Efekt ledňáčků se nekoná. Češi se naučili dodržovat předsevzetí, klíčový je ale únor

Efekt ledňáčků se nekoná. Češi se naučili dodržovat předsevzetí, klíčový je ale únor


 

Jak se dařilo ledňáčkům na začátku roku 2022?

Nejvíce lidí cvičilo v pondělí 7. března (31 857 osob)

Nejméně lidí cvičilo naopak (kromě 1. ledna,) v sobotu 29. ledna (16 499 osob)

 

 Začátek nového roku a s ním spojená předsevzetí každoročně nalákají řadu Čechů ke zdravému životnímu stylu. Mnozí se ale obávají efektu tzv. ledňáčků, tedy trendu „sportovců“ jejichž nadšení pro pohyb skončí s nástupem prvních únorových dní. Podle expertů přitom právě druhý měsíc rozhoduje o tom, zda si nové návyky dokážeme udržet. Z dat společnosti MultiSport ale vyplývá, že Čechům se to daří stále lépe. Třeba minulý rok cvičilo nejvíce Čechů až 7. března, kdy za pohybem vyrazilo 31 857 lidí. To bylo o 14 % více než v „nejaktivnějším“ lednovém dni.

Zdravý sportovní či stravovací návyk se začíná budovat v průběhu druhého měsíce. Troufnul bych si říci, že kritickými jsou první tři. Pokud v průběhu těchto začátků nepolevíme, můžeme si poplácat po ramenou, klidně si dopřát malou oslavu, a v nově nabyté rutině pokračovat,“ radí psycholog Marek Katrňák.

Že je člověk na dobré cestě podle expertů pozná podle toho, že nový zvyk už nepovažuje za něco nového. Údaje o návštěvnosti sportovišť dokládají, že se to v posledních letech daří stále více lidem.

„Z našich dat vyplývá, že Češi umějí dlouhodobě přejít ke zdravému životnímu stylu. Držitelé MultiSportek sportují v březnu dokonce o 7 % více než v lednu. Klíčem k úspěchu je kromě nadšení i propracovaný plán, jak k novému životu přistoupit. Rychlá a rázná rozhodnutí vedou častěji ke svalovým horečkám než k lepší kondici,“ uvádí Miroslav Rech, CEO společnosti MultiSport Benefit.

Sport a zdravá strava i mimo leden není utopie

 Specialisté z řad trenérů i psychologů se shodují, že na cestě ke zdravému životnímu stylu je zásadní trpělivost i dlouhodobá udržitelnost jednotlivých návyků. Prvním krokem na cestě by ale dle expertů mělo být ujasnění si svého vlastního „proč“. Motivace se pak dá objevit v každodenních aktivitách, ve kterých se chce člověk zlepšit.

Nové návyky jsou pouhým prostředkem k dosažení našich cílů. Musíme vědět, jakých cílů chceme dosáhnout
a proč jsou pro nás důležité.
Ve chvíli, kdy známe důvod, nám budování nových zvyklostí půjde lépe. Proč chci
v novém roce jíst zdravěji, pít méně často alkohol a častěji se hýbat? Protože je začátek roku a podobné cíle si kladou ostatní v mém okolí? Nebo chci dosáhnout něčeho, co mi tato změna umožní? Můžu například chtít konečně předběhnout partnera na běžkách, nebo být správným sportovním vzorem pro mé děsti,
“ vysvětluje Katrňák.

Zásadní je najít si to „svoje“

Lidé, kteří se chtějí začít více hýbat by dle odborníků měli především dbát na to, aby je konkrétní sport bavil. Čechy v zimě nejvíce baví posilování a plavání. Podle dat MultiSportu tvořily vstupy do posiloven téměř třetinu ze všech vstupů, kterých využili majitelé MultiSportek v prvním čtvrtletí loňského roku.

TOP 3 nejoblíbenější sportovní aktivity v lednu až březnu 2022

1. Posilovna – 553 663 vstupů

2. Bazény a wellness centra – 264 124 vstupů

3. Raketové sporty a míčové hry – 91 274 vstupů


U „MultiSporťáků“ vedly také bazény a wellness centra (15 %), tedy místa, kde se nejen sportuje, ale i relaxuje. Právě regenerace je dle specialistů po sportovních výkonech nesmírně důležitá. To potvrzuje i trenér, fyzioterapeut a vrcholový sportovec Petr Soukup: „Ruku v ruce s tréninkem jde i adekvátní regenerace, lidé by neměli podceňovat ani potréninkové protažení, poválcování, saunu, vířivku, páru či například masáž.

Sport hrou

Češi se nebrání ani kolektivním sportům. Dle dat se na třetí příčce nejnavštěvovanějších aktivit ocitly raketové sporty a míčové hry. „Pro osoby, které se sportem začínají, platí i zde poučka, že ve dvou či více lidech se to lépe táhne. Vzájemná podpora je u začínajících cvičících důležitou součástí dlouhodobé motivace. Pro ty, kteří si svého parťáka či partu na tréninky nenašli mohou být dobrou volbou skupinová cvičení, jejichž nabídka je dnes opravdu pestrá,“ komentuje Miroslav Rech.

Právě aerobní skupinová cvičení, jako je například spinning, aerobik nebo tabata získala v souboji návštěvnosti pomyslnou bramborovou medaili. „Naše data potvrzují, že Češi se v posledních letech naučili přistupovat ke zdravému životnímu stylu správně, tedy s rozvahou a bez extrémů. Jsme rádi, že i my a naše rozsáhlá síť partnerů ze sportovišť i relax center tomu můžeme být nápomocní,“ uzavírá Rech.