Ambrozie: Krutá kráska s hezkým jménem
Až do začátku října kvete spousta rostlin, zejména různých plevelných bylin, jako jsou pelyněk nebo ambrozie. Druhá zmiňovaná má sice vznešené jméno, ale její květenství produkuje ohromné množství pylu, které každý rok doslova zahlcuje ovzduší. Alergiků na pyl této rostliny strmě přibývá. Málokdo si uvědomuje, že s léčbou je dobré začít na podzim. Jen tak můžete už příští rok volně dýchat.
Ambrozie je přes metr vysoká rostlina a má žlutá, drobná kvítka. Kvete od června do začátku října, ale vrcholu dosahuje během srpna a září. Nejčastěji roste na poli, podél cest a železničních tratí. Jedna rostlina dovede vyprodukovat až miliardu pylových zrn během sezóny. Tento téměř nezničitelný plevel každoročně potrápí velké množství alergiků. Koncentrace pylu z této rostliny vzrostla za posledních 10 let hned několikrát. Může za to její nekontrolovatelné množení. Dokáže vyprodukovat až 60 tisíc semen ročně.
Pokud vás pyl ambrozie dráždí, je pravděpodobné, že podobnou alergickou reakci budete cítit i při konzumaci melounu, cukrového žlutého melounu, banánu a heřmánku. Proto byste se těmto potravinám měli raději vyhýbat.
Jenom částečně účinným řešením proti nežádoucím alergickým reakcím je prevence. Vyhýbat se alergenům poletujících v ovzduší je ale velmi obtížné. V pylové sezoně se doporučuje větrat nárazově a ideálně se po příchodu domů převléci nebo osprchovat. Mikroskopické částečky pylu si totiž přinesete i na oblečení z venku.
Vzhledem k tomu, že pyl ambrozie je vysoce alergenní a způsobuje mimo jiné také vysoké riziko astmatu, celková léčba alergického pacienta musí být komplexní. Při akutních obtížích je dobré sáhnout po spreji či kapkách proti alergii. To však alergii pouze krátkodobě potlačí. Řešením je alergenové imunoterapie. Působí dlouhodobě, má preventivní efekt a mění přirozený průběh nemoci. „Léčba alergenovou imunoterapií spočívá
v dlouhodobém zvyšování tolerance k alergenům, jako jsou roztoči domácího prachu, travní pyly, pyly břízy a dřevin ze skupiny břízovitých nebo pyl ambrozie. Léčba formou rychlorozpustných tablet trvá tři až pět let a má dlouhodobé účinky s trvalým zlepšením i v období po ukončení léčby,“ shrnuje výhody léčby MUDr. Iva Pončáková z Centra alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce v Praze.
Ruku v ruce s alergií na pyly jde i zkřížená alergie na potraviny. Pokud podstoupíte specifickou alergenovou imunoterapii, je pravděpodobné, že se zbavíte i alergické reakce na potraviny, které mají podobné spouštěče alergie. V případě ambrozie si tak v létě budete moct pochutnat na sladkém melounu bez obtěžujících projevů alergie.
Koncem léta alergie nekončí
Právě teď je ta nejideálnější doba k objednání se na alergologické vyšetření a následný začátek léčby.
U sezonních alergenů je totiž nutné zahájit léčbu s předstihem, dřív než se objeví první příznaky alergie. Objednání k lékaři vám nezabere víc, jak 5 minut. Lékař dle výsledků určí nejideálnější průběh léčby.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)