Úspory v domácnosti a energie aneb Jak na to?

Úspory v domácnosti a energie aneb Jak na to?


Všechno kolem nás zdražuje, mnozí z nás už vyčerpali všechny úspory na horší časy. Někteří se k tomu teprve blíží, všichni ale hledají způsoby, jak ušetřit. Na potravinách, jídle a dalších nezbytných věcech to moc nejde, ale co třeba energie? Nezvykly jsme si na jejich dostatek příliš? Neplýtváme jimi?

Když se řekne energie

Naši praprapředci se bez nich obešli, vystačili si s ohněm, vodou v řece a tím, co vypěstovali vlastníma rukama. My jsme dnes z jejich pohledu zhýčkaní, vaříme na elektřině nebo plynu, topíme v kotlích na tuhá paliva, plynem nebo elektřinou. Pereme v pračce, místo toho, abychom si posvítili svíčkou, rozsvítíme zářivku. K pěstování plodin využíváme zemědělskou techniku, na jejich zpracování stroje, ty k tomu potřebují energie.

Život bez energií si už nedovedeme představit, máme pocit, že bez plynu, elektřiny a vody z kohoutku se snad ani nedá žít. Spotřeba energií tak za poslední desítky let výrazně stoupla, když se teď zvyšuje jejich cena a hrozí jejich nedostatek, je na místě začít s nimi zase trochu šetřit. Jak?

Až 70 % energií padne na vytápění

Člověk si to ani neuvědomí, ale v našich domácnostech většinou padne na vytápění až 70 % odebírané energie. Je to docela velké číslo, proto šetření na vytápění je jedním z nejefektivnějších opatření, když na energiích chcete ušetřit. Jenže jak na to? Přece nesnížíte teplotu v bytě na pár stupňů.

  • Snížení teploty na termostatu je asi nejjednodušší, nejde to ale dělat bez rozmyslu. 1 °C ušetří až 6 % energie, snížit teplotu o víc než 2-3 stupně ale může nadělat víc škody než užitku. Místo toho, abyste chodili v tílku a šortkách si vezměte tepláky a tričko, na termostatu v obýváku nastavte 19-20 °C, v ložnici nebo kuchyni 17-18 °C, na chodbě stačí dokonce 15 °C.
  • Zkontrolujte radiátory, zda přes ně nemáte něco přehozené, případně zda před nimi nestojí pohovka nebo jiný nábytek, který brání proudění tepla do místnosti.
  • Větrejte krátce, ale intenzivně. Na pár minut proti sobě otevřete všechna okna a dveře, pak zase zavřete. Stěny neprochladnou, vzduch se vymění.
  • Topíte kotlem? Nezapomínejte na pravidelnou údržbu a servis.
  • Co takhle dům zateplit?
  • Zkontrolujte okna a jejich těsnění. Netáhne okny dovnitř? Jak dlouho je máte? Není čas vyměnit stará okna za nová, třeba plastová?

 

Šetřit se dá i vhodnými spotřebiči

Energie potřebujeme nejen k vytápění, ale i k vaření nebo provozu různých spotřebičů. I tady je prostor,
jak ušetřit.

  • Klasické žárovky vyměňte za LED žárovky, které spotřebují energie výrazně méně, navíc vám budou déle sloužit.
  • Pokud máte staré spotřebiče, zvažte jejich výměnu za nové, úspornější. Doba se mění, energetická náročnost spotřebičů také.
  • Ledničku nestavte vedle zdroje tepla, zbytečně pak spotřebovává víc energie. Postavte ji na nejchladnější místo v místnosti.
  • Mrazák pravidelně odmrazujte.
  • Když vaříte, dávejte na hrnec nebo pánev pokličku, aby teplo neunikalo pryč. Pokrm bude rychleji hotový, ušetříte i na energiích.
  • Plánujete dovolenou? Nezapomeňte před ní spotřebiče vytáhnout ze zásuvky. I ve stand-by režimu spotřebovávají energie. Jasně, ledničku ze zásuvky nevytáhnete, ale možná disponuje prázdninovým režimem?
  • Už dávno není třeba prát prádlo na 90 °C, dnes si bohatě vystačíte i se 60 °C.

Zvažte změnu dodavatele energií

Krok, kterého se mnozí ve světle událostí posledních měsíců nejspíš bojí, není to tak dlouho, co pár dodavatelů zkrachovalo. Jenže platit kvůli tomu za plyn a elektřinu víc, než je nezbytně nutné? Rozdíl mezi cenami energií
u jednotlivých dodavatelů může být dost výrazný, když k porovnání cen využijete některý ze srovnávačů, můžete ušetřit pěkných pár korun. Nabídky porovnáte online, když se pro některou rozhodnete, nemusíte nikam chodit. Online specialisté vám s celou administrativou pomohou.