Také vlasy potřebují zimní údržbu

Také vlasy potřebují zimní údržbu

Na vaší koruně krásy se neodráží jen péče o ni, ale také roční období a zdravotní stav. Zima, mráz, vlhko nebo naopak přetopené místnosti a nošení čepic mohou vlasy vyčerpat stejně jako dny bez slunce připravují o sílu člověka. Jak je mít zase husté a plné života?


Každý má nárok na krásné vlasy

I v zimě chceme vypadat dobře, ale potřebujeme být v teple. To je důvod, proč jsme venku v čepicích a šálách, nebo vlasům dopřáváme další extra dávky, aby účes vydržel. A vlasy trpí. Chladem, zimou, mrazem, vlhkým vzduchem venku, suchým uvnitř... Výsledkem je oslabená koruna krásy bez lesku, s lámavými konečky. A jako by to nestačilo, vlasů máme na hlavě méně, protože v zimě vypadávají jako o závod.

 

Není důvod k panice

Není třeba se hned obávat, že se děje něco špatného. Vlasy vypadávají přirozeně nepřetržitě a to, že více z nich vypadává v zimě, je normální. "Zdravému člověku vypadne 50 až 100 vlasů denně. Mírně zvýšené vypadávání většinou pociťujeme v zimních měsících. Málo slunce a krátké dny s nedostatkem denního světla vedou ke snížení produkce melatoninu, což následně ovlivňuje hladinu hormonů. Dá se říci, že nedostatek vitaminu D
a rozkolísaná hladina hormonů v těle může způsobit tzv. sezónní vypadávání vlasů,"
vysvětluje dermatoveneroložka MUDr. Jana Šrámeková.

 

Jaký originál, taková hustota

Samozřejmě, zima a nedostatek melatoninu nejsou jedinou příčinou vypadávání vlasů. Kromě genetiky je jejich hustota také ovlivněna stravou, vlasovými přípravky, které používáte, způsobem mytí, sušení a další úpravami vlasů. Nesmíme zapomenout na celkovou kondici a zdravotní stav organismu. Zažíváte mimořádný stres? Pak není divu, že vám vlasy padají více, než by měly.

Když k tomu přidáme přirozenou původní barvu, uvědomíme si, že co hlava, to jiná hustota hřívy. Není žádným tajemstvím, že lidé, jejichž přirozená barva je blond, mají v průměru 120 až 130tisíc vlasů, tmavovlasí jedinci kolem 100tisíc a zrzaví ještě o 20tisíc méně.

 

Všude samé vlasy

Začít pátrat po příčině, protože vlasy padají více, než je přirozené, bychom měli, když máme pocit, že vlasy jsou kromě hlavy skoro všude okolo. "Obvykle si všimneme prořídnutí vlasů pouze tehdy, když se jejich počet sníží
o 10-15 % - to znamená, když je nacházíme všude kolem nás – ve vaně, na polštáři, na oblečení, na hřebenech –
a když se nám vlasy velmi snadno uvolňují při mechanickém tahu.  V tu chvíli máme problém, který je třeba řešit
s odborníkem," upozorňuje MUDr. Jana Šrámeková, odborná konzultantka Pharma MKL.

Za účinné řešení se v tomto případě považuje aktivace kmenových buněk ve vlasových folikulech. Kmenové buňky jsou totiž zdrojem neustálé regenerace epidermis (horní části pokožky hlavy, ze které vlasy rostou) a mají schopnost podporovat tvorbu nových vlasů.

 

Věda, která se dá využít i doma

Pokud jsou vlasové kořínky (folikuly) poškozené nebo mrtvé, nevyroste z nich již žádný vlas. Ale kmenové buňky mají schopnost nejen je opravit, ale také oživit.

Pokud nyní přemýšlíte, kde a jak se ke kmenovým buňkám dostanete, máme pro vás dobrou zprávu. Nemusíte na sobě dělat žádné pokusy, věda už dávno pokročila a v lékárně a dalších dobrých obchodech najdete přípravky, které obsahují kmenové buňky. Jsou v šampónech, sérech, tabletkách a v různých jiných produktech. „V současné době trh nabízí opravdu kvalitní a osvědčené možnosti, jak i v pohodlí domova aktivovat kmenové buňky tak, aby naše vlasy nejen přestaly vypadávat, ale dokonce začaly růst nové a zdravé," přibližuje majitelka kosmetické a farmaceutické společnosti Pharma MKL Katarína Demetriou.

 

Osvědčenou záchranou s kmenovými buňkami je například vlasové sérum HAIRIZE, které obsahuje výtažek z geneticky neupraveného hrachu, Cressatine a též aktivní roztok hedvábných aminokyselin (Crosilk).

 

Nepravdy o vlasech
  • Dobrý střih může způsobit vizuální změnu hustoty vlasů a určitě vám bude slušet, ale ve skutečnosti jich na hlavě nebudete mít víc.
  • Nedoporučujeme věřit tvrzení, že když si dáte hlavu oholit, narostou vám hustší vlasy. Ani tato strategie totiž nemění počet a kvalitu vlasových kořínků.
  • Pravda není ani to, že pokud se vám vlasy příliš mastí, je potřeba je méně umývat. Vlasy a pokožku hlavy je třeba zbavovat mazu a nečistot tak často, jak to vyžadují. Samozřejmě, přípravkami na to určenými.

 

Pomozte svým vlasům

Ať už používáte sílu a moc kmenových buněk nebo ne, o vlasy by se mělo pečovat s láskou, pravidelně
a s rozumem.

Například kulmu a žehličku byste měli používat pouze výjimečně. Správné fénování vlasů znamená sušit vlasy teplým, ale ne horkým vzduchem. Nejvíce jim prospívá přirozené samo sušení na vzduchu, což si můžete dovolit hlavně v teplých dnech. Škodit jim může také časté barvení doma. "Pokud se o vlasy budeme starat méně drasticky a k tomu doplníme vhodné produkty pro jejich regeneraci, výsledky se dostaví za několik týdnů, maximálně měsíců," uzavírá Katarína Demetriou z Pharma MKL.