Jak doma snížit vysokou prašnost?

Jak doma snížit vysokou prašnost?


Trápí vás doma nadměrně vysoké množství prachu? Nejste sami, tento problém řeší stále více domácností. Jaké jsou příčiny toho, že prach je doslova všude jen chvíli po úklidu, a jak prašnost snížit na přijatelnější úroveň? Poradíme vám.

 

Prach může být i tam, kde byste jej nečekali

U vybavení, které máme denně na očích, si prachu všímáme nejvíce. Typicky jde o konferenční stolky, pravidelně používané spotřebiče nebo nejrůznější poličky. Nikoho nepřekvapí, že jedním z lapačů prachu v obývacím pokoji je stolní lampa a další osvětlení.

Prach se ale může skrývat i na místech, kde jej nečekáte. S postupem let se značné nánosy prachu mohou vytvořit pod kobercem, linoleem, či dokonce pod plovoucí podlahou nebo mezi parketami. Prach může být uvnitř šuplíků, ve skříní. Větší množství se postupně usadí v nejrůznějších zákoutích a záhybech, které se velice často špatně uklízejí.

Proč o tom mluvíme? Jednou z nejčastějších příčin zvýšené prašnosti v bytě je, že se vám značné množství prachu naakumulovalo v těžko přístupných částech bytu, kde se usazenin nemůžete jednoduše zbavit. Stačí ale projít okolo, nebo při větrání vytvořit průvan, a prach z nejrůznějších míst se může zvířit a rychle dopadá na místa, která máte na očích. A vy si pak všímáte toho, že na místech, kde jste prach před chvílí setřeli, jsou opět usazeniny.

Proveďte generální úklid

Máte-li pocit, že výše zmíněný příklad odpovídá vaší situaci, pak by vaším prvním krokem měl být skutečně generální úklid, při kterém se zbavíte i toho prachu, který běžně při úklidu neřešíte. Odsuňte velké skříně
a vysajte za nimi. Setřete i vrchní část horní řady poliček v kuchyňské lince. Otřete garnýže. Současně se hodí vyprat záclony, vyprášit koberce, pohovku a další prvky, ve kterých se po dlouhé roky prach postupně usazoval.

Díky tomu byste měli udělat první krok k tomu, aby prašnost poklesla.

Prach utírejte vždy vlhkým hadříkem

Ano, existují výjimky, v případě, kterých je lepší použít elektrostatickou prachovku, na kterou se prach „magnetizuje“. Obecně ale platí, že byste prach měli utírat mokrým hadříkem. Díky tomu nedojde k jeho zvíření a při úklidu maximalizujete množství prachu, který zachytíte a trvale odstraníte. Při úklidu si připravte kyblík s vlažnou vodou, ve které hadřík na prach během uklízení pravidelně máchejte. Hadřík tak bude stále čistý
a nebude za sebou nechávat chuchvalce nasbíraného prachu.

Chybu neuděláte, pokud do kyblíku přidáte prostředek proti prachu, případně si můžete pomoci saponátem na nádobí. S množstvím to nemusíte přehánět.

Pozor na to, kdy větráte

Velká část prachu se k nám domů dostává zvenčí během větrání. Pozor si dejte zejména v horkých letních dnech, kdy dlouho neprší. V těchto dnech je v ovzduší zvýšené množství prachu. Stačí malý vánek a prach z chodníků se dostane až k vám domů. Očekáváte-li déšť, s větráním pár hodin počkejte a otevřete okna až ve chvíli, kdy bude venku vlhko.

 

 

 

zdroj: www.pexels.com