílející se na hormonální rovnováze, proto se jóga doporučuje lidem s diagnózou diabetu. V roce 2015 provedli vědci studii na dvou skupinách účastníků – jedna sestávala ze zdravých jedinců, druhá z osob postižených diabetem 2. typu. U obou bylo pozorováno snížení hladiny cukru v krvi po 3 měsících cvičení jógy. Prevence onemocnění v souvislosti s jógou je často probíraným tématem. Zlepšení kognitivních funkcí kupříkladu pomáhá předcházet Alzheimerově chorobě; dýchací techniky zase plicním onemocněním.
Výhody jógy pro vaši mysl
Vědci z univerzity v Bostonu přišli na to, že 12 týdnů cvičení jógy vedlo ke zlepšení nálady a snížení úzkosti. Pro srovnání sestavili druhou skupinu, která čítala 15 účastníků upřednostňujících chůzi. Výsledek byl velice překvapivý – osoby cvičící jógu zaznamenaly výraznější zlepšení. Za tímto pozitivním jevem stojí zvýšení hladiny endorfinů a produkce GABA, tj. kyseliny gama-aminomáselné. Snížením hladin kortizolu (stresového hormonu) se navíc jedná o skvělou alternativní metodu pro úlevu od stresu. Jóga podporuje emoční vitalitu
a podílí se na odstranění negativních myšlenek – koneckonců to je jedním z pilířů tohoto cvičení. Proslulý časopis Forbes publikoval v roce 2019 článek, ve kterém zmiňuje studii zabývající se cvičením jógy na pracovišti. Podle všeho posiluje duševní zdraví zaměstnanců a pomáhá jim dosahovat kariérních úspěchů. Můžete začít praktikovat typ jógy, který vám nejvíce sedí – výsledky na sebe jistě nenechají dlouho čekat.
zdroj: https://www.fitcann.cz/blog/joga-proc-byste-ji-meli-zacit-praktikovat/
Re: JÓGA: Proč byste ji měli začít praktikovat?
Diana (host) / před 3 lety 28.10.2021 20:09
joga je super, taky ji cvičim, jen jsem si musela koupit magnezium, aby mě neboleli svaly