Pět způsobů jak bojovat s pocením

Pět způsobů jak bojovat s pocením


Zájem lidí o téma pocení se zvyšuje s tím, jak roste rtuť teploměru. Někdo se potí méně, jiný více. A právě druhý případ je nepříjemný jak pro samotného člověka, tak i pro jeho okolí. Pozor by si takový jedinec měl dát nejen na to, co pije a jí, důležitou roli hraje i materiál oblečení. Pokud člověk trpí hyperhidrózou, neboli nadměrným pocením, přípravky z drogerie nebudou stačit. Řešení nabízí estetická medicína.

Hygiena je základ

Pravidelné sprchování je základem hygienických návyků. Pokud si dopřáváte horké sprchy, po okoupání vyčkejte, než se obléknete. Pokud necháte tělo ochladit a osušit před oblečením, mohlo by to intenzitu pocení snížit. Chloupky v podpaží drží vlhkost a mohou navíc bránit účinkům antiperspirantů. Můžete je oholit, ale bezprostředně poté neaplikujte antiperspirant. Mohli byste podráždit pokožku.

Pořiďte si deodorant nebo antiperspirant

Řadě lidí stačí pro boj s potem deodoranty nebo antiperspiranty. V regálech obchodů je můžeme najít na jednom místě. Přesto se výrazně liší. Pokud najdete na etiketě ve složení přípravku alkohol, jde o antiperspirant, který omezuje samotné pocení. Naopak deodorant alkohol neobsahuje a mění zapáchající odér na vůni. Podpaží není jediným místem na těle, které nás může přivést do nepříjemné situace. Na trhu jsou v dnešní době běžné i deodoranty na nohy.

Pomoci může i medicína

Estetická medicína a injekce neslouží pouze k odstranění vrásek. Své místo mají i v případě, pokud pacient trpí pocením. Hyperhidróze, lze zabránit aplikací botoxu do míst, kde se nejvíce potíte.

„Látka se váže k nervovým zakončením potních žláz, a dochází k zamezení uvolňování potu a tím i zápachu. Po dobu zhruba šesti měsíců se tak člověk nemusí obávat mokrých skvrn na košilích. Ošetření lze opakovaně aplikovat na podpaží, dlaně, chodidla, bedra, třísla, čelo i zátylek. Tam všude aktivní látka při nadměrném pocení pomůže,“ říká lékařka Dominika Slezáková z kliniky Mediestetik.

Ošetření je prováděno v lokální anestezii, takže bezprostředně po výkonu se pacient může vrátit do běžného života. „Co se týče efektu, ten přichází do druhého až třetího dne. Ošetření reguluje pocení v konkrétní oblasti, na které je aplikováno. Nezastavuje pocení po zbytku těla, takže nevzniká riziko přehřátí organismu nebo hromadění odpadních látek. Tělo odvede pot jinudy, přes větší plochy,“ doplňuje Slezáková.

Extrémním řešením je odstranění potních žláz, které musí být diskutováno s lékařem. Nadměrné pocení totiž může být příznakem nádorových onemocnění, cukrovky, nebo špatné funkce štítné žlázy.

Vybírejte si potraviny a pijte dostatek tekutin

Obecně dostatek tekutin vede ke snížení teploty a brání pocení jak v podpaží, tak po celém povrchu těla. Možná jste nevěděli, že na redukci pocení má dobré účinky i šalvějový čaj. Mezi jídlo, které snižuje pot, patří strava bohatá na vápník, jako sýry a mléčné produkty. Dále mandle, oves, sladké brambory nebo olivový olej. Z ovoce to jsou banány, meloun nebo hrozny.

Naopak vyřadit, nebo alespoň omezit, byste měli česnek, kari, cibuli, skořici a jídla hodně kořeněná. Pocení zvyšuje také kofein, který stimuluje nervový systém, což způsobuje zvýšení krevního tlaku a produkce potních žláz. Dokonce i nikotin zvyšuje teplotu těla, zrychluje srdce a má tak vliv na pocení. Když už jsme u toho zápachu, cigarety vám na příjemném aroma také nepřidají a přestat s kouřením ocení určitě i vaše plíce.

Noste volně padnoucí oblečení z prodyšných materiálů

V teplých letních dnech noste vzdušné a chladivé oblečení. Mezi materiály, které jsou vhodné, patří hedvábí, bavlna, len, případně jejich kombinace. Naopak špatnou volbou jsou umělé materiály.

Na trhu už nějakou dobu najdete i oděvy z přírodních materiálů, které obsahují membránu. Ta je schopná zadržet pot a díky obsahu iontů stříbra zabraňuje množení bakterií. Membrána propouští vodní páry, takže vaše tělo „dýchá“ i přes oděv.