7 rad, jak zvládnout děti i práci
Paní učitelky, kuchařky, manažerky, přítelkyně, milenky… Snad nikdy nebylo tolik rolí, ve kterých jsem se ocitly – během jednoho dne, z minuty na minutu. A přitom ještě často potřebujeme udělat z domu všechno, čím bychom jinak trávily čas v práci. Jak to všechno zvládnout, nezbláznit se, a naopak i z téhle divoké doby vytěžit maximum, radí Štěpánka Štrougalová, maminka 4 dětí, která je majitelkou plaveckého centra Juklík.
Za normálních okolností bych řekla, že cesta je uvědomovat si, po čem toužíme, a umět věci pojmenovat. Jenže v současné době nemáme mnohdy ani čas na to si něco uvědomovat… A proto jsou mé první rady jiné: Uvědomte si, že ne vše musí být hotovo najednou. A že říct si o pomoc rozhodně není výraz slabošství.
Jsme matkami, manželkami, kamarádkami, také dcerami, sestrami…, ale hlavně jsme úplně obyčejnými ženami. Nezapomínejte, že sebedestrukce nevede k ničemu dobrému. Pokud se naučíme najít harmonii mezi povinnostmi, radostmi (ano, i ty lze v téhle době najít…) a především odpočinkem, bude svět okamžitě růžovější.
1. Plánovací desetiminutovka
V současné době opravdu velké množství maminek alespoň částečně pracuje. I s dětmi doma, kterým musí pomáhat s výukou. K tomu neustále vaří... apod. Pokud chtějí všechno stihnout, je organizace času to nejdůležitější, co musí udělat. A to nejen tak halabala, ale opravdu téměř do minutky je nutné promyslet si celý den. Věnujte proto denně alespoň deset minut poctivému plánování. Usnadní vám to chod dnů příštích. Zautomatizování přípravy dalšího dne se vyplatí dělat pravidelně – ideálně večer nebo ráno.
2. Nešetřete na svém jídle
Výběr potravin, vaření a chystání jídla pro děti i manžela zabere spoustu času. Nikdy ale nezapomínejte ani na sebe! I vy, jako maminka, budete potřebovat dostatek energie. A tu rozhodně nezískáte nekvalitním rychlým stravováním.
3. Neobětujte se druhým, myslete také na sebe
Ženy mají tendenci „obětovat“ se ostatním. To ale dlouhodobě rozhodně nevede ke spokojenosti. Žádné strany. Poctivě si naplánujte čas jenom pro sebe. Uvidíte, kolik vám tato pravidelnost dodá energie. Pokud máte úplně malinké miminko, stačí si užít i krásných dvacet minut. Stačí malá procházka, klidná chvíle se sklenkou dobrého vína a pár stránkami oblíbené knihy. Naučte se hýčkat tyto okamžiky a nebuďte čtyřiadvacet hodin denně za nepostradatelnou.
4. Řešte jen zásadní problém
Během dne narazíte na spoustu neplánovaných překážek, můžeme je nazvat slovem problém. Zkuste řešit jen ty, které opravdu ohrožují klidný chod života. Uvidíte, kolik volného času najednou získáte. A i váš mozek bude rád, že nebude v takovém zápřahu. Vždyť je vlastně jedno, co si vaše dítě ráno obleče. A že si k večeři dáte chleba s máslem místo rajské omáčky. Je to náročné, ale naučte se vidět nečekané překážky jako výzvy. Situace se jenom změnou pojmenování stanou řešitelnější.
5. Zatáhněte včas za záchrannou brzdu
Nestíháte? Padá vám doma i v práci vše na hlavu? Koš se špinavým prádlem přetéká a termíny v práci hoří? Máte pocit, že jenom vy dokážete uvařit a uklidit nejlépe? Věřte i ostatním a delegujte úkoly. Budou možná trošku jinak provedené, ale za zkoušku to určitě stojí. A jen tak mimochodem – pokud hravou formou nabídnete nějakou práci dětem, budete překvapeni, jak zodpovědně ji udělají. A dokonce i s radostí.
6. Nebuďte otrokem svého mobilu
V dnešní době je víceméně nemožné nepropadnout mobilnímu šílenství. Zvonění mobilu, pípání SMS zpráv či oznamovacímu tónu příchozích mailů. Pokud máte vymezený čas s dětmi, odložte mobil. Nakoukněte, kdo volá, a pokud to zrovna „nehoří“, vyřiďte tento hovor později. Užívejte si danou chvilku a nenechte se vtahovat do dalších informací. Nejvíce vás totiž naplní žít intenzivně danou chvílí a nerozptylovat svoji pozornost mezi dalších deset věcí.
7. Hýčkejte sama sebe
Ano. Ano. Ano. Tento bod je jeden z nejdůležitějších. Vymezte si čas nejen pro děti, manžela, povinnosti, ale se stejnou pečlivostí plánujte čas i pro sebe. Ne nadarmo se říká „šťastná maminka = spokojené dítě“. Je důležité si ale uvědomit, že některé sny si nelze splnit hned. Pokud si je přesně pojmenujete a sepíšete kroky, které k jejich dosažení povedou, jste jim výrazně blíže. Pomůže vám i vymezení časové osy: Chci se naučit anglicky – za týden od tohoto dne si vyberu internetový kurz angličtiny, za měsíc budu umět tolik a tolik, za rok se bez problémů domluvím na dovolené a za dva roky zvládnu pohovor v angličtině v nové práci…
Zroj a více na www.juklik.cz.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)