Tohle bude bavit vás i vaše děti
Tipy na kreativní tvoření pro rozvoj jemné motoriky:
Důležitou součástí správného vývoje dětí již od nejútlejšího věku je trénink jemné motoriky. Jedná se
o pohybové schopnosti a dovednosti, u nichž hraje hlavní roli spolupráce rukou a očí. Nejrůznější drobné pohyby vykonávané s velkou přesností, které dítě potřebuje ke každodenním činnostem jako například zavazování tkaniček, může trénovat zábavnou formou. Nechte se inspirovat a užijte si společný čas s dětmi plný legrace.
V dnešní době tráví děti spoustu času u obrazovek a displejů, což zpravidla brání jejich správnému vývoji. Umí sice uchopit předmět, ale jinak rozvoj jemné motoriky pokulhává. Stačí přitom málo, třeba zapojit děti do běžných činností v domácnosti. Mohou vám pomáhat s vařením nebo skládáním prádla, každá drobnost se počítá a vede ke zvýšení schopnosti sebeobsluhy. Ač by se mohlo zdát, že je jemná motorika důležitá pouze pro manuální činnosti, její důležitost se projevuje rovněž u čtení a psaní.
Běžné činnosti jako trénink
Jak již bylo naznačeno, jemnou motoriku si děti dobře procvičí i při zcela běžných činnostech. Přizvěte je k vaření či pečení, takové míchání, vykrajování nebo podávání ingrediencí se pro ně stane zábavou a zároveň si budou připadat důležitě. Obdobně mohou pomoci s věšením, tříděním a skládáním prádla. Skvělým tréninkem je zapínání knoflíčků, například u košile nebo se mohou stát klíčníky, kteří vždy odemknou a zamknou dveře. Pokud se věnujete ručním pracím, nechte děti motat klubíčka s vlnou. Těm nejmenším můžete vyrobit pomůcku, na níž si potrénují zapínání zipu, zavazování tkaniček, navlékání korálků, otevírání dvířek, zacvaknutí karabiny
a určitě vymyslíte i spoustu dalšího. Pro inspiraci stačí zadat do vyhledávání na internetu výraz „motorická deska“.
Tvoření a kreativita v hlavní roli
Asi nejčastěji se děti kreativně vyjadřují již odmala kreslením. I když se zpočátku jedná o abstraktní díla, jednou z nejdůležitějších věcí je, že si držením pastelek procvičují jemnou motoriku, což využijí i později ve škole při psaní. Postupně při vybarvování se učí i přesnosti, aby nepřetahovaly. Velkou zábavou bývá také dokreslování či jiné dozdobování obrázků. Vzniknou tak jedinečné koláže, kdy děti základ obrázku doplní nebo jej vytvoří celý různými technikami od kreslení až po vytrhávání, mačkání a lepení. Další oblíbenou činností, kterou si děti procvičují prsty, jsou vystřihovánky. Chlapci si třeba vystřihnou skládačku autíčka, jež si následně slepí, holčičky zase mívají v oblibě oblékací papírové panenky. Z dalších kreativních činností podporujících jemnou motoriku lze zmínit například modelování z plastelíny, navlékání korálků či u starších dětí výroba keramiky a šití nebo vyšívání.
TIP: Ozvláštněte dětem tvoření sladkou odměnou. Stačí připravit na čtvrtku šablonu, kterou domalují a dotvoří bonbonky, například Flower Power od Haribo. Fantazii se meze nekladou.
Malý stavitel
Zkuste zapátrat v krabicích ze svého dětství a určitě tam najdete alespoň jednu stavebnici nebo kostky. Budování nejrůznějších staveb patří k činnostem, které baví snad každé dítě. Další skvělou zábavou, při níž si procvičí také jemnou motoriku, je skládání puzzle. Titěrné částečky, z nichž vznikne krásný obraz, zapojí nejen ruce, ale také například paměť či logiku. U nejmenších dětí jsou puzzle tvořeny tak, aby je učily i tvarům
a barvám.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)