5 novoročních diet: Se kterou shodíte nejvíc?

5 novoročních diet: Se kterou shodíte nejvíc?

Se začátkem nového roku se mnoho lidí snaží začít novou životní etapu a má, víc než kdy jindy, potřebu dávat si nejrůznější předsevzetí. Kromě „letos přestanu kouřit“ nebo „letos uběhnu maraton“ patří k těm nejpopulárnějším „letos zhubnu“.


Ačkoliv by to pro spoustu lidí byl sen proměněný ve skutečnost, zatím ještě nikdo nepřišel se zázračnou pilulkou, která nás bez práce zbaví tuku na těle, a to jednou pro vždy. A tak jsou tu nejrůznější diety. Společně s Monikou Rychlovskou Tělupilovou, výživovou specialistkou KetoMix, jsme se na některé podívali zblízka.

Existuje spoustu diet, které vám pomohou zbavit se přebytečných kil. Některé jsou zaměřené na snížení chuti k jídlu, jiné vynechávají určité skupiny potravin, další omezují množství konzumovaných kalorií, sacharidů nebo tuků. Možností je nepřeberně. A protože všechny diety tvrdí, že jsou ty zaručeně nejlepší, může být těžké vyznat se v tom, kterou opravdu stojí za to vyzkoušet.

 

Co říká k výběru diety Monika Rychlovská Tělupilová, výživová specialistka KetoMix

Když vybíráte dietu, je důležité podívat se na ni trochu komplexněji. Nejde jen o jen způsob, jak se rychle znovu vejít do vašich oblíbených kalhot. Některé diety vám opravdu pomohou zhubnout a odrazit se k novému životnímu stylu. S jinými si můžete naopak způsobit vážné zdravotní potíže.

  Monika Tělupilová

 

ZELENINOVÉ A OVOCNÉ DIETY

U těchto diet se konzumují pouze šťávy vymačkané z čerstvé zeleniny nebo ovoce. Jejich součástí není žádná pevná strava. Šťáva neobsahuje slupky, semínka nebo dužinu. I když u této diety dáváte tělu určité živiny
a antioxidanty, nezískáte z ovoce a zeleniny vůbec žádnou vlákninu, tolik prospěšnou pro zažívání.

Kalorický příjem je u těchto diet na extrémně nízké úrovni. To znamená, že krátkodobě můžete shodit pár kilogramů. Budou to ale hlavně voda a svaly, nikoliv tuk. Když se pak vrátíte k běžné stravě, dostaví se obávaný jojo efekt a shozená kila budete mít okamžitě zpět. Pokud takovou dietu budete držet dlouhodobě, můžete počítat se zdravotními problémy, jako jsou zažívací potíže, únava nebo nedostatek vápníku pro vaše kosti.

 

Co říká výživová specialistka Monika Rychlovská Tělupilová

„Taková dieta není nutričně vyvážená a rozhodně je za hranou pro dlouhodobé hubnutí. Kompletně postrádá dostatek živin. Člověk, který bude pít pouze ovocné a zeleninové šťávy, možná zpočátku zhubne, ale bude neustále hladový a bez energie. Budou mu také v dostatečném množství chybět vláknina, bílkoviny a zdravé tuky.“

 

KETONOVÁ DIETA

Tato dieta je založena na konzumaci bílkovinných potravin (neboli proteinových potravin – říká se jí také proteinová dieta) a tuků. Sacharidy ve stravě podstatně omezuje. Díky tomu tělo přejde na náhradní zdroj paliva, kterým jsou tzv. ketolátky. Ty si tělo vytváří z vlastních tukových zásob. Jde tedy o poměrně účinnou dietu. Už třetí den od jejího zahájení může dojít k úbytku váhy. A celkové úbytky, samozřejmě s ohledem na výchozí váhu, mohou být opravdu velké. Navíc, obsah bílkovin a tuků v jídelníčku této diety vás zasytí, nebudete tedy hladovět. 

Ketonová dieta se dá držet buď z běžné stravy nebo s pomocí výrobců diet, jako je například KetoMix. U běžné stravy může být problém ohlídat si nejen správné množství proteinů, ale hlavně tuků. Když chcete zhubnout,
je potřeba pálit tuky z vlastních zásob a ne ty, které zahrnete do jídelníčku.

 

Co říká výživová specialistka Monika Rychlovská Tělupilová

„Pro nemocné lidi může ketonová dieta představovat určité riziko. Pro zdravé osoby bez nutričních omezení může být při vhodně nastaveném dietním režimu rychlejší cestou k vysněné váze. Třeba dieta KetoMix má pravidla nastavená tak, aby lidi učila i zdravému způsobu stravování. Není keto jako keto. Pokud by někdo zvolil ketonovou dietu pouze z běžné stravy, jsou tu rizika předávkování bílkovinami a nadměrného příjmu nevhodných tuků.“

 

VEGANSKÁ DIETA

Tato dieta omezuje veškeré potraviny živočišného původu, a to z etických, environmentálních nebo zdravotních důvodů. Veganství je spojené s odporem k vykořisťování a týrání zvířat. Je to vlastně striktnější forma vegetariánství. Kromě omezení konzumace masa, jsou z jídelníčku vyřazeny také mléčné výrobky, vejce
a některé další produkty živočišného původu, jako jsou med, želatina nebo syrovátka.

K úbytku váhy u veganské diety není třeba sledovat kalorický příjem a výdej. Protože jde o dietu sice chudou na tuky, ale bohatou na vlákninu, dochází k delšímu pocitu sytosti. Člověk tedy jí méně a zhubne.

 

Co říká výživová specialistka Monika Rychlovská Tělupilová

„Vegansky je určitě možné žít zdravě a přirozeně zhubnout. Problém tu ale vidím v nutnosti hlídat si pečlivě vyváženost jídelníčku. Když se člověk vzdá mléčných výrobků, masa, ryb a mořských plodů, ochudí se o významný zdroj bílkovin a také o mnoho důležitých vitaminů. Částečně mu ho nahradí ořechy, luštěniny a další rostlinné produkty, ale množství je potřeba denně sledovat. Jen vyvážená veganská strava dokáže tělu dodat vše potřebné. Ale to už může být pro mnoho lidí poměrně náročná věda.“

 

ALKALICKÁ DIETA

Vyznavači této diety věří, že kyselinotvorné potraviny našemu tělu velmi škodí. Jejich vinou trpíme únavou, nadýmáním, nadváhou, bolestmi hlavy, problémy s pletí, chorobami srdce nebo dokonce rakovinou. Konzumace kyselinotvorných jídel prý zkracuje život a urychluje stárnutí.

Dieta vychází z faktu, že naše tělo má mírně zásadité pH a na této úrovni bychom ho měli udržovat. To znamená zařazovat do jídelníčku pouze takové potraviny, které neprodukují při průchodu naším tělem kyselé látky. Patří sem čerstvé ovoce a zelenina, ořechy, luštěniny nebo celozrnné potraviny. Vynechat naopak musíte cukr, maso, polotovary, kávu, čaj nebo alkohol.

Řada odborníků tvrdí, že ačkoliv může být z hlediska redukce váhy prospěšné konzumovat převážně rostlinnou stravu, pH potravin, které jíte, nemá žádný vliv na pH vaší krve. Jediné, co tato dieta dokáže, je změnit pH vaší moči. Navíc, u jídelníčku složeného převážně z potravin rostlinného původu je potřeba pečlivě hlídat jeho složení tak, aby tělo nepřicházelo o důležité a potřebné látky.

 

Co říká výživová specialistka Monika Rychlovská Tělupilová

„Ve prospěch této diety mluví fakt, že mezi zásadotvornými potravinami převažují ty zdravé. A se zdravým jídelníčkem se člověk cítí i vypadá mnohem lépe. Váha, samozřejmě v závislosti na tom, jak dotyčný vypadal před zahájením diety, půjde dolů. Problémem může být sestavení jídelníčku tak, aby tělo nepřicházelo omezením konzumace např. masa nebo mléčných výrobků o důležité živiny. Upřímně, lidé, kteří jsou zdraví, nemusí mít strach z konzumace kyselinotvorných potravin. Tělo si dokáže samo udržet neutrální pH a není na to potřeba žádná speciální dieta.“

 

 

NÍZKOTUČNÁ DIETA

V této dietě tvoří tuk maximálně 10 % kalorického příjmu. Valné to není ani s množstvím bílkovin, i těch je jen 10 %. Jak už to u diet bývá, když někde ubereme, musíme jinde přidat. Tady je to v množství sacharidů. Ty tvoří z denního příjmu až 80 %.

Potraviny živočišného původu, jako jsou vejce, maso nebo tučné mléčné výrobky, jsou v nízkotučných dietách striktně omezeny. Konzumovat tak můžete hlavně potraviny rostlinného původu. I tady se ale připravte na restrikce. I přestože obsahují zdravé tuky, vyřadit musíte ořechy, avokádo nebo extra panenský olivový olej. Tuků je v nich z pohledu této diety prostě příliš.

Omezení příjmu tuků může být problematické, tuk má totiž v těle několik důležitých funkcí. Ovlivňuje tvorbu řady buněk a hormonů. Pomáhá tělu absorbovat v tucích rozpustné vitamíny, jako jsou vitamíny A, D, E a K. Je také nositelem chuti. Nízkotučné diety jsou tedy o poznání méně příjemné než diety, kde je tuk zastoupen přiměřeně nebo dokonce ve větším množství.

 

Co říká výživová specialistka Monika Rychlovská Tělupilová

„Dodržovat tuto dietu dlouhodobě půjde jen velmi těžko. Není příliš pestrá ani chutná. Kromě tuků obecně tu omezujete i příjem nenasycených mastných kyselin, které jsou pro tělo prospěšné. Pokud chcete redukovat tukové zásoby v těle, musíte přijímat právě tyto zdravé tuky a také dostatek bílkovin. Řada lidí, kteří drží nízkotučnou dietu zařazuje do svého jídelníčku odtučněné varianty různých výrobků, ve kterých je tuk nahrazen škroby a cukry. Pokud příjem tuků ve stravě nahradíte příjmem sacharidů, hubnutí se zastaví nebo hůř, přiberete.“

 

Ať už si letos pro své hubnutí vyberete jakoukoliv dietu, doporučujeme držet se těchto zásad:
  • Dieta by vás měla bavit.
  • Dietu volte s ohledem na to, zda chcete zhubnout dlouhodobě.
  • U diety byste neměli hladovět.
  • Jojo efektu se vyhnete jen s dietou, která vás naučí jíst a fungovat jinak, zdravě.
  • Nastavte si hubnutí v hlavě jako změnu životního stylu, ne jako odpírání si oblíbených jídel.
  • Neberte dietu jako mučení, ale jako obohacení vašeho jídelníčku novými potravinami.
  • Pokud trpíte zdravotním omezením, kontaktujte nejdříve svého lékaře.

 

 

Monika Rychlovská Tělupilová, výživová specialistka KetoMix o novoročních dietách

„Nejzdravější a nejméně rizikové je hubnout běžnou úpravou jídelníčku. Nevyžaduje to žádná zásadní omezení, tedy i rizika takového hubnutí jsou minimální. Úbytky hmotnosti jsou velmi pozvolné a nedochází k přetížení organismu. Samozřejmě, ne každý má dostatečnou vůli a trpělivost na to, aby toto pomalé hubnutí vydržel. Důležité tedy je zvolit takovou dietu, která vám na jedné straně může přinést rychlé výsledky, ale na straně druhé povede k dlouhodobě udržitelnému výsledku. Dietu, která bude novým životním stylem a která vás naučí zdravé stravovací návyky, ve kterých budete moci pokračovat i po jejím ukončení, a to aniž byste měli pocit, že vás ve vašem jídelníčku omezují. Za mě osobně bych doporučila dietu KetoMix, která to vše splňuje do puntíku.“

 

 

Více také na www.ketomix.cz .