5 rad, jak začít s nordic walkingem

5 rad, jak začít s nordic walkingem


Nordic walkingem – chůzí se speciálními holemi s rukavičkami – dokážeme zapojit až 90 % svalů v našem těle, a to stejnoměrně, což je ve světě sportů zcela výjimečné. Jeho kouzlo ovšem spočívá v tom, že je vhodný jak pro lidi trpící nejrůznějšími zdravotními obtížemi, tak i pro ty, kdo si chtějí dát pořádně do těla a zlepšit si kondici,“ říká Zuzana Rybářová, instruktorka nordic walkingu, která pro vás připravila 5 rad, jak s tímto populárním sportem začít a dělat ho správně.

 

Při správné technice nordic walkingu se automaticky napřímíme, zapojí se svaly hlubokého stabilizačního systému, uvolní se napětí v zádech, postupně se zvětší pohyblivost všech kloubů
a posílíme neskutečné množství svalů. A protože příroda je ta nejlepší tělocvična, hned se nám také zlepší nálada,“ upozorňuje Zuzana Rybářová s tím, že tou největší výhodou nordic walkingu je ovšem to, že se dá provozovat kdykoliv a kdekoliv. Stačí mít sportovní obuv a správně zvolené hole.

 

1. Hole na nordic walking vybírejte pečlivě

Hole na nordic walking jsou méně robustní a mají tzv. rukavičku. Hole si můžete koupit stabilní jednodílné (délku svých holí určíte výpočtem 0,68 x vaše výška v cm) nebo skládací (dvou či třídílné). Další na řadě bude určení velikosti rukavičky: S, M nebo L. „Hole byste měli mít tak vysoké, aby vaše lokty byly v pravém úhlu k paži. Začátečníci mohou mít hole o centimetr kratší, ale nikdy ne vyšší, brzy byste pocítili potíže s krční páteří,“ vysvětluje Zuzana Rybářová.

 

2. Rozcvička se zapojením rukou a správným postojem

Hole chytíme uprostřed – na půl žerdi, chodidla máme pod kyčlemi, kolena uvolněná, trup je
v mírném předklonu, hlava v prodloužení páteře a střídavě pohybem vycházejícím z ramen rozpohybujeme hole před tělem a za ním. Několikrát to zopakujeme, dokud necítíme, že se ramena uvolňují, a že je pohyb plynulý.

 

3. Valivým krokem vpřed!

Nasadíme si rukavičky i hole a vykročíme delším, tzv. valivým krokem vpřed – přes patu s mírně pokrčeným kolenem, došlápneme celým chodidlem a od prstů se odrazíme k dalšímu kroku. Při vykročení vždy zapíchneme hůl za patu protilehlé nohy tak, aby byla ve stejném úhlu jako zadní protažená noha. Pohyb paží dotáhneme až za tělo a tam sevření hole uvolníme. Končetiny střídáme, ramena jsou uvolněná, hlava je neustále v prodloužení trupu v mírném předklonu. Pohled směřujeme cca 20 metrů před sebe, kráčíme plynule a hlavně: pravidelně dýcháme.

 

4. Rozchoďte se do kopečka

Pro nordic walking platí, že správná technika se nejhůře učí na rovince nebo z kopce. Ideální je vyrazit směrem vzhůru, kdy se naše tělo automaticky nastaví správně, rozejdeme se pomaleji, ale o to precizněji,“ radí Zuzana Rybářová s tím, že jakmile zvládnete techniku, je vhodné chodit svižnou chůzí, kdy dokážete mluvit jen v krátkých větách – zejména pokud chcete spálit nějaké ty kalorie.

 

5. Tipy proti bolestem

Pokud vás trápí nebo trápily bolesti zad, myslete na to, abyste byli při chůzi v mírném předklonu, ne ve velkém, ale ani narovnaní jako „paní Radová“. Potřebujeme, aby se zapojily svaly hlubokého stabilizačního systému, tzv. core, a ulevili jsme páteři. Pro začátečníky a ty, kdo nejsou v dobré kondici, je pak dobrý tip zapíchávat hole o malinko dále než za patou, aby se zmenšil pohyb těla.
S lepší kondicí ho pak zvětšíme,“ doporučuje Zuzana Rybářová.

 

Tip navíc: Udělejte dobře i hlavě

I dnes jsme součástí přírody, byť už v ní netrávíme tolik času jako naši předci. Právě ona je tím největším pomocníkem pro znovunalezení klidu. Už při krátké procházce se aktivují naše smysly
i mysl. „Když nás trápí nějaký problém, není nic lepšího než vzít hole, vyrazit do přírody a ideálně vylézt na nějaký kopec.
Uvidíte, že se na danou situaci budete najednou dívat s potřebným odstupem. Otevřený prostor nám pomůže vyřešit naše obtíže lépe než uzavřená stísněná místnost,“ uzavírá Zuzana Rybářová.

Zuzana Rybářová je pohybová specialistka a instruktorka nordic walkingu. Pravidelné lekce pořádá
v pražské Divoké Šárce. Více o nordic walkingu i zdravém životním stylu se dočtete na www.zuzica.cz.