Lékaři upozorňují na vhodnou péči o pokožku pro onkologicky nemocné
Kožní reakce vedou některé onkologické pacienty k přerušení léčby. Povědomí o možném řešení a vhodné péči je mizivé!
V posledních letech došlo k významným pokrokům v léčbě onkologických onemocnění a výrazně se tak zlepšila prognóza léčených pacientů. Kůže, životně důležitý, ale křehký orgán, je bohužel příliš často negativně ovlivněn účinky terapií.
Onkologická léčba je sama o sobě velmi fyzicky i psychicky náročná. K vypadávání vlasů, ztrátě chuti
a nevolnostem se navíc často přidávají i nežádoucí účinky na pokožku, o kterých se téměř nemluví. Proto řada pacientů vůbec neví, že i tyto problémy lze konkrétní dermatologickou péčí zmírnit.
Vedlejší dopady ztěžují každodenní život, ale i další léčbu
Až 80 % onkologických pacientů během léčby zažívá vedlejší projevy na kůži[i], ačkoli je nikdo předem nevaroval a neví, jak se o zasaženou kůži starat. Pacienti i jejich okolí tak musí každý den čelit nečekaným projevům, jako je extrémní suchost pokožky, popálení, hrubost, popraskání kůže, nebo svědění či pálení.
„Projevy se mohou stát tak bolestivými, že například sprchování, oblékání, uchopení nějaké věci nebo i postavení se na nohy začne být velmi nepříjemné,“ říká doc. MUDr. Filip Rob, Ph.D., přednosta a primář dermatovenerologického oddělení Fakultní nemocnice Bulovka. Kožní problémy vznikají v závislosti na léčebných prostředcích a jejich kombinacích a svou roli také hraje také fototyp kůže. Projevy pak ovlivňují každodenní život pacientů i jejich blízkých.
„Musíme si uvědomit, že to nedopadá jen na kvalitu života, ale i na to, jak pacienti přijímají další léčbu. Někteří léčbu přeruší kvůli nežádoucím kožním projevům, které by se daly zmírnit vhodnou podpůrnou péčí,“ doplňuje ke znepokojivému tématu MUDr. Rob.
Dotek jako symbol podpory pacientů
„Pro mnoho pacientů trpících závažnými vedlejšími kožními projevy může být nepříjemný nebo bolestivý i pouhý dotek na kůži. A právě dotek je paradoxně to, co často pacient potřebuje nejvíce – pro uklidnění, utěšení
a celkově coby projev blízkosti svých milovaných,“ říká Huyen Trang Platek, marketingová ředitelka značky La Roche-Posay, která se angažuje v oblasti osvěty podpůrné péče o kůži během onkologické léčby.
Ve spolupráci s onkology, dermatology a dalšími odborníky značka spustila speciální podsekci na svých webových stránkách, aby lidé, kterých se onkologická léčba týká, měli kde čerpat informace, co v konkrétní fázi léčby očekávat, jak se o pokožku starat a kam se obrátit o pomoc. Najdou zde i podpůrná videa, na kterých se podíleli onkologičtí pacienti a lékaři.
„Podpoře onkologických pacientů se věnujeme více než 10 let, kdy jsme se snažili vytvořit společně se špičkovými odborníky co nejlepší dermatologická řešení pro citlivou kůži pacientů. Vzhledem k tomu, že informovanost na toto téma je mezi veřejností i některými odborníky velice nízká, rozhodli jsme se spustit osvětovou kampaň Cítím dotek síly,“ vysvětluje Huyen Trang Platek z La Roche-Posay.
Do kampaně Cítím dotek síly se aktivně zapojila i zpěvačka a herečka Anna Julie Slováčková, která si onkologickým onemocněním prošla a nyní chce motivovat veřejnost, aby dbala na dostatečnou prevenci: „Vím, jak kůže sama dostává zabrat i mimo jakoukoliv léčbu, a co teprve, když člověk nějakým těžkým zdravotním obdobím prochází. Pokud tento projekt pomůže i jen jednomu člověku, pak to mělo smysl.“
Kampaň Cítím dotek síly je součástí celosvětového projektu značky La Roche-Posay „Fight With Care“, v rámci kterého si značka již přes 10 let klade za cíl zlepšit kvalitu každodenního života onkologických pacientů. Zvyšuje povědomí v oblasti podpůrné péče mezi pacienty i širokou veřejností, pomáhá školit odborníky
a spolupracuje s lokálními neziskovými organizacemi. V rámci dalšího výzkumu pro vývoj efektivních dermatologických řešení uskutečnila značka 11 studií s více než 11 000 pacienty, které vedly k 16 publikacím. Od roku 2008 již 21 000 pacientů s rakovinou využilo podpůrné procedury v termálních lázních v La Roche-Posay.
3 DERMATOLOGICKÉ TIPY pro zmírnění nežádoucích projevů na kůži
- PŘI MYTÍ OZAŘOVANÝCH MÍST NEPOUŽÍVEJTE PARFÉMOVANÁ MÝDLA
- OZAŘOVANOU POKOŽKU UDRŽUJTE HYDRATOVANOU, IDEÁLNĚ ZA POUŽITÍ LEHCE ROZTÍRATELNÝCH A RYCHLE SE VSTŘEBÁVAJÍCÍCH PŘÍPRAVKŮ
- NA BOLESTIVÁ ČI MOKVAJÍCÍ MÍSTA VOLTE SPÍŠE SPREJE, ABYSTE SE VYHNULI KONTAKTU S POKOŽKOU
80 % pacientů tvrdí, že podpůrná péče je stejně důležitá jako léčba samotná.[ii]
93 % onkologických pacientů, kteří pravidelně používají produkty La Roche-Posay, tvrdí, že se jejich kožní komfort – stejně jako jejich psychický a fyzický stav – zlepšil[iii]. Například Lipikar Baume AP+M, testovaný onkologickými pacienty, napomáhá předcházet a zpomalovat vedlejší účinky onkologické léčby.
[i] Charles C, a kol. Dopad kožní toxicity související s cílenou terapií na kvalitu života. Výsledky longitudinální průzkumné studie. Bulletin du Cancer. Březen 2013;100(3):213-22.
[ii] Prof. Ivan Krakowski, Onkolog. Prezident & Zakladatel Francouzsky mluvící asociace pro podpůrnou péči
u onkologických pacientů (AFSOS).
[iii] Testováno na 147 pacientech během chemoterapie a/nebo radioterapie. Pacienti používali minimálně
7 produktů La Roche-Posay velmi často nebo každý den.
*Studie provedená společností IQVIA, prosinec 2021, Česká republika, 90 dermatologů odpovídalo na otázku: Kterou dermokosmetickou řadu (značku) přípravků doporučujete svým pacientům celkově nejčastěji?
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)