Deodoranty a antiperspiranty: Mýty, rozdíly v použití a překvapivá zjištění

Deodoranty a antiperspiranty: Mýty, rozdíly v použití a překvapivá zjištění

Deodoranty a antiperspiranty jsou klíčovými produkty v každodenní osobní hygieně, ale jejich role a použití se liší. Přestože oba produkty slouží k boji proti tělesnému zápachu, způsob, jakým toho dosahují, se výrazně liší. 


Zatímco deodoranty maskují zápach, antiperspiranty omezují samotné pocení. Pojďme se podívat na hlavní rozdíly v jejich použití a zjistit, jak jsou tyto produkty přijímány na českém trhu ve srovnání se zahraničím.

Před potem se umíme chránit už 120 let

Produkty proti pocení jsou tu s námi už déle než 120 let. Světlo světa jako první spatřil deodorant, který byl vyvinut a patentován v roce 1888 v USA. Výrobek, nazvaný "Mum," byl prvním komerčně dostupným produktem určeným k boji proti tělesnému zápachu. Měl krémovou konzistenci a aplikoval se prsty na podpaží.

Následovalo několik inovací a vylepšení, které vedly až ke vzniku prvního antiperspirantu, který byl uveden na trh v roce 1903 pod názvem "Everdry." Tento antiperspirant s obsahem hliníkové soli pomáhal snižovat pocení,
a tím i tělesný zápach. V této dekádě vznikla i dnes světově nejoblíbenější značka antiperspirantů Rexona.

Deodorant vs. antiperspirant. Znáte rozdíl?

Přes svoji dlouhou existenci se oba deo produkty často zaměňují, což má vliv i na jejich nesprávné použití. Deodoranty slouží primárně k neutralizaci zápachu těla. Neobsahují složky, které by fyzicky blokovaly pocení, ale mohou obsahovat antibakteriální látky, které zabraňují množení bakterií zodpovědných za vznik zápachu. Deodoranty jsou často obohaceny o vonné esence, které zlepšují pocit svěžesti.

Antiperspiranty na druhou stranu obsahují složky, které se snaží dočasně zablokovat potní žlázy a tím snížit množství vylučovaného potu. Jsou zvláště užitečné pro jedince trpící nadměrným pocením.

Vliv na lidské zdraví

Stejně jako ohledně správného použití deo přípravků i v otázce, zda je použití antiperspirantů a deodorantů bezpečné pro zdraví, panuje zmatek. Zejména na internetu koluje řada informací o tom, že deo přípravky mají negativní vliv na lidské zdraví a dokonce, že mohou způsobovat vznik rakoviny. Jaká je skutečnost? Dosud neexistuje žádná relevantní studie, která by prokázala souvislost mezi používáním těchto přípravků a rakovinou. Nezávislý vědecký Výbor pro bezpečnost spotřebitelů Scientific Committee on Consumer Safety vydal v roce 2019 prohlášení o bezpečnosti hliníkových solí. Používání antiperspirantů a deodorantů tak zůstává především otázkou životního stylu a osobního postoje.

Srovnání trhů: Jak jsou na tom Češi s deodoranty?

Češi podle dostupných dat používají deo produkty méně, než je evropský průměr. Zatímco u nás používá tyto produkty pravidelně přibližně 6 z 10 Čechů a Češek, u našich zahraničních sousedů je to 7 z 10 a ve Velké Británii 8 z 10. Nižší je u nás i frekvence použití. „Jen polovina mužů použije deodorant denně, ženy jsou v tomto důslednější, denně používá v 7 z 10. Průměrná roční spotřeba je u nás 2,5 deo produktu na osobu, což je evropský podprůměr. Například v Británii a Německu je to víc než jednou tolik,“ uvádí Juraj Bolf, Personal Care Customer, Strategy & Planning Leader ve společnosti Unilever. Na frekvenci má vliv samozřejmě i sezonnost a počasí. V zimě používáme deodorant jen každý druhý den, v létě prakticky denně.

Spreje vedou, kulička přitom dokáže víc

Nejběžnější formáty, ve kterých jsou deo produkty k dispozici, zahrnují spreje, roll-ony a tuhé krémy. Nejvyhledávanější jsou spreje, které se snadno aplikují. V Česku i zahraničí je používá více než polovina populace. Na druhém místě jsou krémy, které tvoří souvislou vrstvu na kůži, což může být ideální pro dlouhodobou ochranu. Nejméně příznivců mají roll-ony, lidově nazývané „kulička“.

Kdy začínat s bojem proti pocení? První zkušenost s deo produkty mají nejčastěji mladí ve věku 9 až 12 let. Na to, zda s jejich použití začnou a v jaké formě, mají největší vliv jejich rodiče.

Závěrem

Výběr mezi deodorantem a antiperspirantem by měl být založen na individuálních potřebách. Zatímco deodoranty jsou vhodné pro běžné denní použití a poskytují ochranu proti zápachu, antiperspiranty nabízejí řešení pro ty, kdo se potýkají s nadměrným pocením, a mohou být vhodnější pro sport nebo jinou náročnější fyzickou aktivitu. Rizika spojená s obsahem hliníkových solí v antiperspirantech jsou diskutována, ale důležité je věnovat pozornost jak individuální reakci těla, tak nejnovějším výzkumům, které potvrzují jejich bezpečnost při běžném používání.

 

 

 

 

 

zdroj/foto: Unilever