Vánoční gurmánský průvodce
Aneb 4 kroky k nejlepšímu masu a uzeninám na sváteční sezónu
Vánoční svátky se neodmyslitelně pojí s nejrůznějšími dobrotami, mezi nimiž nesmí chybět maso ani vybrané uzeniny. Milujeme je buď jako chuťovky, nebo jako jeden z mnoha chodů při štědrovečerní večeři. Ať už si dopřáváte šťavnaté řízky s bramborovým salátem, vinnou klobásu třeba k tradičnímu kubovi nebo jen nakrájenou šunku během sledování oblíbených pohádek, vždy sáhněte po kvalitě. Dopřejte si mezi svátky poctivé výrobky, které potěší nejeden mlsný jazýček. Jak se zorientovat v masných produktech a správně vybírat u pultů během příprav na Vánoce, vám poradí Martin Čejka, majitel i řezník v tradičním a generacemi osvědčeném Řeznictví Čejka.
Pevná šunka s kousky svaloviny je zárukou kvality
Poctivou šunku poznáte snadno už na první pohled, a to podle řezu. „V případě, že uvidíte kousky svaloviny, šunka je skutečně kvalitní. Pokud je nevýrazná a má málo viditelné kousky, tím méně obsahuje masa, ale o to více vody,“ vysvětluje řezník Martin Čejka a upozorňuje, že dalším ukazatelem kvality může být i pevnost. Šunky s vyšší obsahem masa jsou totiž pevnější, tužší, soudržné a bez bublin či vzduchových výdutí. Šunky s menším obsahem masa jsou měkké a pouští vodu. V neposlední řadě se vyplatí prozkoumat vůni, která by měla být výrazná, a také chuť. Ta by zase měla být lahodná. Pokud si však stále nejste jisti, zkuste si vyžádat informace o složení, prodejce je povinen vám je poskytnout.
Čerstvá vinná klobása? Datum spotřeby je rozhodující!
Dobrá vinná klobása by měla obsahovat jen několik základních ingrediencí, a to vepřové a hovězí maso, víno, koření, přírodní skopové střívko a kousek pečiva či strouhanky. Důležitá je zejména čerstvost masa, protože výsledný produkt se již více neopracovává. „Vinná klobása se prodává syrová, tedy jako polotovar. Dávejte proto vždy pozor na uvedené datum spotřeby. V ideálním případě by měla být zpracována do 48 hodin od nákupu. Pokud je datum spotřeby delší, bude výrobek obsahovat také přidanou chemii, která ho udrží déle čerstvý. Upřednostněte proto koupi vinné klobásy v řeznictví před balenou ze supermarketu“, radí Čejka.
Smažení na sádle a nákup u řezníka – záruka těch nejlepších řízků
Ve většině českých domácností byl kapr s bramborovým salátem doplněn o smažené řízky. A z čeho je připravit? Pro prorostlejší, ale šťavnatější řízek je dobré sáhnout po vepřové krkovici, pro libový kousek vepřového bude zase nejlepší kotleta. Dobrý řízek připravíte ale také z vepřové kýty i plece. Pro fajnšmerky se rovněž hodí kýta telecí, konkrétně ořech nebo květová špička. Děti obvykle dávají přednost kuřecímu řízku, kdy je lepší jej pro kvalitu i výslednou chuť připravit spíše ze stehenního masa než z prsou. „Ať už se rozhodnete pro jakékoli maso, klíč úspěchu tkví zejména v samotném smažení. Řízky smažte ve vepřovém sádle, které je mnohem lepší než ostatní tuky a masu dodá skvělou chuť,“ doporučuje Čejka.
Sváteční polévka potřebuje šmrnc. Přidejte klobásu!
Tradiční klobásy patří mezi nejoblíbenější výrobky, díky své univerzálnosti si totiž najdou fanoušky při kdejaké příležitosti. Chutná a poctivá klobása skvěle vyšperkuje také sváteční polévku, případně poslouží jako super zobání při setkání s vašimi nejbližšími. Tajemství kvalitní klobásy podle Martina Čejky tkví ve výběru správné suroviny, tedy správné části vepřového a hovězího masa. Na výsledku se však podílí také koření a samozřejmě i neméně důležité tepelné opracování.
Martin Čejka
NÁŠ TIP: Fantastický bramborový salát jako od babičky
Co by to bylo za Vánoce bez pořádného bramborového salátu! Oblíbenou pochoutku lze přichystat v různých podobách. Pokud ale chcete vyzkoušet něco nového, Řeznictví Čejka má svůj letitý recept, který nezklame. Kouzlo tohoto bramborového salátu spočívá v perfektních bramborách, syrové zelenině a speciálnímu koření. Seženete jej například v karlínském Bufáčku.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)