Problémy národních parků v Česku: Krkonoše, Šumava, České Švýcarsko, Podyjí
České národní parky zabírají 1,5 celého území České republiky. Živá příroda, vzácná zvířata, pohádkové skály
a nádherné kaňony. To a mnohem více v nich můžete spatřit a obdivovat. Je však třeba tyto krajinové ráje opečovávat a respektovat flóru a faunu, která zde žije. Někteří lidé totiž bývají neohleduplní a zapomínají, že jsou v parku pouze na návštěvě. Pojďme si přiblížit krásu, ale také nynější problémy 4 našich národních českých parků.
Krkonoše: Skialpinismus mimo značené cesty
Krkonošský NP ročně navštíví něco mezi třemi až čtyřmi miliony lidí, kteří ale v součtu v Krkonoších stráví až 13 milionů „osobodní“. Tato čísla řadí Krkonoše k těm nejnavštěvovanějším parkům v Evropě. A právě velká návštěvnost je jednou z věcí, která ochranu přírody komplikuje za všeho nejvíce. Lidi velmi často dělají to, že z nevědomosti vlezou úplně všude. Bohužel právě tam, kde nemají co dělat. Živá příroda nemá nikde místo, kde by měla klid. Dokáže si zvyknout na to, že lidi chodí po cestách, že po nich jezdí technika, protože to je pořád stejný typ rušení a na stejném místě. Nezvykne si ale na to, že občas někdo z cesty vyjede do volného terénu,
a pokaždé to je jindy a jinam. Nemluvě o odpadcích, které lidé pohazují všude kolem. „Řešení je jednoduché. Zůstávejte na cestách, tak jak je to dáno návštěvním řádem Krkonošského národního parku. My v Hanibalu jsme se naučili nosit, kromě správného vybavení, sáček na odpadky. Nejen na ten náš nepořádek, ale i na ten, co tam třeba mohl zůstat po předchozích návštěvnících,“ říká Ondřej Vacek, marketingový ředitel outdoorových prodejen Hanibal, www.hanibal.cz.
Šumava: Návrat vlků
Ačkoliv je NP Šumava největším českým národním parkem, nemá tak vysokou návštěvnost jako mají například Krkonoše. Navíc, tato návštěvnost se často koncentruje jen na pár velice známých a oblíbených místech. Právě proto tu vznikají rozsáhlá území, kde mají zvířata klid a mohou se nerušeně vracet k původnímu způsobu bytí
v české přírodě. Díky komplexní práci ochranářů se na Šumavu stěhují zpět některé druhy zvířat. Mezi nimi je například bobr evropský, který se na území Čech vrátil po více jak 250 letech. Teprve až od roku 2017 se zde pohybuje stálá smečka vlků. Populace vlka na Šumavě aktuálně čítá 4 smečky, tedy přibližně 20 jedinců. Maximum, které je Šumava (a přilehlé oblasti jako Bavorský les apod.) schopná pojmout, je asi 6 smeček. Při vyšším počtu by se už vlci začali přemisťovat jinam, jejich teritoria by se příliš překrývala.
České Švýcarsko: Horolezectvím ohrožené ptactvo
Zatím náš nejmladší NP, který vznikl 1. ledna 2000 v severní části CHKO Labské pískovce. Samotné Hřensko, absolutní turistické centrum Českého Švýcarska, je unikátem. Městečko plně vtisknuté do soutěsky a skal působí pohádkově. A stejně tak působí na návštěvníky Pravčická brána, největší pískovcová brána v Evropě. První vyobrazení Pravčické brány pochází z 15. století, zmiňuje se o ní i autor pohádek Hans Christian Andersen. A v neposlední řadě se stala světově známá ve filmové fantasy sérii Letopisy Narnie. Najdeme zde desítky tisíc výstupů ve všech obtížnostních úrovních, což v podstatě dělá z celé oblasti jednu z největších lezeckých oblastí na světě. Pravidelně v celé oblasti hnízdí minimálně tři páry čápa černého a od poloviny devadesátých let opět úspěšně hnízdí sokol stěhovavý. Skalnatá krajina je také domovem původních divokých populací poštolky obecné a rorýse obecného. „Během lezení je třeba brát ohled na hnízdící ohrožené druhy, jelikož na území NP České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce bylo prokázáno hnízdění více než 130 druhů ptáků,“ říká Ondřej Vacek, marketingový ředitel outdoorových prodejen Hanibal.
Podyjí: Neukáznění e-bikeři
Náš nejmenší NP se rozkládá okolo meandrující řeky Dyje a jeho hlavní dominantou je nádherný skalnatý kaňon, kterým řeka protéká. Na západní straně hraničí park s Vranovskou přehradou a hlavním turistickým lákadlem je nad řekou se tyčící zámek. Celá oblast je skvěle přístupná a protkaná širokou škálou infrastruktury. Tu navíc doplňuje i infrastruktura spojená s vinařstvím, které je v lokalitě výrazně přítomné a láká další návštěvníky. Uživatelé kol i elektrokol mají v oblasti národního parku k dispozici značené cyklostezky v celkové délce skoro 100 km. Tyto stezky jsou vybrány tak, aby samozřejmě návštěvníka vedly pěknými a zajímavými místy,
a zároveň aby neohrožovaly jak pěší turisty, tak místní faunu a flóru. Bohužel se v parku často porušují i tato jednoduchá pravidla a kolizí s pěšími dochází k úhynu chráněných plazů, které cyklisté relativně snadno mohou přejet, když se vyhřívají na cestách.
Produktové tipy:
Bergans Nordmarka Jacket Women
Stylová funkční bunda do města i do přírody. Bergans Nordmarka je vyrobena z ekologicky šetrného recyklovaného softshellu a její výroba splňuje standardy Bluesign®. Tento materiál je zcela větruodolný, pevný a efektivně odpuzuje vodu díky impregnaci bez PFAS. Bunda je hezky projmutá a disponuje celou řadou technických detailů, díky kterým vás ochrání před podzimními vrtochy počasí.
Dámská péřová bunda vyrobená ze špičkových materiálů a navíc v České republice! Kombinace peří a unikátní péřové látky ThinDown umožňuje perfektní tvarování střihu a špičkové izolační vlastnosti při zachování velmi nízké hmotnosti. Tenhle kousek budete nosit od podzimu do jara a nebudete jej chtít sundat!
Kalhoty Noya si oblíbíte na všechny volnočasové aktivity. Materiál ze směsi syntetických vláken je nejen velmi lehký, ale také pružný, prodyšný, rychle schne, je materiálově stálý a disponuje nemačkavou úpravou. Pružný vysoký pas je extrémně pohodlný a v nabídce je hned několik povedených barevných variant.
Lehká, nepromokavá a univerzální trekovka v dámském provedení.
Nepromokavé díky Gore-Tex membráně, kterou doplňuje 1,4 – 1,6 mm tlustá kůže na svršku. Podešev Vibram se samočistícím vzorkem podrží i na vlhkém povrchu ve špatném terénu. Vnitřní mezipodešev z EVA pěny spolu s anatomicky tvarovanou vložkou vytváří velmi měkký došlap. Tato botka z dílny italského Asolo je univerzální nízká bota pro všechny cesty na hory a dál.
Re: Problémy národních parků v Česku: Krkonoše, Šumava, České Švýcarsko, Podyjí
Lada3 (host) / před rokem 30.01.2023 09:44
Osobně mě moc mrzí, jak ničí takový ten populární nezkušený a bezohledný turismus krásy naší přírody, o kterou bychom měli jen dbát. Na hory a obecně do národních parků vyrážíme s kamarády z dřívějšího oddílu skauta často, ale nikdy by nás nenapadlo chodit tam, kam to značka zakazuje. Outdoorové vybavení používáme od https://armik.cz/ , takže nemáme problém vyrazit i v chladném počasí.