Proč psovi čistit zuby? Paradentóza neohrožuje jen jeho chrup
Zubní kámen a kvůli němu vznikající zánět dásní neboli paradentóza netrápí jen lidi, ale patří také k jednomu z nejčastějších onemocnění psů. I u nich by tak vhodná forma pravidelné péče o chrup měla být samozřejmostí. Neléčená paradentóza totiž ohrožuje nejen psí zuby, ale například i jejich srdce či ledviny.
Pravidelné čištění zubů, tedy alespoň dvakrát denně, je u nás lidí zcela samozřejmé. Leckoho ale možná překvapí, že obdobný hygienický rituál by měl být samozřejmostí i u psů (a dokonce i koček). Stejně jako u lidí se i u zvířat v případě nečištění zubů na nich hromadí zubní plak. Ten se nejčastěji tvoří u dásní, protože horní část zubů se mechanicky čistí při běžném přijímání potravy. „Neodstraňovaný zubní plak postupně mineralizuje
a promění se v žlutohnědý tvrdý povlak – zubní kámen. Jeho narůstající vrstva odchlipuje dáseň a uvolňuje tak cestu bakterií přímo k zubům. Bakterie zde mají ideální podmínky k množení se a časem se zde rozvine zánět. A ten způsobí paradentózu, tedy zánět dásní, který může skončit úplnou ztrátou chrupu. Zánět dásní a závěsného aparátu zubů je přitom jedním z vůbec nejčastějších onemocnění psů i koček,“ popisuje veterinární lékař Michal Dašek z pražské kliniky Fénix a dodává, že rizikem je zde nejen právě ohrožení chrupu zvířete, ale i jiných orgánů. Bakterie totiž během zánětu produkují značné množství toxických látek, které oslabují srdce a ledviny
a mohou je i poškodit.
Zápach z tlamy napoví
Paradentózu zpravidla odhalíte poměrně snadno. Provází ji silný přetrvávající zápach z tlamy a zarudlé, krvácivé dásně. A samozřejmě je pouhým okem viditelná i žlutohnědá vrstva zubního kamene. Na rozdíl od plaku, který je ještě měkký a dá se vyčistit, zubní kámen již doma sami psovi neodstraníte. Při paradentóze je tudíž nutný zásah veterináře. Nejprve je nutné zaléčit antibiotiky zánět, následně veterinář psovi v anestézii vyčistí zubní kámen ultrazvukem a případně podle stadia paradentózy vytrhne již poškozené zuby. „Pokud už jsou zuby vašeho pejska opravdu špatné, vytržení se nebraňte. Pes se konečně zbaví bolesti, kterou mu zkažené zuby způsobují a obvykle zvládne i se zcela vytrhaným chrupem přijímat obvyklou stravu,“ podotýká Jan Moravec, spoluzakladatel společnosti PetExpert, která se specializuje na pojištění domácích mazlíčků a věnuje se také osvětě v péči o zvířecí parťáky.
Dentální hygienu trénujte od štěněte
Problémům s chrupem vašeho čtyřnohého parťáka je ovšem nejlepší předcházet a věnovat jim dostatečnou péči. Už od štěněte byste tak měli psa zvykat na čištění zubů. K tomu rozhodně nepoužívejte „lidské“ pasty, mohly by chlupáčovi způsobit problémy. K dostání jsou speciální pasty pro psy i speciálně pro ně určené kartáčky. Důležité je čistit minimálně jednou denně.
Pokud pes není na čištění zubů zvyklý odmala, anebo jej stále odmítá, je možné sáhnout po speciálních granulích, přídavcích do jídla nebo dentálních pamlscích, které proti plaku působí. Pomohou i hračky nebo velké tvrdší kosti (ne drůbeží), na nichž si pes zuby obrušuje, čímž plak mechanicky odstraňuje.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)